mężczyzna dzwoniący do kogoś
© Photographee.eu/Fotolia.comPhotographee.eu

Psychoza charakteryzuje się urojeniami, halucynacjami, brakiem świadomości

mężczyzna dzwoniący do kogoś
© Photographee.eu/Fotolia.comPhotographee.eu

Psychoza objawia się: urojeniami, halucynacjami, chaosem w myślach i zachowaniu, bezsennością, utratą apetytu i brakiem energii. Osoba psychotyczna może nie wiedzieć o swoim zaburzeniu.

 

Psychoza powstaje w efekcie zaburzeń w ośrodkowym układzie nerwowym. Osoba psychotyczna  widzi świat po swojemu i nie rozumie panujących w nim zasad. Niezrozumienie ze strony innych ludzi oraz poczucie dyskomfortu prowadzą do jej wyobcowania.

Na czym polega psychoza?

Psychoza (zwana również stanem psychotycznym) jest zaburzeniem psychicznym w zakresie umiejętności badania rzeczywistości. Psychoza może mieć wiele przyczyn (na przykład wada genetyczna, choroba lub uraz mózgu). Osoba psychotyczna ma problem ze zrozumieniem i interpretacją zasad panujących na świecie i w stosunkach międzyludzkich. Miewa halucynacje, napady histerii i urojenia, a przez społeczeństwo jest uznawana za obłąkaną. Osoba cierpiąca na psychozę może nie być świadoma swojego zaburzenia i uważać się za zdrową. Zaburzenie czasem jest objawem choroby psychicznej, na przykład schizofrenii, depresji lub depresji dwubiegunowej.

Przyczyny powstawania psychozy

Do psychozy dochodzi na skutek zaburzeń w pracy mózgu. Dzieje się tak w wyniku chorób, na przykład mózgu, tarczycy, wątroby, nerek oraz w przypadku depresji. W niektórych sytuacjach stan psychotyczny jest skutkiem zatruć środkami chemicznymi lub przyjmowania leków psychotropowych, narkotyków lub alkoholu. Zaburzenie może rozwinąć się u osób starszych, u których występują zaburzenia pamięci.

Główne zwiastuny psychozy

Do najpopularniejszych objawów psychozy należą:

 • halucynacje – omamy słuchowe, zapachowe lub wzrokowe (na przykład: dostrzeganie postaci, które nie istnieją);
 • urojenia – wyobrażanie sobie sytuacji, która nie jest prawdziwa (na przykład: osoba psychotyczna uważa, że jest śledzona, podglądana lub ktoś jej czyta w myślach);
 • brak świadomości i zrozumienia swojego zaburzenia;
 • nieuporządkowane myśli - wypowiedzi są niekonkretne, zdawkowe i nie związane z sytuacją;
 • chaos zachowań – nieuzasadnione pobudzenie lub spowolnienie ruchów;
 • chłód emocjonalny – problem z wyrażaniem emocji (pozytywnych i negatywnych);
 • wyobcowanie;
 • bezsenność lub nadmierna senność;
 • brak apetytu lub niepohamowany apetyt;
 • trudności z koncentracją i zapamiętywaniem;
 • brak energii.

W jaki sposób leczyć psychozę?

Osoba z zaburzeniem psychotycznym powinna być pod stałą opieką psychiatry. Lekarz zaleci odpowiednią dawkę leków przeciwpsychotycznych. Tego typu substancje pomogą ograniczyć pobudzenie mózgu, które skutkuje wytwarzaniem urojeń. Pomocna może też okazać się psychoterapia, podczas której pacjent zrozumie swoją chorobę i postawy innych osób wobec niego. Osoba psychotyczna nauczy się też rozpoznawać objawy psychozy i nawiązywać relacje z otoczeniem. Dzięki lekom i psychoterapii psychoza może zostać całkowicie wyleczona.


Więcej na temat problemy psychiczne
Przeładuj

"Love Island": Caroline i Mateusz mają nietypowy plan na wydanie nagrody głównej! Na to pójdzie 100 tysięcy?!

zobacz 02:11