Fotograf robi zdjęcie nowożeńcom
©WS-Design/Fotolia

Jak wybrać najlepszą ofertę fotografa ślubnego?

Fotograf robi zdjęcie nowożeńcom
©WS-Design/Fotolia

Zakres usług fotograficznych zależy od doświadczenia fotografa, daty i terminu ślubu, oraz czasu trwania i rodzaju imprezy weselnej. W najdroższych pakietach ślubnych znajduje się sesja zdjęciowa w plenerze dla narzeczonych oraz album fotograficzny.

 

Zdjęcia z wesela są miłą pamiątką, zarówno dla małżonków, jak i ich gości. Ponadto album fotograficzny z dnia ślubu stanowi doskonały prezent dla rodziców państwa młodych.

Rodzaje pakietów zdjęć ślubnych i ich ceny

Każdy fotograf ustala indywidualnie zakres fotograficznych pakietów ślubnych.

 

  • Pakiet podstawowy – zazwyczaj obejmuje ceremonię ślubną w kościele lub urzędzie oraz przyjęcie weselne (jednak nie dłużej, niż do godziny 22.00). W ofercie pakietu jest również sesja w plenerze w dniu ślubu. Małżonkowie otrzymują od 100 do 300 zdjęć z uroczystości (w formie cyfrowej, zazwyczaj na pendrive).
  • Pakiet rozszerzony – w skład pakietu wchodzą zdjęcia ze ślubu i wesela (od momentu przygotowań, aż po oczepiny). Ponadto małżonkowie mają zapewnioną sesję zdjęciową w plenerze , która odbywa się innego dnia, niż ślub. Państwo młodzi dostają od fotografa od 300 do 500 zdjęć (w formie cyfrowej).
  • Pakiet luksusowy (zwany również komfortowym lub ekskluzywnym) – obejmuje wszystkie usługi zawarte w pakiecie rozszerzonym. Dodatkowo odbywa się sesja przedślubna dla narzeczonych lub poślubna sesja np. z noworodkiem. Małżonkowie dostają od 500 do 700 dobrej jakości zdjęć (w formie cyfrowej) oraz od 1 do 5 albumów. Fotografie powinny być poddane korekcie oraz retuszowi. Możliwa jest też dokumentacja wideo i zmontowany wideoklip.
  • Indywidualna sesja ślubna w plenerze – w jej skład wchodzą zdjęcia wykonane w miejscu wybranym przez państwa młodych. Sesja trwa kilka godzin i odbywa się innego dnia, niż ślub. Małżonkowie otrzymują od 20 do 100 zdjęć (w formie cyfrowej).
  • Sesja z ceremonii zaślubin – fotograf wykonuje zdjęcia jedynie z ceremonii ślubnej w kościele lub urzędzie. Państwo młodzi otrzymują od 20 do 100 zdjęć w formie cyfrowej.

Jaki jest koszt wynajmu fotografa na wesele?

Wynajęcie fotografa ślubnego kosztuje od 500 do 8000 złotych. Wszystko zależy od:

  • stażu pracy fotografa – im większe doświadczenie, tym wyższy koszt;
  • rekomendacji – pozytywne opinie o fotografie podnoszą jego wartość;
  • pakietu – cena indywidualnej sesji zdjęciowej (z uroczystości lub w plenerze) to około 500 złotych. Pakiet podstawowy kosztuje od 1000 do 2500 zł, rozszerzony od 2500 do 3500 złotych, natomiast cena pakietu luksusowego zaczyna się od 3500 złotych;
  • sezonu – w sezonie ślubnym, trwającym od maja do września, usługi fotograficzne są najdroższe. Wczesną wiosną, jesienią i zimą państwo młodzi mogą liczyć na rabaty;
  • terminu – uroczystości ślubne, które odbywają się w sobotę, pociągają za sobą najwyższe koszty. W niedzielę lub dzień powszedni można spodziewać się rabatów. W te dni pakiety zdjęć ślubnych mogą być tańsze nawet o połowę podstawowej ceny;

miejsca pleneru ślubnego – państwo młodzi powinni pokryć koszty przejazdów oraz biletów wstępu dla fotografa, jeśli sesja zdjęciowa odbywa się poza jego miejscem pracy.

 

Więcej na temat moda ślubna małżeństwo Wesele
Przeładuj

Weronika Rosati odradzała Julii Wieniawa udział w "Tańcu z Gwiazdami". Dlaczego?!

zobacz 02:00