krzyk parnterów
Pixabay/geralt/CCO 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Popraw relacje w swoim związku

krzyk parnterów
Pixabay/geralt/CCO 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Problemy w związku? Chyba każda para się z nimi boryka. Ale niekiedy bywa tak, że ciągłe kłótnie i pretensje są przyczyną rozstania, a powodem sprzeczek wcale nie musi być zdrada.

Koniec z problemami w związku

Z czasem zaczyna być inaczej niż dawniej. Wkrada się rutyna i nuda, a w dodatku nasz partner o nas nie zabiega i nie czerpiemy przyjemności ze spędzania czasu razem. Zaczynają się kłótnie, krzyki, nieporozumienia, jednym słowem przechodzicie kryzys. Kłótnię może wywołać wiele kłopotów, m.in. kariera partnera, co wiąże się jednocześnie z brakiem czasu, problemy związane z wychowywaniem dzieci czy brak seksu. Niestety, pary bardzo często nie zauważają etapu, kiedy wszystko zaczyna się komplikować. Warto udać się ze swoim partnerem na terapię bądź skorzystać z coachingu relacji partnerskich. Dzięki tym metodom poznamy sposoby na udany związek, a także nauczymy się pokonywać bariery, ograniczenia lub nasze przekonania.

 

Często zdarza się też tak, że kryzys w związku narasta niedostrzegalnie. Partnerzy poświęcają sobie nawzajem zbyt mało czasu, nie dzielą się ze sobą codziennymi problemami. Niezauważenie odsuwają się od siebie. W takim wypadku problemów w związku można długo nie zauważać. Często dopiero gwałtowne wydarzenie, takie właśnie jak zdrada, pokazuje, że kryzys w związku trwał już od pewnego czasu.

Główne problemy związku

  • Brak dialogu - najważniejszym podłożem konfliktów jest zakłócony dialog pomiędzy partnerami. Bywa tak, że nie bierzemy pod uwagę zdania ukochanej osoby, narzucamy własne poglądy, a co więcej nie potrafimy otwarcie mówić o tym, co nam nie pasuje w zachowaniu partnera. I tu popełniamy duży błąd, bo prędzej czy później skrywane żale wyjdą na jaw. Zazwyczaj, techniki rozmowy przejęte z domu rodzinnego przenosimy do własnej rodziny. Jeśli nasza mama cechowała się stanowczością, bierzemy przykład z niej. Kiedy już dojdzie do ulepszenia komunikacji, pozostałe problemy zaczną rozwiązywać się same.

 

  • Problemy z seksem - kolejnym powodem do kłótni jest seks. Jeśli brak seksu staje się powodem napięć, sytuacja jest poważna. Brak seksu występuje w różnych okresach związku. Kiedy w związku nie czujemy się adorowani i bezpieczni, pożycie seksualne również nie będzie satysfakcjonujące.

 

  • Problemy finansowe – to częsty powód rozwodów i rozstań partnerów. Bywa tak, że partnerzy inaczej podchodzą do wartości pieniądza. Stawiają je na różnych szczeblach w hierarchii wartości. Najlepszym rozwiązaniem problemów związanych z finansami jest rozmawianie o nich. Musimy być wobec siebie uczciwi i szczerzy w sprawach związanych z obciążeniami finansowymi.

 

  • Kłótnie na temat wychowywania dzieci – różnice w kwestii wychowywania dzieci są kolejnym powodem do kłótni. Tata chce być ugodowy, a mama wprowadza zasady. I co wtedy? Najważniejsze aby rodzice ustalili wspólny front w sprawie kar i zasad.

 

  • Niepłodność – niemożność posiadania dzieci jest najbardziej stresującym problemem w związku. O tym problemie należy porozmawiać wcześniej, przed próbą poczęcia dzieci. Jeśli jest to możliwe warto rozpocząć leczenie.

 

Aby utrzymać związek należy otwarcie mówić o sprawach, które nas gryzą. Nie bójmy się rozmawiać o swoich potrzebach, celach i planach. Nasz partner nie pozna naszych oczekiwań, dopóki mu o nich nie powiemy. Do tego dbajmy o to, by poświęcać sobie nawzajem czas. Jeśli nie będziemy dzielić się, nawet drobnymi, codziennymi sprawami, może się okazać, że nagle staliśmy się sobie obcy.


Przeładuj

Felek z "Gogglebox" zdradza kulisy show. Dlaczego duża część programu musi być wycięta?

zobacz 00:59