kobieta z zamkniętymi oczami trzyma się za głowę
©Stasique/fotolia

Pamięć ejdetyczna to nie tylko zalety

kobieta z zamkniętymi oczami trzyma się za głowę
©Stasique/fotolia

Pamięć ejdetyczna, inaczej wyobraźnia ejdetyczna lub w bardziej potocznym rozumieniu – pamięć fotograficzna, to umiejętność odtworzenia szczegółów – z przeczytanego tekstu lub usłyszanego dźwięku. Wystarczy przez 30 sekund patrzeć na obiekt, aby dokładnie opisać jego zawartość. Pamięć ejdetyczna wydaje się nieocenioną umiejętnością, niezwykle ułatwiającą codzienne funkcjonowania, ale nie jest to do końca prawda.

Wyobraźnia ejdetyczna – dar dla wybranych

Pamięć ejdetyczna cechuje nie tylko ludzi z wysokim ilorazem inteligencji. Badacze nie są zgodni co do tego, czy jest to zdolność wrodzona czy nabyta. Z pewnością dotyczy osób, które wykazują skłonność do szybkiego zapamiętywania. Wówczas mnemotechniki (techniki pamięciowe) umożliwiają maksymalne wykorzystanie potencjału intelektualnego danej osoby. Zdolność do zapamiętywania fotograficznego cechuje niektóre osoby z zespołem Aspergera i autyzmem.

Pamięć ejdetyczna zanika u dorosłych

Około 8% dzieci w wieku 7-12 lat wykazuje zdolność do zapamiętywania fotograficznego. Wyobraźnia ejdetyczna zanika jednak u dorosłych (dotyczy jedynie 0,1% populacji) – być może jest to spowodowane sekwencją rozwojową – tak jak w przypadku zębów mlecznych. Myślenie abstrakcyjne i zdolności językowe także mogą utrudniać zapamiętywanie ejdetyczne – opis tego, co się zapamiętało sprawia, że szczegóły się zacierają.

Zapamiętywanie fotograficzne – wady

Osoby, które mają wykształconą wyobraźnię ejdetyczną narzekają, że niekiedy powoduje ona chaos informacyjny. Zapamiętywanie fotograficzne jest mało podatne na zmiany, nie musi też iść w parze z rozumieniem tekstu.

 

Jedną z osób obdarzonych pamięcią ejdetyczną jest Kim Peek – amerykański sawant (terminem tym określa się osoby niepełnosprawne intelektualnie o ponadprzeciętnych zdolnościach). Pomimo autyzmu człowiek ten potrafił czytać jednocześnie dwie strony (także przy odwróconej książce). W swoim życiu przeczytał 12 tysięcy książek, z których zapamiętał każdą stronę.


Przeładuj

Marietta z "Hotel Paradise" wbija szpilę uczestnikom pierwszej edycji show! "W "Love Island" wszyscy są ładni"

zobacz 01:22