para kłóci się
Image by LifetimeStock.com

Jak się kłócić skutecznie? Porady, jak wykorzystać kłótnię do budowy związku

para kłóci się
Image by LifetimeStock.com

Do kłótni, która ma przynieść korzyści związkowi, należy się przygotować: dać czas na ostudzenie emocji, mieć dystans, nie ranić się słowami, przesadną szczerością. Trzeba zrozumieć czyjeś racje, szanować osobę i jej potrzeby i pamiętać o kompromisie.

Po co się kłócić w dobrym związku

Kłótnie są nieuniknione i istotne dla związku, gdyż dzięki nim uświadamiamy sobie, że zależy nam na relacji i chcemy zmiany, a partner nie jest nam obojętny. Problematyczne jest jednak określenie, kto wygrał daną bitwę, bo aby związek na niej skorzystał, nastąpił rozwój i pogłębienie bliskości, rozwiązanie musi satysfakcjonować obie strony. Krokiem do rozpadu relacji jest brak komunikacji i negowanie istnienia problemu, dlatego tak ważne jest mówienie o swoich uczuciach, oczekiwaniach, potrzebach w sposób umiejętny i odważny.

Jak skutecznie kłócić się w związku

Jeśli ukochany czy ukochana nie chce rozmawiać od razu, trzeba pozwolić mu i sobie na ochłonięcie, dać szansę, gdy emocje nieco opadną. Unikamy pretensji, upokorzeń, wyzwisk, agresji, nie nakręcamy spirali gniewu i nie ranimy się wzajemnie. Zachowanie pasywne również rodzi problem, gdyż tłumione napięcie wywołuje frustrację i ucierpieć może inny niewinny człowiek. Większość osób uważa, że spokojna rozmowa to klucz do rozwiązania problemu, jednak w praktyce techniki radzenia sobie w tej trudnej sytuacji są inne: podnosimy głos, krzyczymy, udajemy, że nic się nie dzieje, obrażamy się, stosujemy przemoc bądź rzucamy przedmiotami. W trakcie kłótni pamiętaj, aby:

  • unikać świadków;
  • panować nad tonem głosu;
  • mieć dystans i rozróżniać wagę spraw, unikać zbytniej szczerości i uogólnień typu „Jesteś niemiłą osobą”, „Nigdy nic nie rozumiesz”;
  • próbować zrozumieć racje drugiej strony;
  • używać „ja” zamiast „ty”(„Jest mi przykro, bo znów sprzątam sama” zamiast: „Ty znów nie sprzątasz!”); nie krytykować partnera, tylko jego zachowania;
  • traktować się z szacunkiem, nie wchodzić partnerowi w słowo, nie przerywać;
  • pamiętać o kompromisie i ustępstwach, nie ma idealnych rozwiązań dla wszystkich;
  • pamiętać o przeprosinach, gdy przeholujesz.

Dodatkowo pamiętaj, że mężczyzna niczego sam się nie domyśli, trzeba mu wyraźnie komunikować o konkretach, złych zachowaniach i emocjach na bieżąco, okazać serdeczność, wyrozumiałość, podsunąć gotowe rozwiązanie i podawać fakty.

 

Więcej na temat problemy w związku
Przeładuj

Marietta z "Hotel Paradise" wbija szpilę uczestnikom pierwszej edycji show! "W "Love Island" wszyscy są ładni"

zobacz 01:22