dojrzała kobieta
Image by LifetimeStock.com

Maminsynek – skąd się biorą tacy mężczyźni i jak sobie z nimi radzić?

dojrzała kobieta
Image by LifetimeStock.com

Maminsynek to tak naprawdę objaw rozwoju cywilizacji. Chłopcy są w dzisiejszych czasach wychowywani przez matki, ojcowie pracują i zwykle nie ma ich w domu.

 

Maminsynki nawet jako dorośli mężczyźni oczekują od matek, a później partnerek życiowych ochrony, oparcia i opieki. Są mało samodzielni i nie potrafią podejmować decyzji.

Dlaczego mężczyzna staje się maminsynkiem?

Maminsynek to mężczyzna, którego cechuje wyjątkowa więź z matką. Taka relacja może mieć dwie przyczyny. Po pierwsze, dzieje się tak w rodzinach silnie patriarchalnych, w których relacje między małżeństwem nie są partnerskie i w których nie wyraża się uczuć. Drugim przypadkiem są rodziny, w których kobieta nie doświadcza potrzebnej jej miłości i akceptacji od męża i rekompensuje to sobie bezwarunkową miłością syna. Przywiązuje go do siebie emocjonalnie, bo wie, że zawsze będzie ją kochał i nigdy nie zostanie sama.

Jak żyć z maminsynkiem?

Kobieta, która wiąże się z mężczyzną mającym szczególnie silną więź z matką, staje przed wieloma problemami. Z jednej strony zwykle nie chce zbytnio ingerować w relację między teściową, a mężem, a z drugiej chciałaby w końcu mieć własnego mężczyznę tylko dla siebie. Aby to osiągnąć potrzebuje dużo konsekwencji w działaniu i umiejętności dyplomacji. Taka kobieta przede wszystkim:

  • musi jasno wytłumaczyć mężczyźnie, że taka sytuacja nie jest dla niej komfortowa;
  • powinna jasno postawić granicę między „my”, a „my i mama” – to ona i jej partner tworzą rodzinę i powinna uświadomić mu, że mama do niej już nie należy;
  • nie może traktować mężczyzny jak dziecka – jeśli mama odmawia mężczyźnie samodzielności, kobieta nie powinna wyręczać go w niczym, wręcz przeciwnie, powinna go motywować do podejmowania własnych decyzji;
  • powinna spróbować zaprzyjaźnić się z teściową – uspokoić ją, że nie chce jej zabrać syna, że jej też zależy na jego szczęściu.

Jak pomóc maminsynkowi?

Jeśli mężczyzna zda sobie sprawę z tego, gdzie tkwi jego problem z czasem może nauczyć się kontrolować pewne odruchy i zachowania. W niektórych przypadkach pomóc może psychoterapia. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest poddanie się psychoterapii w gabinecie specjalisty – mężczyzny.

Przeładuj

Klaudia El Dursi jest faworyzowana w "Top Model"? Jurorka show odpowiada na zarzuty internautów

zobacz 01:04