skulony przygnębiony mążczyzna
© Photographee.eu/Fotolia.com

Psychiczne cierpienie, czy jest na to sposób?

skulony przygnębiony mążczyzna
© Photographee.eu/Fotolia.com

Ból psychiczny często porównywany jest z bólem fizycznym. Ból psychiczny może być konsekwencją fizycznego urazu i odwrotnie – psychiczne stany mogą powodować somatyczne dolegliwości.

 

Bardzo ważne jest, aby psychiczne cierpienie jak najszybciej i skutecznie zmniejszać, ponieważ długotrwałe pozostawanie w takim stanie może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia a nawet życia.

Ból psychiczny - przyczyny

Często pojawia się pytanie: czy ból psychiczny jest gorszy od fizycznego? To zależy od podejścia i indywidualnych przeżyć każdego z nas. Gdy dla niektórych ból psychiczny jest zupełnie niezrozumiałym pojęciem, dla innych stanowi przeszkodę w codziennym funkcjonowaniu. Na ból fizyczny mamy łatwo dostępne leki. Zazwyczaj można go szybko i skutecznie uśmierzyć farmakologicznie. Natomiast długotrwałe, psychiczne cierpienie, można ukoić poprzez pracę nad sobą lub psychoterapię i specjalistyczne leki. Poza tym ból psychiczny nie dotyczy - tak jak fizyczny – konkretnej części ciała, nogi czy głowy, tylko całego człowieka. Jest niemożliwy do zlokalizowania, często wszechogarniający.

Ból psychiczny – sposoby radzenia sobie z bólem psychicznym

Ból psychiczny często jest długotrwały i szczególnie niebezpieczny, w chorobach takich jak np. depresja, czy osobowość borderline, gdzie sposobem na złagodzenie cierpienia jest samookaleczanie się. Osoby z takimi problemami odczuwają ulgę zadając sobie fizyczny ból. Maskują ból psychiczny fizycznym. Często porównują takie działania do podrapania swędzącego miejsca. Ponadto rana na ciele jest sposobem pokazania tego bólu innym.

 

Na fizyczne uszkodzenia ciała, organizm reaguje wzmożonym wydzielaniem endorfin przez co wywołany chwilowo stan euforii może ukoić psychiczne cierpienie. Jednak taki sposób radzenia sobie z psychicznym bólem powoduje jedynie zapętlenie objawów chorobowych, co w konsekwencji prowadzi do pogorszenia stanu zdrowia. Najlepszym sposobem na radzenie sobie z bólem psychicznym jest udanie się do specjalisty. Farmakologia też często jest pomocna, jednak ważne jest odpowiednie i właściwie dobranie leków. W walce z bólem psychicznym pomaga praca nad sobą, techniki relaksacyjne, aromaterapia. Ważne jest, aby jak najmniej rozmyślać i analizować. Zamiast tego należy czytać, oglądać filmy, chodzić do teatru, być w ruchu. Znaleźć pasję, rozmawiać z ludźmi, którym ufamy. Ból psychiczny należy niwelować i koić. Ponieważ intensywne i permanentne odczuwanie bólu psychicznego - jeżeli nie jest symptomem zaburzeń, problemów, czy chorób psychicznych - może doprowadzić do ich rozwoju. Ból psychiczny to stan subiektywny, wewnętrzny, a czasem nawet przerażający, dlatego bardzo ważna jest jak najszybsza interwencja. 

Przeładuj

Anna Mucha w półfinale "Czaru Par"! "Małżeństwo to jest obóz przetrwania"

zobacz 00:30