Chłopiec pod kocem
Pixabay/tkoscak/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Terapia habituacyjna i psychoterapia poznawczo-behawioralna w walce z mizofonią

Chłopiec pod kocem
Pixabay/tkoscak/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Mizofonia, inaczej SSSS (Selective Sound Sensitivity Syndrome), to ograniczona tolerancja dźwięków. Jest jednym z rodzajów nadwrażliwości na dźwięki. Aby zapobiec nasilaniu się mizofonii należy rozpocząć terapię pod okiem specjalisty.

 

Osoba cierpiąca na mizofonię doznaje negatywnej reakcji emocjonalnej na różne rodzaje odgłosów (szczególnie odgłosów wydawanych przez ludzi z najbliższego otoczenia, np. mlaskanie, chrząkanie, połykanie, plucie, ssanie, kichanie, żucie gumy, pociąganie nosem, klikanie, stukot naczyń). Reakcja osoby z mizofonią często jest kompilacją złości i bólu z pragnieniem walki bądź ucieczki. Pierwsze oznaki mizofonii można dostrzec już w dzieciństwie, a najczęściej objawiają się okresie dojrzewania. Choroba nie mija z wiekiem, a reakcja emocjonalna nie ulega osłabieniu. Wraz z upływem czasu pojawiają się kolejne bodźce, które dla osoby z mizofonią są nie do zniesienia. SSSS może powstać m.in. w efekcie urazu głowy, migreny lub boreliozy. Mizofonia jest powszechną dolegliwością wśród osób zmagających się z problemem szumów usznych (występuje u ok. 60% osób). Reakcja na dźwięk jest uzależniona od skojarzeń z przeszłości i cech pozaakustycznych (np. psychiki, okoliczności pojawienia się dźwięku).

Jak radzić sobie z mizofonią?

Na rynku farmaceutycznym lek na mizofonię nie jest dostępny. Niektórzy cierpiący na SSSS wykorzystują technikę unikania drażliwych dźwięków, jednak często skutkuje to izolacją i osłabieniem więzi społecznych. Czasowy wpływ ma także używanie słuchawek, pozytywne myślenie i dbanie o siebie. W leczeniu mizofonii ważna jest przede wszystkim współpraca z terapeutą. Osoba cierpiąca przez nadwrażliwość na dźwięki, sama nie jest w stanie zapobiec nasilaniu się mizofonii.

1. Terapia habituacyjna (TRT) w leczeniu mizofonii

TRT (Tinitus retraining therapy) to metoda mająca zahamować negatywne reakcje, które zostały wywołane przez sygnał pochodzący z wnętrza organizmu. Leczenie mizofonii jest złożone i trwa od 9 do 12 miesięcy. TRT polega na łagodzeniu funkcjonalnych połączeń w mózgu (połączeń układu słuchowego wraz z innymi systemami mózgowymi np. limbicznym i autonomicznym) przez tłumienie odruchów warunkowych. Odgłosy negatywne i przykre kojarzy się z dźwiękami lubianymi, np. z muzyką. Dźwięk drażniący jest mieszany z dźwiękiem, który sprawia przyjemność. W początkowych fazach odgłos przyjemny zagłusza negatywne dźwięki. W kolejnych etapach terapii ton przyjemny jest stopniowo zmniejszany. Leczenie jest zróżnicowane i zależy od konkretnej osoby, zakresu, w jakim osoba ta sprawuje kontrolę nad dźwiękiem i źródła dźwięku. Zdaniem lekarzy odpowiednio dopasowana terapia pozwala na sukces i całkowite wyleczenie mizofonii.

2. Psychoterapia poznawczo-behawioralna jako sposób na mizofonię

Inną formą terapii dla osób z mizofonią są psychoterapie nurtu poznawczego i behawioralnego. Są one oparte na teoriach naukowych, które dotyczą psychicznego funkcjonowania człowieka. Podczas tych terapii osoby cierpiące na mizofonię współpracują z terapeutami nad zidentyfikowaniem problemu i próbą jego zrozumienia w kontekście związku z myślami, emocjami i reakcją konkretnej osoby. Terapeuta ustala ze swoim pacjentem cel, długość i metody terapii. Nie każdy psychiatra lub psycholog jest psychoterapeutą poznawczo-behawioralnym. Aby mieć takie uprawnienia terapeuta powinien posiadać specjalny certyfikat PTTPB (Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej) lub być w trakcie szkolenia z zakresu tej formy terapii. W trakcie trwania terapii poznawczo-behawioralnej osoby z mizofonią są zachęcane do wypróbowywania nowych sposobów radzenia sobie z problemem pomiędzy sesjami. Sposoby terapii oraz czas jej trwania są uzależnione od nasilenia problemu. Sesje trwają zwykle ok. 10-15 tygodni i odbywają się raz w tygodniu przez godzinę. Aby podtrzymać efekty leczenia po zakończonej terapii należy umówić się na kilka sesji w dłuższych odstępach czasu. 

Przeładuj

Blanka Lipińska pilnuje Barona na planie "The Voice of Poland"?! Zobaczcie, co na to Baron!

zobacz 00:39