złoszcząca się kobieta
© djoronimo/Fotolia.com

Wybuchy agresji a alkohol i choroby psychiczne – z czego wynikają i jak sobie z nimi radzić?

złoszcząca się kobieta
© djoronimo/Fotolia.com

Wybuchy agresji mogą mieć różne przyczyny – od nich zależy, w jaki sposób należy zareagować, gdy w naszym otoczeniu ktoś dostanie nagłego napadu nieuzasadnionej złości. Czasami to efekt długotrwałego napięcia i stresu, ale czasami może to być objaw poważnej choroby psychicznej.

Przyczyny wybuchu agresji i złości u dorosłych

Napad agresji może wynikać z różnych przyczyn. W sytuacji, gdy wybuch jest nieadekwatny do okoliczności, najprawdopodobniej jest efektem stresu i długotrwałego tłumienia w sobie negatywnych emocji. Ciągłe napięcie i nawarstwianie się problemów może się do tego stopnia skumulować, że nawet błaha sytuacja wywoła zupełnie niewspółmierną reakcję. Czasami napady złości są też efektem poczucia bezsilności, a agresywne zachowanie to próba udowodnienia sobie, że panuje się nad swoim życie.

Wybuchy agresji a choroby psychiczne

Zdarza się, że wybuchy agresji są jednym z objawów rozwijającej się choroby psychicznej, np. chorób afektywnych. Przykładem jest mania – cechuje ją m.in. drażliwość, duże pobudzenie i łatwość wpadania w gniew. W chorobie afektywnej dwubiegunowej pojawiają się naprzemiennie epizody manii i depresji, a więc nadaktywności i labilności emocjonalnej (czyli częstych zmian nastroju) oraz wyciszenia.

 

Chociaż powszechnie uważa się, że osoby cierpiące na depresję powinny być przygnębione i smutne, często zdarza się, że obniżony nastrój jest maskowany przez złość. Częściej depresja przebiega w ten sposób u mężczyzn.

 

Wybuchy agresji mogą występować również u osób z typem osobowości narcystycznej lub borderline (osobowość chwiejna emocjonalnie). Jeśli napady złości są wynikiem zaburzeń psychicznych, wskazana jest farmakoterapia (antydepresanty) oraz terapia (na przykład poznawczo-behawioralna).

Jak sobie radzić z wybuchami agresji po alkoholu

Wiele badań (zobacz badanie) wskazuje, że picie alkoholu może zwiększać agresję oraz tolerancję na stres. Osobę, która jest pod wpływem alkoholu, o wiele łatwiej sprowokować niż trzeźwą. Profesor McMurran z University of Nottingham podkreśla, że pijana osoba myśli w sposób tunelowy, czyli nie biorąc pod uwagę innych czynników, a skupiając się tylko na jednej rzeczy, na przykład swoim gniewie. Nie jest więc w stanie przewidzieć konsekwencji własnego postępowania. Nie oznacza to, że każdy nietrzeźwy będzie reagował agresją – niektórzy mają naturalnie mniejszą zdolność do kontrolowania swoich reakcji i to u takich osób alkohol może działać bardzo negatywnie.

 

Co robić, gdy osoba pod wpływem alkoholu zaczyna zachowywać się agresywnie? Przede wszystkich nie należy jej prowokować ani też wdawać się z nią w dyskusje, ponieważ może to doprowadzić do jeszcze większego jej gniewu, nad którym nie będzie potrafiła zapanować. Lepiej od takiej osoby odejść. Jeśli wybuchy agresji po alkoholu zdarzają się bliskiej osobie, np. partnerowi lub partnerce, nie należy przechodzić nad tym do porządku dziennego. Należy szczerze i otwarcie porozmawiać o problemie i o tym jakie wzbudza w domownikach emocje. Trzeba też wyraźnie podkreślić, że takie sytuacje nie mogą się powtarzać. W przypadku podejrzenia, że okazjonalne picie zaczyna przechodzić w uzależnienie, lepiej skonsultować się ze specjalistą z poradni leczenia uzależnień.


Więcej na temat depresja problemy psychiczne
Przeładuj

Czy "rodzinka.pl" wróci?! Tomasz Karolak ma doskonały pomysł! Ale czy to możliwe?

zobacz 02:33