Mowa ciała
Image by LifetimeStock.com

Rozszerzone źrenice i uniesione brwi – po tym poznasz, że wpadłaś mu w oko!

Mowa ciała
Image by LifetimeStock.com

Nikt na pierwszym spotkaniu nie pyta – hej, podobam ci się czy nie? Szkoda, bo to ułatwiłoby wiele rzeczy i pozwalało mieć jasną sytuację. Na szczęście oprócz komunikacji werbalnej z pomocą przychodzi nam ta niewerbalna – z mowy ciała mężczyzny dowiemy się więcej niż chciałby nam powiedzieć.

Pierwsze wrażenie i już wiesz

Kiedy cię zauważa, bierze głęboki wdech? Według psychologów ewolucyjnych idealna męska sylwetka powinna mieć kształt odwróconego trójkąta, a więc szersze barki i węższa dolna część ciała. Gdy mężczyzna chce wyglądać na atrakcyjniejszego i wzbudzić zainteresowanie kobiety, podświadomie bierze głęboki oddech, dzięki czemu choćby na moment optycznie zwiększa górną część ciała. Automatycznie też wypręża się jak struna, by wyglądać na wyższego.

Mowa ciała i mowa twarzy

Jeśli chcesz sprawdzić, czy wpadłaś mu w oko, przyjrzyj się... właśnie jego oczom. Rozszerzone źrenice to pierwszy i podstawowy sygnał, że mężczyzna (kobieta zresztą też) zobaczył coś, co mu się podoba. Oczywiście pod warunkiem, że nie jesteście w kompletnych ciemnościach. Drugi sygnał to uniesione brwi – ludzie podświadomie unoszą brwi, gdy coś ich zaintryguje. Dzięki temu można szerzej otworzyć oczy i lepiej przyjrzeć się czemuś (lub komuś), kto się spodobał. Ważne jest też to, gdzie dokładnie patrzy – nie wystarczy, że patrzy ci w oczy. Jeśli nie może oderwać oczu także od twojego nosa i ust, czyli jego spojrzenie wędruje w tę i z powrotem wzdłuż całej twarzy, to znak, że naprawdę się zachwycił.

 

Dużo powie ci też jego uśmiech – jeśli uśmiecha się pełnym uśmiechem, a nie jedynie kącikiem ust i w dodatku pokazuje przy tym zęby, oznacza to, że jego reakcja jest szczera, a ty naprawdę sprawiasz, że czuje się dobrze w twoim towarzystwie. Kolejnym sygnałem jest szybkie oblizanie ust, ponieważ gdy widzimy coś, co nam się bardzo podoba, automatycznie wzmaga się produkcja śliny. Może to i niezbyt estetyczne, ale to dobry wskaźnik tego, czy mu się podobasz.

 

Pochylenie ciała do osoby mówiącej zawsze świadczy o zainteresowaniu nią. Nie inaczej jest w sytuacji mowy ciała mężczyzny – jeśli się pochyla, gdy mówisz, to dobry znak. Podobnie jak ogólnie zwrócenie ciała w twoim kierunku – wyobraź sobie, że jesteście na jakimś spotkaniu z większą liczbą ludzi, on siedzi obok ciebie z założonymi nogami, ale torsem jest zwrócony do ciebie. Albo siedzi naprzeciwko ciebie z szeroko rozstawionymi nogami – to także podświadome zagranie, polegające na eksponowaniu swojej męskości. Dobrym znakiem jest też ekspresyjna gestykulacja, ponieważ oznacza, że rozmowa sprawia mu przyjemność.

Nonszalancja czy mu się podobasz?

Jeśli mężczyźnie spodoba się kobieta, będzie dążył do tego, żeby nawiązać z nią kontakt fizyczny. Dlatego obserwuj uważnie w jakim tempie i czy w ogóle skraca dystans – przed chwilą staliście całą grupą, a teraz nagle on wyrósł gdzieś obok ciebie? Jesteście w windzie, gdzie powiedzmy sobie szczerze i tak jest ciasno, ale on jest bliżej niż pozwala na to wolna przestrzeń? Gdy siedzicie razem może szturchnąć przypadkiem swoim kolanem o twoje, niby spontanicznie dotknie twojego przedramienia, znajdzie paprocha w twoich włosach, którego dżentelmeńsko usunie, pomoże założyć płaszcz. Albo też sprowokuje sytuację, gdy będzie musiał podać ci pomocną dłoń, np. gdy schodzicie po schodach. Te przypadkowe kontakty wcale nie są bez znaczenia.

 

Więcej na temat porady psychologiczne randki
Przeładuj

"I love you"... Filmowy Massimo przerwał nasz wywiad, by wyznać to filmowej Laurze! Jaka relacja ich łączy?

zobacz 01:55