Mężczyzna niosący swojego syna na barana.
©Rido/Fotolia

Facet z dzieckiem – czy dać szansę takiemu związkowi?

Mężczyzna niosący swojego syna na barana.
©Rido/Fotolia

Związek z mężczyzną z dzieckiem nie należy do najprostszych, ponieważ wiążą się z nim dodatkowe obciążenia. Częste spotkania z pociechą i konieczność płacenia alimentów mogą być czasem źródłem konfliktów.

 

Wiążąc się z mężczyzną, każda kobieta chce być dla niego najważniejszą osobą w życiu. Kiedy ten ma już dzieci, miejsce na podium jest już zajęte i czasem trudno się z tym pogodzić.

Związek z facetem z dzieckiem – z tym się musisz liczyć

Decydując się na związek z mężczyzną, który ma już dziecko, trzeba liczyć się z tym, że relacja będzie wyglądała inaczej niż w przypadku partnera z „czystą kartą”. Ma on o wiele więcej obowiązków, które wynikają z faktu posiadania dziecka.

  • Alimenty – nawet w sytuacji, gdy to nie jemu została przyznana opieka, a pociecha mieszka z matką, z pewnością przynajmniej płaci alimenty. Można powiedzieć, że jest to wieloletnie finansowe zobowiązanie, które może być niekiedy powodem kłótni szczególnie przy niepewnej sytuacji materialnej.
  • Dzielenie się czasem ukochanego – bardzo często ojcowie (choć niestety nie wszyscy) odwiedzają swoje dzieci i zabierają je do siebie na jakiś czas, aby pobyć razem. W związku z tym nie będzie mógł poświęcić całego wolnego czasu ukochanej. Z drugiej strony jeśli partner nie spotyka się z dzieckiem i nie jest nim zainteresowany, należy potraktować to jako sygnał ostrzegawczy.

Inne typowe problemy, które mogą się pojawić w takim związku to:

  • Zazdrość dzieci – zazdrość może się pojawić nie tylko z powodu spędzania przez mężczyznę czasu z dziećmi. Częstym problemem jest też zazdrość samych dzieci o czas i uczucia ojca. Mogą obarczać nową partnerkę odpowiedzialnością za to, że ich rodzice nie są razem.
  • Zazdrość o byłą żonę lub partnerkę – zazdrość może dotyczyć także matki dzieci. Nierzadko pojawia się lęk, że partner spotyka się z „byłą” i utrzymuje z nią przyjazne kontakty, a może w pewnym momencie zechcieć do niej wrócić.
  • Opór rodziny i bliskich – gdy kobieta decyduje się na związek z mężczyzną, który ma już dzieci, zdarza się, że jej bliscy mają problem z akceptacją tej relacji.
  • Niechęć partnera do posiadania dzieci – jeśli mężczyzna ma już dzieci z poprzedniego związku, może nie chcieć kolejnych.

Facet z dzieckiem po rozwodzie – gdy to jemu przyznano opiekę

Nieco inna, ale wcale nie łatwiejsza, jest sytuacja, gdy to partnerowi przyznano opiekę nad dzieckiem. Decydując się na związek z takim mężczyzną, należy liczyć się z tym, że właściwie wchodzi się do gotowej już rodziny, która mieszka i żyje razem. Początki mogą być bardzo trudne, szczególnie gdy dzieci są w okresie nastoletniego buntu. Tworzenie patchworkowej rodziny, czyli rekonstruowanej, nie jest proste, ale jak najbardziej możliwe.

Czy związek z facetem z dzieckiem jest możliwy?

Pomimo tego, iż związek z mężczyzną po rozwodzie wiąże się z dodatkowymi trudnościami, nie oznacza, że nie może być szczęśliwy. Podstawą związku jest szczerość i właściwa komunikacja. Mówienie od początku szczerze o swoich oczekiwaniach i potrzebach (np. posiadania dzieci, podziału czasu między dzieci a nową partnerkę, kwestie finansowe, wspólne plany i marzenia) jest niezbędne do tego, żeby zbudować prawidłowo funkcjonujący związek.

 

Więcej na temat psychologia rodziny
Przeładuj

Blanka Lipińska pilnuje Barona na planie "The Voice of Poland"?! Zobaczcie, co na to Baron!

zobacz 00:39