kobieta w stroju biznesowym
Image by LifetimeStock.com

Kotwice w NLP. Skuteczność gestów

kobieta w stroju biznesowym
Image by LifetimeStock.com

Kotwice to jedna z technik neurolingwistycznego programowania (NLP). Zwolennicy NLP przekonują, że dzięki niej w dowolnym momencie można przywołać pozytywne emocje, które pomogą np. przełamać tremę podczas publicznego wystąpienia lub uwierzyć w siebie i lepiej zaprezentować swoje kompetencje podczas rozmowy rekrutacyjnej.

Jak działają kotwice NLP?

Kotwice NLP polegają na tym, że pozytywne emocje można przywoływać w dowolnym momencie za pomocą prostego gestu. Najpierw trzeba wyuczyć się skojarzenia tego gestu z odpowiednią emocją, a potem powtarzać ten gest w chwilach, kiedy brakuje nam pewności siebie i śmiałości.

 

Choć skuteczność tej metody nie jest potwierdzona naukowo, praktycy NLP przekonują, że dzięki kotwicom przełamiesz lęk podczas wystąpień publicznych, ośmielisz się, żeby nawiązać kontakt z osobą, która ci się podoba, będziesz bardziej przekonujący dla klienta podczas sprzedaży lub negocjacji, wypadniesz bardziej profesjonalnie podczas rozmowy rekrutacyjnej.

Jak zakładać kotwice NLP?

Przypomnij sobie sytuację, kiedy byłeś szczęśliwy, np. zdałeś bardzo ważny egzamin, dostałeś dobrą wiadomość, ktoś ważny powiedział ci coś miłego. Skoncentruj się na tym uczuciu, poczuj je jeszcze raz. W myślach zatrzymaj obraz tej chwili. W tym samym momencie zetknij opuszki kciuka i środkowy palec lewej ręki. Zwiększ i zmniejsz nacisk palców. Przy drugim zaciśnięciu zbliż do siebie obraz sytuacji, która wywołała u ciebie radość. Poczuj też, jak ta radość staje się coraz silniejsza. Niech przy każdym kolejnym zaciśnięciu palców radość zyskuje na sile. Regularnie, kilka razy dziennie ćwicz przywoływanie radości pod wpływem zaciskania palców.

 

Jeśli opanujesz już ten „odruch radości”, będziesz mógł zacząć stosować go w praktyce: w sytuacjach, które będą wymagały od ciebie pozytywnego nastawienia. Wystarczy, że skupisz się wtedy i zaciśniesz palce. Automatycznie ogarnie cię radość, która sprawi, że zyskasz więcej odwagi, energii i pewności siebie, a w twojej głowie pojawią się dobre pomysły.

Przeładuj

Tomson i Baron w szoku! Występ uczestników "The Voice of Poland" mocno zaskoczył jurorów!

zobacz 01:11