Strona zawiera
treści tylko dla dorosłych


śpiąca kobieta
© WavebreakmediaMicro/Fotolia.com

Orgazm we śnie – doświadcza go niemal co czwarta kobieta przed 45. rokiem życia

śpiąca kobieta
© WavebreakmediaMicro/Fotolia.com

Kobiecy orgazm podczas snu jeszcze do niedawna był zjawiskiem tajemniczym. Od kiedy jednak tabu kobiecej seksualności zaczęto przełamywać m.in. na polu nauki, dowiadujemy się o nim coraz więcej.

 

Zarówno z psychologicznego, jak i fizjologicznego punktu widzenia orgazm we śnie jest czymś naturalnym i może go doświadczyć każda kobieta. Jak zatem przeżyć taki orgazm?

Kobiecy orgazm we śnie – psychologiczne przyczyny

Słynne, przełomowe badania ludzkiej seksualności, prowadzone pod koniec lat 40. i na początku lat 50. XX w. przez Alfreda Kinseya w Stanach Zjednoczonych, pokazały, że aż 37% kobiet przed 45. r. ż. przeżyło nocny orgazm. Dla 5% wszystkich kobiet orgazm podczas snu był pierwszym orgazmem przeżytym w ogóle. Z wiekiem liczba orgazmów doświadczanych przez kobiety, także podczas snu, zwiększa się (badania). Forma badań prowadzonych przez Kinseya umożliwiała poszukiwanie wyłącznie psychologicznych wyjaśnień zjawiska orgazmu sennego. Na podstawie innych zmiennych współwystępujących z częstością nocnych orgazmów można było np. wywnioskować, że częstotliwość takich orgazmów była istotnie wyższa u kobiet, które deklarowały większe zadowolenie ze swojego życia seksualnego, miały bardziej liberalne podejście do seksu i pozytywnie odnosiły się do orgazmu we śnie.

Orgazm we śnie – jego fizjologiczne przyczyny u kobiet i mężczyzn są podobne

Oprócz prób psychologicznego wyjaśnienia przyczyn orgazmu sennego podejmuje się także próby wyjaśnienia tego zjawiska przez pryzmat czynników biologicznych i fizjologicznych.

 

W niektórych przypadkach orgazm w czasie snu może być wywoływany przez kontakt genitaliów z łóżkiem lub pościelą albo spanie w pozycji, która sprawia, że podczas snu większy jest nacisk na podbrzusze. Według badań Calvina Kai-Ching Yu z Uniwersytetu w Kapsztadzie w Południowej Afryce, sny o erotycznej treści oraz orgazmy w czasie snu pojawiają się najczęściej u tych osób, które śpią na brzuchu (badania).

 

Okazuje się jednak, że orgazm senny nie jest uwarunkowany wyłącznie przez reakcję mózgu na bodźce fizyczne, a jego częstą przyczyną jest sama praca mózgu podczas snu. Dowodem na to jest fakt, że nocnych orgazmów doświadczają także osoby, które wskutek uszkodzenia rdzenia kręgowego utraciły połączenie nerwowe między mózgiem a genitaliami, a więc impulsy nie mogą u nich płynąć od narządów płciowych do mózgu.

 

Naukowcy z Columbia University w Nowym Jorku, University of Tennessee w Memphis oraz University of Southern California w Los Angeles badali reakcje fizjologiczne, jakie zachodzą w organizmie śpiących kobiet podczas poszczególnych faz snu. Okazało się, że w fazie REM (rapid eye movement), podczas której pojawiają się marzenia senne, dopływ krwi do waginy jest zwiększony i odbywa się cyklicznie. W tej fazie również akcja serca i oddech są przyspieszone, nawet dwukrotnie. Analogiczne zmiany są obserwowane podczas nocnego wzwodu, którego doświadczają mężczyźni (badania).

 

Prawdopodobnie zatem największe prawdopodobieństwo orgazmu sennego występuje u tych osób, które w fazie REM śpią na brzuchu.

Orgazm we śnie w czasie ciąży

Orgazm w czasie snu często przeżywają kobiety w ciąży. Jego przyczynami mogą być zmiany hormonalne oraz zwiększone pod ich wpływem libido, które często obserwują u siebie kobiety w ciąży. Także ucisk na narządy wewnętrzne wywierany przez powiększającą się macicę oraz rosnące dziecko wpływają stymulująco. Skurcze towarzyszące orgazmowi sennemu, wywołane przez wydzielającą się podczas niego oksytocynę, nie są niebezpieczne dla zarodka czy embrionu, jeśli ciąża przebiega prawidłowo.

Orgazm tylko we śnie

Nocny orgazm jest normalnym zjawiskiem i doświadcza go wiele kobiet. Jeśli jednak kobieta w szczęśliwym związku nigdy nie przeżyła orgazmu inaczej niż podczas snu i jest to dla niej powodem do zmartwienia, powinna udać się do psychologa lub seksuologa. Możliwe, że przyczyną problemu są pewne przekonania na temat własnej seksualności, oczekiwań partnera lub seksu w ogóle, które utrudniają jej osiągnięcie satysfakcji seksualnej podczas współżycia z partnerem.  

Aby zyskać więcej pewności siebie i poczuć się kobieco warto mieć w swojej szafie zmysłową, seksowną bieliznę nocną.


Więcej na temat sen orgazm libido
Przeładuj

Taniec z Gwiazdami. Czy były mąż Kuba Rzeźniczak kibicował Edycie Zając w finale? Odpowiedź modelki wymowna!

zobacz 01:43