kobieta mająca lęki
©BillionPhotos.com/Fotolia

Osobowość lękliwa: unika ludzi, bo boi się odrzucenia

kobieta mająca lęki
©BillionPhotos.com/Fotolia

Osobowość lękliwa, inaczej unikająca, jest zaburzeniem osobowości, które dotyczy około 2% populacji. Osoby cierpiące na nią często nie szukają pomocy i nie leczą się, dopóki zaburzenie nie zacznie wpływać do tego stopnia destrukcyjnie na ich życie, że leczenie stanie się konieczne.

Kryteria diagnostyczne osobowości lękliwej

ICD-10, czyli obowiązująca w Polsce klasyfikacja chorób, umieściła osobowość lękliwą wśród zaburzeń osobowości pod numerem F.60.6. Według niej osobowość unikającą można zdiagnozować, gdy u osoby występują przynajmniej cztery z wymienionych niżej objawów:

1. ciągły niepokój i napięcia;

2. koncentracja na krytyce;

3. poczucie nieatrakcyjności;

4. ograniczony styl życia;

5. unikanie kontaktów społecznych;

6. niechęć do wchodzenia w związki.

Jak zachowuje się osoba z osobowością lękliwą

Osobowość unikająca dotyczy 2% populacji (badanie). Osoby z osobowością lękliwą są bardzo wrażliwe na to, co inni ludzie myślą na ich temat. Pragną akceptacji ze strony innych i mogą fantazjować o idealnych relacjach. Jednak w rzeczywistości unikają wszelkiego rodzaju sytuacji społecznych. Ciągłe myślenie o tym, czy są akceptowane sprawia, że trudno im nawiązać kontakt z ludźmi – czują się nieporadne podczas rozmowy i mają poczucie nieadekwatności. Lęk przed oceną, krytyką i odrzuceniem jest tak silny, że zaczynają unikać pracy, szkoły i innych aktywności, które wymagają interakcji z innymi. Pozostawanie w domu, w samotności daje im poczucie bezpieczeństwa. Gdy jednak pracują, nadal czują się niekomfortowo w środowisku pracy. Ludzie obserwujący taką osobę z zewnątrz postrzegają ją jako nieśmiałą, wstydliwą, samotną i wyalienowaną.

Jak leczyć osobowość lękliwą

Leczenie osobowości lękliwej może przyjmować różne formy – trening umiejętności społecznych, terapię poznawczo-behawioralną, grupową terapię, a czasami nawet farmakoterapię. Leki antydepresyjne stosuje się jednak tylko w sytuacji, gdy zaburzeniu towarzyszy duży lęk i bardzo obniżony nastrój. Podstawą jest jednak terapia, a antydepresanty mogą ją jedynie wspomagać.


Więcej na temat psychologia społeczna
Przeładuj

Trendy na wiosnę 2020 w pigułce. Oto 5 największych hitów, które będziemy nosić tej wiosny

zobacz 01:14