smutny mężczyzna z kobietą
Image by LifetimeStock.com

Wypalenie w związku – jak sobie pomóc gdy pojawia się rutyna

smutny mężczyzna z kobietą
Image by LifetimeStock.com

Radzenie sobie z wypaleniem w związku należy zacząć od rozmowy o partnerze ze sobą samym, następnie zdobyć się na szczere wyznanie wobec niego i podjęcie decyzji, co i czy jesteście w stanie wspólnie zmienić dla waszej wspólnej korzyści.

Wypalenie w związku

Rutyna dnia codziennego zagraża każdej relacji damsko-męskiej. Już pierwsze objawy wypalenia trzeba potraktować poważnie i ożywić związek, aby nie dopuścić do rozluźnienia i trwałego rozpadu więzi. Im dłużej żyjemy w stanie przemęczenia i obniżonego poziomu energii, tym większe ryzyko rozpadu zamiast rozwoju i kolejnego etapu w związku. Wypalenie prowadzi do wyczerpania, frustracji, krytycyzmu i poczucia ciągłego niezadowolenia, które z życia prywatnego w końcu przenosi się na życie zawodowe. Psychiczne i fizyczne symptomy wypalenia:

  • chroniczne zmęczenie;
  • poczucie beznadziei i bezradność. Nie chce ci się już dbać o wygląd dla partnera, zrezygnowałeś ze snucia planów, wspólnych marzeń, nie kontaktujesz się z nim bez konkretnego powodu;
  • bezsenność, dekoncentracja;
  • niepokój, smutek, złość, apatia. W czasie kłótni (coraz częstszych, także w miejscach publicznych) grasz nieczysto, stosujesz ciosy poniżej pasa, aby celowo zranić partnera. Irytuje cię w nim już właściwie wszystko i prędko tracisz cierpliwość;
  • pewność, że wady bliskiej osoby przyćmiewają jej zalety,
  • ograniczanie seksu;
  • izolacja;
  • pogorszenie się stanu zdrowia fizycznego, jak bóle głowy, żołądka, pleców, brak apetytu.

Radzenie sobie z wypaleniem w związku

Na początku trzeba zadać sobie pytanie, czemu jest się ze swoim partnerem, czy wciąż się tego chce, za co się go kocha i szanuje. Nie miej wyrzutów sumienia i nie myśl źle o sobie – wątpliwości są normalne, a kryzysy się rozwiązuje. Rozmowa z nim w atmosferze szczerości i otwartości musi się odbyć, bo zapewne nie tylko ty dostrzegasz problem, a brak komunikacji może skończyć się tragicznie. O związek trzeba dbać na bieżąco, a nie tylko w sytuacji, gdy źle się w nim dzieje. Istotne są niespodzianki, czułe gesty, wykonywanie za kogoś przykrych dla niego obowiązków (ale nie wyręczanie go w pracach domowych), dawanie sobie dowodów miłości bez okazji, przytulanie, dbanie o wzajemną atrakcyjność, wspólne zainteresowania. Trzeba zabiegać o swoje względy, prawić sobie komplementy, dbać o udane życie seksualne, angażować się, poświęcać, walczyć z własnymi wadami w imię dobra relacji.

 

Lekiem na chwilowy kryzys jest często urlop tylko we dwoje, oderwanie od codzienności i pełen relaks w romantycznej atmosferze. Kiedy bardzo trudno wam osiągnąć porozumienie, a relacja, mimo prób jej naprawy, nie zmienia się na lepsze, warto zasięgnąć rady specjalisty.

Przeładuj

Co Basia Kurdej Szatan sądzi o nowej prowadzącej "Dance, dance, dance"? "To już mnie..."

zobacz 01:44