Kreatywna nuda oznacza zagospodarowanie wolnego czasu w sposób najbardziej pożyteczny – nienarzucanie określonej aktywności, lecz jedynie wskazywanie, nakierunkowanie na pożądane działanie. Kreatywna nuda kształtuje w dziecku samodzielność, pozwala znaleźć nieszablonowe rozwiązania, jest okazją do pracy z samym sobą.

Reklama

Nuda jest potrzebna

Kiedy rodzice słyszą od dziecka, że się nudzi, starają się wypełnić mu czas – kupić nową zabawkę, zaprosić kolegów, zapisać na zajęcia dodatkowe. Te aktywności nie zawsze są potrzebne. Warto tak zaplanować dziecku czas, aby znalazło również czas na... nudę. Kreatywna nuda to czas na naukę kreatywności i konfrontację z własnymi potrzebami.

Kreatywna nuda – czas na codzienne obowiązki

Rodzice coraz częściej dbają o edukacyjne potrzeby dzieci – pilnują, by miało dobre oceny w szkole, znało język obcy. Dzieci, których rodzice kładą szczególny nacisk na osiągnięcia szkolne, często mają trudności ze zwykłymi, codziennymi obowiązkami, takimi jak układanie ubrań, zrobienie kanapki czy zakupów. Niejednokrotnie okazuje się, że pociechy mają także kłopot z kompetencjami społecznymi – nie umieją nawiązywać relacji, są nastawieni egocentrycznie. Kreatywna nuda oznacza m.in. pracę nad samodzielnością.

Kreatywna nuda a twórcze pomysły

Kiedy dziecko się nudzi, dobrze mu wytłumaczyć, że jest to czas, kiedy rodzą się najlepsze pomysły. Według psychologów, znudzeniu towarzyszy często uczucie „przepływu”, z ang. flow. Pojawia się wówczas wzmożone skupienie i zaangażowanie w daną czynność, bez uświadamiania sobie mijającego czasu. Dziecko koncentruje się wyłącznie na wykonywanej czynności, nie myśli o skutkach – karach, nagrodach itp. W efekcie wykonuje twórcze prace, do głowy przychodzą mu rozwiązania problemów.


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama