Zakochana para
Image by LifetimeStock.com

Motyle w brzuchu, rozproszone myśli – zauroczenie a zakochanie

Zakochana para
Image by LifetimeStock.com

Aby rozpoznać miłość i utworzyć związek na trwałych fundamentach – przede wszystkim trzeba mieć świadomość, że zakochanie opiera się na zaufaniu do partnera, wewnętrznym spokoju i poczuciu spełnienia.

Cechy zauroczenia

  • etap przed zakochaniem, na początku miłości lub stan, który przemija bezpowrotnie

 

1. Fizyczne przyciąganie

Drugą osobę postrzegamy jako najpiękniejszą. Nie widzimy jej defektów. Zauroczenie sprawia, że chcemy być jak najbliżej drugiej osoby – także w wymiarze fizycznym. Hormony szaleją (neurotransmitery działają jak narkotyki), ciała się przyciągają, w brzuchu fruwają motyle, a serce bije szybciej.

2. Idealizacja partnera

W potencjalnym partnerze widzimy same zalety. Jest po prostu najwspanialszy. Nawet jeśli ma jakieś wady, to je marginalizujemy – na świat patrzymy przez różowe okulary.

3. Nachalne myśli

Na niczym nie możemy się skupić – codzienne obowiązki stają się mało ważne, koncentracja sprawia nam trudność. Nie chce nam się jeść, spać – nieustannie myślimy o jednej osobie.

4. Zauroczenie przemija

Po jakimś czasie, np. miesiącu możemy nie rozumieć swojego wcześniejszego zachowania. Zauroczenie często przynosi rozczarowanie.

Zakochanie, nie zauroczenie

1. Miłość to uczucie

Akceptujesz siebie – to warunek, aby pokochać kogoś innego. Kochasz osobę, która ma zarówno wady, jak i zalety, ale czujesz, że jest dla ciebie przeznaczona.

2. Miłość to świadomość wyboru

Zakochanie następuje w momencie, kiedy poznaliśmy kogoś dość dobrze. Dojrzeliśmy do bycia razem. Czujemy się silni wewnętrznie – miłość daje nam energię do działania. Osoba, którą obdarzymy miłością staje się też naszym przyjacielem.

3. Miłość to odpowiedzialność

Jesteśmy gotowi podjąć ważne decyzje, wiemy, że chcemy z daną osobą spędzić życie. Żadne różnice nie są w stanie postawić związku pod znakiem zapytania.

4. Miłość nie przemija

Miłość z czasem dojrzewa, zmienia się, ale nigdy nie kończy. Jest źródłem szczęścia na każdym etapie związku.


Więcej na temat miłość randki
Przeładuj

Kiedy premiera drugiej części "365 dni"?! Jak koronawirus wpłynął na plany produkcji? Zdradziła Anna Maria-Siekulcka!

zobacz 02:56