Strona zawiera
treści tylko dla dorosłych


Para całuje się nad brzegiem rzeki
Flickr/Gabriel Flores Romero/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Intymność dwóch osób – warunek szczęśliwego związku

Para całuje się nad brzegiem rzeki
Flickr/Gabriel Flores Romero/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Intymność – od łac. intimus, oznacza wewnętrzny, najgłębszy. Angielskie intimacy przełożone na in – to – me – see, można przetłumaczyć jako - zajrzyj do mnie. Nawiązać intymną relację, to znaczy dogłębnie poznać osobowość, wnętrze i zrozumieć psychikę partnera. Intymność powiązana jest z proksemiką (odległością między ludźmi uwarunkowaną kulturowo). Przyjmuje się, że w kulturze zachodniej istnieją cztery strefy terytorium, które wyznacza sobie człowiek: osobistą, społeczną, publiczną i intymną. Ta ostatnia jest zarezerwowana dla osób, z którymi nawiązaliśmy stosunek intymny (do 15 centymetrów od ciała).

Sposoby na kształtowanie intymności

Słownik języka polskiego PWN podaje, że intymność może być rozumiana zarówno jako „bardzo osobisty charakter czegoś”, jak i „erotyczny, miłosny charakter czegoś”. Intymność może zatem mieć charakter seksualny, ale nie musi.

 

Poznaj siebie

Pierwszym warunkiem wejścia z kimś w intymny związek jest poznanie siebie. Warto zastanowić się np., czy próbujemy w rozmowie kreować się na kogoś innego, kto wydaje nam się lepszą alternatywą samego siebie. Zdarza się to bardzo często i jednocześnie powoduje, że utrudniamy partnerowi poznanie swego prawdziwego oblicza. Jeśli chcesz wejść w szczęśliwy związek, odrzuć wszelkie obawy, że druga strona cię nie zaakceptuje i po prostu bądź sobą – całe życie nie będziesz przecież nosić teatralnej maski. Jeśli okaże się, że faktycznie jedna z twoich cech przeszkadza komuś na tyle, że uniemożliwia bycie w związku, to lepiej dla was obojga, żeby wyszło to jak najwcześniej. Pamiętaj – związek warto budować tylko na szczerości.

Empatia

Naucz się słuchać partnera. Intymny związek nie jest możliwy w sytuacji, gdy artykułujesz tylko swoje racje i widzisz jedynie własne potrzeby. Intymność wymaga odwagi - doceń to, że druga osoba otwiera się przed tobą. Słuchaj aktywnie i próbuj zrozumieć. Oducz się osądzania – każda sytuacja jest inna, nie możesz mieć pewności, jak wyglądałoby twoje zachowanie w takiej sytuacji.

Czas spędzony razem

Aby wasz związek miał charakter intymny, potrzebuje czasu. Pomimo ciągłego zabiegania, studiów, pracy i domowych obowiązków, konieczne jest znalezienie czasu tylko dla swojego partnera. Postaraj się tak gospodarować czasem, aby przynajmniej w jeden dzień weekendu pobyć ze swoją połówką, ale pobyć razem – nie obok siebie. Odwróceni do siebie tyłem partnerzy, z których jeden ogląda telewizję, a drugi gra na komputerze, w sensie dosłownym są blisko, ale w znaczeniu intymnym, nie mają ze sobą kontaktu. Nie zbudujesz związku na trwałych fundamentach, jeśli nie znajdziesz czasu na rozmowę, czasem może to być nawet rozmowa bez słów.

 

Intymnego związku nie buduje się raz na zawsze. To stałe wspieranie się w codziennych zmaganiach, radość z tego, co cieszy partnera i docenianie każdej chwili spędzonej razem.

Przeładuj

"I love you"... Filmowy Massimo przerwał nasz wywiad, by wyznać to filmowej Laurze! Jaka relacja ich łączy?

zobacz 01:55