Party.pl

fiszka orange Advertisement


Ojciec i syn
Image by Lifetimestock.com

Rywalizacja, zazdrość, złośliwa satysfakcja – działanie oksytocyny u mężczyzn

Ojciec i syn
Image by Lifetimestock.com

Oksytocyna u mężczyzn oprócz pozytywnych uczuć wyzwala chęć rywalizacji i zazdrość. Jest wytwarzana również w sytuacjach odczuwania przez nich złośliwej satysfakcji.

 

Oksytocyna to hormon niezbędny z punktu widzenia roli biologicznej, jaką każdy człowiek ma do odegrania, czyli przedłużenia gatunku.

 

Organizm ludzki wydziela oksytocynę w określonych sytuacjach, np. podczas interakcji z drugą osobą. Jest to hormon niezbędny do tworzenia relacji międzyludzkich, ponieważ odpowiada za wywoływanie sympatii, miłości czy przywiązania. Jest też wytwarzany przez ciało kobiety podczas porodu i jego zadaniem jest nie tylko przyspieszenie i usprawnienie akcji porodowej, ale też wykreowanie więzi między matką a noworodkiem.

 

Możliwe jest też jej wytwarzanie przez organizm w obliczu niektórych negatywnych emocji – rywalizacji, zazdrości czy złośliwej satysfakcji. Oksytocyna u mężczyzn jest produkowana w tych momentach dosyć często. Sprawia to, że manifestują swoją męskość i status społeczny, podczas gdy kobiety bardziej skupiają się na pozytywnych emocjach.

 

Oksytocyna u mężczyzn i u kobiet pełni bardzo ważną rolę reduktora stresu i napięcia. Dzięki niej łatwiej pokonać lęki i np. nabrać zaufania do drugiego człowieka. Mężczyźni, którzy mają dużo oksytocyny, są czuli, wrażliwi i empatyczni. Dzięki temu hormonowi ludzie łatwiej rozpoznają charakter relacji między osobami, choć kobietom łatwiej jest rozpoznać sympatię, a mężczyznom – rywalizację.

Więcej na temat hormony psychologia społeczna
Przeładuj

Tadeusz Seibert komentuje zniknięcie Margaret ze sceny. Zdradził prawdziwe powody?

zobacz 00:34