Fotograf robi zdjęcie nowożeńcom
©WS-Design/Fotolia

Jak wybrać najlepszą ofertę fotografa ślubnego?

Fotograf robi zdjęcie nowożeńcom
©WS-Design/Fotolia

Zakres usług fotograficznych zależy od doświadczenia fotografa, daty i terminu ślubu, oraz czasu trwania i rodzaju imprezy weselnej. W najdroższych pakietach ślubnych znajduje się sesja zdjęciowa w plenerze dla narzeczonych oraz album fotograficzny.

 

Zdjęcia z wesela są miłą pamiątką, zarówno dla małżonków, jak i ich gości. Ponadto album fotograficzny z dnia ślubu stanowi doskonały prezent dla rodziców państwa młodych.

Rodzaje pakietów zdjęć ślubnych i ich ceny

Każdy fotograf ustala indywidualnie zakres fotograficznych pakietów ślubnych.

 

  • Pakiet podstawowy – zazwyczaj obejmuje ceremonię ślubną w kościele lub urzędzie oraz przyjęcie weselne (jednak nie dłużej, niż do godziny 22.00). W ofercie pakietu jest również sesja w plenerze w dniu ślubu. Małżonkowie otrzymują od 100 do 300 zdjęć z uroczystości (w formie cyfrowej, zazwyczaj na pendrive).
  • Pakiet rozszerzony – w skład pakietu wchodzą zdjęcia ze ślubu i wesela (od momentu przygotowań, aż po oczepiny). Ponadto małżonkowie mają zapewnioną sesję zdjęciową w plenerze , która odbywa się innego dnia, niż ślub. Państwo młodzi dostają od fotografa od 300 do 500 zdjęć (w formie cyfrowej).
  • Pakiet luksusowy (zwany również komfortowym lub ekskluzywnym) – obejmuje wszystkie usługi zawarte w pakiecie rozszerzonym. Dodatkowo odbywa się sesja przedślubna dla narzeczonych lub poślubna sesja np. z noworodkiem. Małżonkowie dostają od 500 do 700 dobrej jakości zdjęć (w formie cyfrowej) oraz od 1 do 5 albumów. Fotografie powinny być poddane korekcie oraz retuszowi. Możliwa jest też dokumentacja wideo i zmontowany wideoklip.
  • Indywidualna sesja ślubna w plenerze – w jej skład wchodzą zdjęcia wykonane w miejscu wybranym przez państwa młodych. Sesja trwa kilka godzin i odbywa się innego dnia, niż ślub. Małżonkowie otrzymują od 20 do 100 zdjęć (w formie cyfrowej).
  • Sesja z ceremonii zaślubin – fotograf wykonuje zdjęcia jedynie z ceremonii ślubnej w kościele lub urzędzie. Państwo młodzi otrzymują od 20 do 100 zdjęć w formie cyfrowej.

Jaki jest koszt wynajmu fotografa na wesele?

Wynajęcie fotografa ślubnego kosztuje od 500 do 8000 złotych. Wszystko zależy od:

  • stażu pracy fotografa – im większe doświadczenie, tym wyższy koszt;
  • rekomendacji – pozytywne opinie o fotografie podnoszą jego wartość;
  • pakietu – cena indywidualnej sesji zdjęciowej (z uroczystości lub w plenerze) to około 500 złotych. Pakiet podstawowy kosztuje od 1000 do 2500 zł, rozszerzony od 2500 do 3500 złotych, natomiast cena pakietu luksusowego zaczyna się od 3500 złotych;
  • sezonu – w sezonie ślubnym, trwającym od maja do września, usługi fotograficzne są najdroższe. Wczesną wiosną, jesienią i zimą państwo młodzi mogą liczyć na rabaty;
  • terminu – uroczystości ślubne, które odbywają się w sobotę, pociągają za sobą najwyższe koszty. W niedzielę lub dzień powszedni można spodziewać się rabatów. W te dni pakiety zdjęć ślubnych mogą być tańsze nawet o połowę podstawowej ceny;

miejsca pleneru ślubnego – państwo młodzi powinni pokryć koszty przejazdów oraz biletów wstępu dla fotografa, jeśli sesja zdjęciowa odbywa się poza jego miejscem pracy.

 

Więcej na temat moda ślubna małżeństwo Wesele
Przeładuj

Występ 14-letniej Wiktorii poruszył jurorów "The Voice Kids"! To ona wyra show TVP?

zobacz 00:47