Para zakochanych spaceruje brzegiem morza.
©Jacob Lund/stock.adobe.com

I żyli długo i szczęśliwie? Jak pielęgnować związek by był trwały i szczęśliwy?

Para zakochanych spaceruje brzegiem morza.
©Jacob Lund/stock.adobe.com

Wiele osób marzy o tym, aby określenie “żyli długo i szczęśliwie” dotyczyło jego związku. Choć istnieje mit mówiący o tym, że prawdziwa miłość w zupełności do tego wystarcza, warto zdawać sobie sprawę, że aby stworzyć udany związek potrzeba czegoś więcej.

 

Trwały i stabilny związek opiera się o dobrą komunikację

 

Podstawą dobrego funkcjonowania w każdej z relacji są odpowiednie umiejętności porozumiewania się. Aby stworzyć udany związek, warto poświęcić trochę sił i czasu, aby wypracować między sobą zdrowy styl komunikacji, dzięki któremu można uniknąć wielu kłótni. Czasami pomocna w tym może być terapia par.

 

Udany związek to taki, w którym każdy potrafi zadbać o siebie

 

W szczęśliwym związku każdy z partnerów uważa na siebie i swoje potrzeby, dzięki czemu może być w pełni sił i gotowości do wspierania drugiej osoby. Bywa tak, że to o swoje potrzeby dba się nawzajem, co jest oznaką prawdziwej miłości i zaangażowania. Czasem jednak trzeba zrobić to samemu, bo permanentne poświęcanie się i trwanie w stanie, gdzie potrzeby jednego z partnerów są niezaspokojone, mogą wywołać poważny kryzys w związku.

 

Szczęśliwy związek wymaga zaufania

 

Żaden udany związek nie może istnieć bez głębokiego zaufania do siebie. Podejrzliwość, niepewność, stałe zadawanie pytań, takich jak “czy on mnie kocha?” lub “czy ona mnie nie zdradza?” nie wróży dobrze. Nie tylko świadczy o braku bliskości między partnerami, ale może spowodować kryzys w związku, a nawet rozstanie.

 

Udany związek potrzebuje zabawy

 

Związek nie może być naprawdę szczęśliwy, jeżeli opiera się tylko o formalne i poważne sprawy. Partnerzy powinni też zadbać o przestrzeń na wspólne, radosne spędzanie czasu, które będzie budowało ich bliskość i intymność.

 

Szczęśliwy związek to taki, w którym się rozmawia

 

W udanym związku partnerzy poświęcają czas na rozmowę i okazują sobie zainteresowanie. Choć każde z nich codzienne oddaje się swoim zajęciom, jest dla nich ważne, żeby wiedzieć, jak się czuje i z czym boryka druga osoba. Nie brak im także czasu na lekkie pogaduszki czy dyskusje na bardziej wzniosłe tematy, które umożliwiają budowanie bliskości.

 

Szczęśliwy związek wymaga zaangażowania

 

Jeżeli długotrwały związek ma być szczęśliwy, to wymaga zaangażowania się obu partnerów, jest to bowiem jedna z podstawowych składowych miłości. Wzajemne zobowiązania nie są potrzebne na początkowym etapie związku, jednak z czasem to często one zapewniają mu stabilność.

 

Więcej na temat miłość randki
Przeładuj

Marietta z "Hotel Paradise" wbija szpilę uczestnikom pierwszej edycji show! "W "Love Island" wszyscy są ładni"

zobacz 01:22