mężczyzna na terapii
Image by LifetimeStock.com

Formy manifestowania niechęci do kobiet: mizoginia

mężczyzna na terapii
Image by LifetimeStock.com

Mizoginia to niechęć, a czasem nawet nienawiść do kobiet, bazująca na wierze w ich niepełnowartościowość. Manifestowana bywa poprzez unikanie damskiego towarzystwa, agresję słowną bądź fizyczną.

Kim jest mizoginista, czy mizogin

Mizogina łatwo rozpoznać po tym, że:

  • nie dotrzymuje obietnic i spóźnia się tylko na spotkania z kobietami;
  • zachowuje się wobec nich egoistycznie, próbuje je kontrolować, rywalizować z nimi;
  • pozwala mężczyznom na zachowania, które u kobiet go oburzają;
  • w pracy podkrada pomysły koleżanek;
  • zdradza.

Mizoginia to niechęć lub wręcz nienawiść do kobiet, za którą stoją wychowanie, religia, fobie i lęki, doświadczenia seksualne, problemy emocjonalne (niskie poczucie własnej wartości), choroby psychiczne, a także wpływ przemysłu rozrywkowego. Skutkuje nawet agresją słowną, pobiciami, gwałtami, morderstwami. Mizoginia najczęściej przejawia się pod postacią uszczypliwych komentarzy i docinków, mających pokazać kobiecie, gdzie jest jej miejsce, umniejszyć jej rolę, zdominować ją. Mizoginia może być powiązana z nieuświadomionymi tendencjami homoseksualnymi. W łagodnej postaci może objawiać się nieśmiałością, małomównością i niezręcznością w kobiecym towarzystwie, unikaniem go.

Mizoginista w związku

Jeśli kochamy mizoginistę, musimy walczyć o partnerstwo, szacunek, tolerancję, zrozumienie, pomoc, czułość. Jesteśmy bowiem poddawane próbom totalnej kontroli ze strony osoby z huśtawką emocjonalną. Często pojawiają się ciche dni, odczuwamy poczucie winy z powodu tego, że nie dogadzamy mizoginiście. Codziennością są kary psychiczne, wybieranie nam znajomych, manipulacja. Zaczynamy wierzyć w swą niską wartość i bezradność w sytuacji, gdy go zabraknie. Jeżeli stoimy przed trudnym wyborem, postawmy ultimatum: zmieni się albo to koniec.

Leczenie mizoginii

Należy walczyć z tym zjawiskiem psychospołecznym i faktem kulturowym. Skuteczne sposoby radzenia sobie z własną mizoginią to: terapia behawioralna i leki na odczuwane napięcie, terapia poznawcza, psychoterapia (neutralizacja toksycznych względem przedstawicielek płci pięknej uczuć), techniki relaksacyjne, środki farmakologiczne.

Więcej na temat problemy w związku
Przeładuj

#PARTYWDOMU Ćwiczymy z trenerką gwiazd! Dziś cudowne ćwiczenia na brzuch!

zobacz 02:17