kobieta w czerwonym swetrze
Image by LifetimeStock.com

Życie z narcystyczna matką – jak sobie z nią radzić

kobieta w czerwonym swetrze
Image by LifetimeStock.com

Zaburzone narcystycznie matki maja bardzo niskie poczucie własnej wartości, głębokie lęki, stawiają sobie i innym wymagania nie do spełnienia, nie są świadome specyfiki czasów, w jakich przyszło żyć ich dzieciom.

Jakie są narcystyczne matki

Narcystyczna matka jest powierzchowna, zawsze się usprawiedliwia i obwinia innych. Jej miłość przejawia się okrucieństwem, agresją, wrogością. Manipuluje, krytykuje, rzuca oszczerstwami, umniejsza sukcesy i dokonania potomka (są zagrożeniem), którego ignoruje, upokarza i narusza jego granice.

 

Nie prosi, tylko żąda, nie akceptuje odmowy, zrzuca na innych swe obowiązki, zawsze ma racje, nie przeprasza, jej poziom empatii jest równy zeru. Jest natrętna, zawistna, mściwa, lecz ostrożnie maskuje swe nadużycia i osobom z zewnątrz wydaje się, że okazuje niesamowitą troskę o dziecko. Jest ono wykorzystywane, służy realizacji celów matki, ma zaspokoić wszystkie zachcianki, emocjonalnie dowartościować, a w tym celu porzucić swoje sprawy, a później i rodzinę.

 

Matka narcystyczna jest tak zazdrosna o relacje własnego męża z córką, że jej pretensje powodują odsunięcie się mężczyzny i dziecko zostaje emocjonalnie porzucone przez nieingerującego ojca. Poniżej jeden z przykładów typologii narcystycznych matek:

  • ekstrawagancka ekstrawertyczka - osoba publiczna, zabawna, błyskotliwa tylko poza domem, na pokaz;
  • emocjonalnie potrzebująca - chwiejna, wrażliwa, dominująca, oczekuje bezwarunkowej miłości, choć nie daje nic w zamian;
  • wymagająca - priorytetem są życiowe osiągnięcia, to, co się robi i w jakim towarzystwie, a nie jakim człowiekiem się staje, stawia nierealne wymagania;
  • podstępna - publicznie kochająca i czuła, w domu bezwzględna i okrutna, za wszelką cenę pragnie to ukryć;
  • uzależniona - alkohol lub narkotyki zawsze będą ważniejsze od potrzeb dziecka;
  • psychosomatyczna - używa chorób i bólu do manipulacji i bycia w centrum uwagi.

Jak żyć z narcystyczną matką

Narcystyczna matka powinna:

  • sama panować nad poczuciem własnej wartości i dbać o siebie;
  • panować nad lękiem;
  • uświadomić sobie specyfikę obecnych czasów i trudne warunki, z którymi musi mierzyć się jej dziecko;
  • przestać stawiać sobie i innym nierealne i unieszczęśliwiające nas wymagania.

Jeżeli zaburzona narcystycznie matka prześladuje cię, nie pozwala normalnie funkcjonować i mimo opuszczenia domu rodzinnego bezustannie cię dręczy i wydzwania, a ty nie masz siły się już temu dłużej poddawać, trzeba zastanowić się nad złożeniem doniesienia na policji.

 

Bierność w niczym nie pomoże, a zakaz zbliżania się lub sprawa o nękanie mogłyby zredukować jej zachowania. Można złożyć wniosek o obserwację, przymusowe leczenie psychiatryczne lub ubezwłasnowolnienie.

Więcej na temat psychologia rodziny
Przeładuj

Julia Wieniawa szczerze o swoich obawach związanych z "Tańcem z gwiazdami"? "To jest najgorsze..."

zobacz 01:01