Mężczyzna śpi, kobieta patrzy na niego
Image by LifetimeStock.com

Mówienie przez sen – poważne zaburzenie snu czy ciekawostka

Mężczyzna śpi, kobieta patrzy na niego
Image by LifetimeStock.com

Mówienie przez sen jest obok lunatykowania jednym z najpowszechniejszych zaburzeń snu. Problem nocnych rozmów dotyczy około 30-56% osób. Sporadyczne mówienie przez sen nie jest powodem do niepokoju, ale nie można go bagatelizować, ponieważ może być efektem nadmiernego stresu, nadużywania leków lub zaburzeń psychicznych.

Przyczyny mówienia przez sen – nadmiar leków, stres, zaburzenia psychiczne

Mówienie przez sen to zjawisko, które może wystąpić w każdej fazie snu i u osób w każdym wieku. Zwykle w trakcie nocnych rozmów śpiący wydaje z siebie trudne do określenia dźwięki lub zlepki sylab. Wyraźna artykulacja słów i zdań oraz możliwość poprowadzenia dialogu zdarzają się rzadziej i tylko w przypadku niewielu osób. Człowiek, który mówi przez sen nie zdaje sobie z tego sprawy. Nie pamięta wypowiadanych słów i nie słyszy sam siebie. Z reguły o tym, że mówił dowiaduje się od innych. Incydentalne mówienie przez sen nie jest powodem do niepokoju. Bardziej niepokojącą sytuacją są nocne rozmowy spowodowane wysoką temperaturą lub nadmiarem stresu. Etiologia może nawiązywać także do nadużywania leków lub substancji odurzających oraz do niektórych zaburzeń psychicznych.

Sposoby leczenia mówienia przez sen

Leczenie zaburzeń snu zwykle polega na modyfikacji zachowań. Pozytywny skutek przynosi odstawienie używek, zmiana diety oraz regularne, codzienne treningi. Farmakologiczne leczenie zaburzeń snu stosowane jest wyłącznie w ostateczności. Aby zmniejszyć ryzyko mówienia nocą i poprawić komfort snu, przed położeniem się do łóżka zadbaj o higienę swojego snu – przewietrz sypialnię i nie pracuj przy komputerze. Przed snem uspokój swoje myśli, jeżeli masz problem z zaśnięciem, nie zmuszaj się, wstań i wypij ciepłą herbatę, napar z melisy lub mleko. 

Więcej na temat nerwica sen problemy psychiczne
Przeładuj

Widzimy się wieczorem! Antek Królikowski zorganizował dla swoich gości prawdziwą włoską ucztę

zobacz 01:01