dziewczyna trzyma w ręku kartkę z uśmiechem
©vladimirfloyd/fotolia

4 sposoby na szybką poprawę nastroju

dziewczyna trzyma w ręku kartkę z uśmiechem
©vladimirfloyd/fotolia

Coś wytrąciło cię z równowagi, ale musisz szybko wrócić do formy? Wyskocz na chwilę do sklepu (koniecznie na piechotę), kup cytrynę i gorzką czekoladę, a w sklepie uśmiechnij się do kasjerki. W ten prosty sposób poprawisz sobie humor w ciągu kwadransa.

 

1. Powąchaj cytrynę

Albo pomarańczę. Albo jakikolwiek owoc cytrusowy. Olejki eteryczne zawarte w ich skórce pobudzają i zmniejszają zmęczenie. Świeży zapach odświeży także ciebie i pozwoli ci się skoncentrować na czymś innym. Nie tylko cytrusy mają takie działanie – humor poprawi także zapach wanilii (badania) , cynamonu (badania), lawendy (badania) i jaśminu.

 

2. Wyjdź na spacer

Szczególnie gdy na zewnątrz jest słoneczna pogoda. 20-minutowy spacer w słoneczny dzień wystarczy, by wyprodukować wystarczającą dzienną dawkę witaminy D, której niedobór może spowodować obniżenie nastroju (badania). Niestety solarium nie zastąpi spaceru, ponieważ emituje ono promienie UVA, a do produkcji witaminy D potrzebne jest promieniowanie UVB. Jeśli jednak po prostu lubisz chodzić na solarium, możesz je potraktować jako kolejny sposób, by poprawić sobie humor w łatwy sposób.

 

3. Przegryź coś

Lepiej jednak nie jeść słodkich batoników z kiosku, ponieważ nie dostarczają one niczego poza cukrem i tłuszczem. Węglowodany są potrzebne do wytwarzania w mózgu serotoniny, czyli hormonu szczęścia, jednak należy wybierać te złożone, które na dłużej podnoszą poziom cukru we krwi. Może to być gorzka czekolada, ale także potrawy bazujące na pełnoziarnistym makaronie czy brązowym ryżu. Zdrową przekąską będą także orzechy włoskie i nasiona dyni, które zawierają kwasy tłuszczowe omega-3 – także poprawiają nastrój.

 

4. Włącz internet i...

i włącz śmieszny filmik. Wystarczy wpisać „śmiech dziecka” lub „śmieszny śmiech” w wyszukiwarkę, a pojawi się mnóstwo nagrań, które z pewnością wywołają uśmiech na twojej twarzy. Jeśli masz w swoim otoczeniu takiego śmieszka, tym lepiej. Jak poprawić sobie humor? Otaczając się ludźmi, którzy są w dobrym nastroju. Robert R. Provine w swoich badaniach udowodnił, że tylko w 20% sytuacji śmiejemy się, ponieważ zobaczyliśmy lub przeczytaliśmy coś śmiesznego. Pozostałe 80% to odpowiedź na śmiech innych ludzi – śmiech jest dosłownie zaraźliwy. Pod wpływem śmiechu spada poziom kortyzolu, hormonu stresu. Poza tym częste śmianie się poprawia krążenie, zwiększa poziom limfocytów we krwi i odporność.

 

Przeładuj

Klaudia El Dursi jest faworyzowana w "Top Model"? Jurorka show odpowiada na zarzuty internautów

zobacz 01:04