dziecko w szpitalu
©WavebreakmediaMicro/Fotolia

Kiedy konieczne jest znieczulenie ogólne u dziecka i jak przygotować je do narkozy?

dziecko w szpitalu
©WavebreakmediaMicro/Fotolia

Narkoza to inaczej znieczulenie ogólne, czyli uśpienie. Stosuje się je w przypadku zabiegów, które wymagają, aby osoba, która się im poddaje, pozostawała w nieruchomej pozycji lub wtedy, kiedy ból podczas zabiegu może być bardzo silny. Narkoza u dzieci stosowana jest przede wszystkim podczas zabiegów operacyjnych, czasem także u stomatologa.

Kiedy stosuje się u dzieci znieczulenie ogólne?

Znieczulenie ogólne na ogół stosuje się podczas tych zabiegów medycznych oraz badań diagnostycznych, które mogą wiązać się z silnym bólem. Dziecko poddaje się narkozie także wtedy, kiedy działania lekarza mogą wiązać się dla niego z dużym stresem. W takich sytuacjach lepiej jest uśpić dziecko na czas zabiegu lub badania niż dopuścić do tego, aby pod wpływem emocji wykonywało ruchy, które mogą utrudnić prawidłowy przebieg zabiegu albo badania.

 

Do zabiegów, które wykonywane są u dzieci w narkozie, należą wszelkie operacje chirurgiczne. Czasem znieczulenie ogólne dziecka konieczne jest też podczas zabiegów stomatologicznych, zwłaszcza tych bardziej skomplikowanych, np. leczenie kanałowe, zabiegi chirurgii szczękowej. W znieczuleniu wykonuje się też u dzieci nieprzyjemne badania diagnostyczne, np. gastroskopię, w przebiegu której występuje silny odruch wymiotny, lub kolonoskopię.

Jak przygotować dziecko do zabiegu w znieczuleniu ogólnym

Przed zabiegiem albo badaniem w znieczuleniu ogólnym należy porozmawiać z dzieckiem i wyjaśnić mu cel zabiegu lub badania, przebieg oraz to, co będzie się działo z dzieckiem w ich trakcie. Przede wszystkim trzeba więc podkreślić, że zabieg lub badanie są konieczne dla zdrowia dziecka. Należy powiedzieć, że jedynym bolesnym momentem będzie ukłucie igłą podczas podawania środka znieczulającego, chyba że znieczulenie zostanie podane przez maskę. Dziecko powinno wiedzieć, że po ukłuciu lub założeniu maski zaśnie. Żeby dać dziecku poczucie bezpieczeństwa warto powiedzieć, że przez cały czas będą przy nim lekarze, a jeśli będzie to możliwe, także rodzic. Powiedz też dziecku, że kiedy się obudzi, będzie już po wszystkim.

Więcej na temat porady psychologiczne
Przeładuj

Julia Wieniawa szczerze o swoich obawach związanych z "Tańcem z gwiazdami"? "To jest najgorsze..."

zobacz 01:01