Małżeństwo połóciło się i siedzi na przeciwległych brzegach kanapy.
©Andrey Popov/Fotolia.com

Problemy w związku – terapia par, objawy kryzysu, dobre książki

Małżeństwo połóciło się i siedzi na przeciwległych brzegach kanapy.
©Andrey Popov/Fotolia.com

Częste problemy w małżeństwie to trudności w komunikacji, nierozwiązane konflikty w przeszłości oraz niespełnione oczekiwania. Objawami kryzysu w związku jest unikanie intymności, rozdrażnienie czy brak zainteresowania partnerem.

 

Terapia małżeńska polega na nauce wzajemnej komunikacji oraz uświadomieniu przyczyn problemów. Dobre książki psychologiczne o małżeństwie to m.in. „Psychologia miłości”.

 

Najczęstsze problemy w małżeństwie

 

Najczęstszym problemem w związku jest brak dostatecznej komunikacji. Partnerzy nie potrafią zrozumieć punktu widzenia drugiej osoby lub nie chcą przyznać się do zaakceptowania innego zdania. W wielu małżeństwach komunikacja polega na próbie postawienia na swoim zdaniu, niezależnie od potrzeb współmałżonka. Częstym problemem jest też nierozwiązany problem z przeszłości. Kiedy osoba jest wychowywana w trudnym środowisku, pełnym konfliktów, będzie inaczej reagować na problemy niż partner, który nauczył się tworzenia relacji w dużo lepszych warunkach. Kolejnym popularnym problemem w związku jest niespełnienie oczekiwań stawianych partnerowi. Najtrudniejsza jest sytuacja, kiedy osoby nie są świadome swoich oczekiwań, a wymagają od partnera, aby je odgadnął i spełnił. Należy więc bardziej skupić się na tym co się wnosi do związku, niż na tym, co partner ma do zaoferowania. Dużym problemem jest też zgoda w kwestii seksu. Rozczarowania w związku przekładają się na obniżenie jakości intymności. To z kolei często powoduje zdradę.

 

Częste objawy kryzysu małżeńskiego

 

Jeśli partnerzy nie są świadomi, że związek polega na tzw. wzlotach i upadkach, trzeba liczyć się z tym, że nawet mała różnica zdań może być zaczątkiem konfliktu. Najczęstsze objawy kryzysu małżeńskiego to:

  • osłabienie wzajemnych emocji,
  • rzadsze spędzanie czasu razem,
  • unikanie intymności,
  • rozdrażnienie,
  • obwinianie partnera za większość niepowodzeń,
  • brak zainteresowania partnerem,
  • unikanie rozmów na ważne sprawy.

Gdy wspólne próby dojścia do porozumienia się nie udają, warto skorzystać z pomocy psychoterapeuty.

 

Na czym polega terapia małżeńska?

 

Praca terapeutyczna ma konkretny cel, strategię i sprecyzowane narzędzia. Terapia par polega na poznaniu przyczyn problemów oraz nauce skutecznych form radzenia sobie z nimi. Wiele par przychodzi do terapeuty, ponieważ małżonkowie czują, że stoją w martwym punkcie. Praca psychoterapeuty polega na uświadomieniu partnerom, że wina zawsze leży po obu stronach. Następnie małżonkowie uczą się rozmawiać o trudnych sprawach – jest to podstawa do znalezienia kompromisu. Wtedy partnerzy mogą wyrazić własne potrzeby i oczekiwania od związku. Psychoterapeuta stara się tak pracować, aby uzmysłowić parom rozwiązanie problemów. Na koniec sprawdza, czy wprowadzone zmiany mają przełożenie na życie codzienne.

 

Ciekawe książki psychologiczne na temat problemów w małżeństwie

 

Książki psychologiczne pomagają zrozumieć, dlaczego osoby zachowują się w taki, a nie inny sposób. Ponadto jest to dobra droga do zwiększenia wiedzy na temat własnego myślenia. Psychologiczne książki na temat problemów w małżeństwie warte przeczytania to:

  • „Psychologia miłości” – Bogdan Wojciszke. Książka zawiera największe odkrycia współczesnej psychologii, które opisują mechanizm myśli i zachowań. Lektura w przejrzysty sposób przedstawia różnice międzypłciowe.
  • „Granice w relacjach małżeńskich”– John Townsend, Henry Cloud. Książka przedstawia jak stawianie jasnych granic tworzy dojrzały związek. Lektura również podkreśla, jak ważna jest praca nad sobą w celu polepszenia relacji małżeńskich.
  • „Związek dwojga. Psychoanaliza pary” – Willi Jurg. Książka przedstawia schemat powstawania konfliktów z małżeństwach.   

Przeładuj

Daria Widawska przeszła na dietę Adele! Ile już schudła?!

zobacz 01:29