Kobieta podczas medytacji
© rh2010/Fotolia.com

Ćwiczenie relaksacyjne w walce ze stresem

Kobieta podczas medytacji
© rh2010/Fotolia.com

Napięcie i stres nie wpływają dobrze na naszą wydajność w pracy ani na zdrowie. Jako metody walki ze stresem sprawdzą się ćwiczenia relaksacyjne. Szczególnie ważne jest unormowanie oddechu, przywrócenie właściwej pracy serca i oczyszczenie umysłu. Mięśniom przyda się natomiast rozluźnienie i rozciągnięcie.

Uspokój oddech, opanujesz stres

Kładziemy się na plecach z poduszką pod głową, rozsuwamy nogi i zamykamy oczy. Następnie rozluźniamy mięśnie twarzy, brzucha i szczęki. Staramy się oddychać rytmicznie i powoli. Jedną rękę kładziemy na brzuchu, a drugą na klatce piersiowej, dzięki temu będziemy czuli pracę przepony. Wciągamy powietrze nosem, wypuszczamy powoli ustami. Rozluźniamy ramiona i ręce i oddychamy rytmicznie do całkowitego uspokojenia oddechu, aż poczujemy, że napięcie nas opuszcza. Praca nad oddechem jest podstawową metodą walki ze stresem. Jako oręż może posłużyć także joga.

Rozluźnij mięśnie

Rozluźnienie mięśni wymaga skupienia. Dobrze jest wcześniej wyrównać i uspokoić oddech. Kładziemy się na plecach i po kolei rozluźniamy poszczególne partie mięśni. Spięte szyję i kark relaksujemy poprzez wykonywanie okrężnych ruchów głową albo ruchów z boku na bok ku ramionom oraz w przód i w tył. To dobre ćwiczenie na pozbycie się stresu.

Rozciąganie mięśni pomaga walczyć ze stresem

Powinniśmy zacząć od stanięcia na palcach i wyciągnięcia rąk nad głowę, tak jakbyśmy po coś wysoko sięgali. W tej pozycji zatrzymujemy się na kilkanaście sekund. Ćwiczenie powtarzamy 5 razy. Mięśnie rozciągniemy też, stając w bardzo szerokim rozkroku i kładąc dłonie na podłodze możliwie najdalej od stóp. Wytrzymujemy kilkanaście sekund, powtarzamy pięciokrotnie. Mięśnie możemy rozciągać zarówno na siedząco, leżąc, jak i na stojąco. Należy pamiętać, żeby wszystkie ćwiczenia redukujące stres wykonywać bardzo powoli.

Oczyść umysł, by pozbyć się stresu

Oprócz rozciągnięcia i rozluźnienia mięśni istotne jest zadbanie o umysł. Jak pokonać stres, który zakorzeniony jest w głowie? Przede wszystkim dobrze jest na biurku albo w jego pobliżu umieścić przedmiot, który wywołuje u nas dobre skojarzenia. Patrząc na niego co jakiś czas, nastrajamy się pozytywnie. Ważne jest także robienie przerw w pracy, tym bardziej, jeśli jest stresująca. Możemy zamknąć na chwilę oczy i spróbować pozbyć się wszelkich myśli, wyciszyć się. To z pewnością pozwoli nam poradzić sobie ze stresem i się uspokoić.

 

Więcej na temat nerwica porady psychologiczne
Przeładuj

Rafał Brzozowski miał jedno marzenie związane z Krzysztofem Krawczykiem! Podjął nawet pierwsze próby

zobacz 00:48