mężczyzna trzyma się za głowę
©olly/fotolia

Doping mózgu – neurostymulanty nie całkiem bezpieczne

mężczyzna trzyma się za głowę
©olly/fotolia

Doping mózgu – to potoczny termin na określenie grupy neurostymulantów (neuro enhancers; smart drugs), a więc leków, które oddziałują na wybrane partie mózgu przez zmianę gospodarki hormonalnej. Pomimo tego, że niektóre tego typu leki dostępne są bez recepty, osoby zdrowe powinny się dobrze zastanowić zanim po nie sięgną.

Doping mózgu – dla kogo

Medykamenty, których celem jest doping mózgu są przeznaczone przede wszystkim dla osób cierpiących na zaburzenia i choroby psychiczne, np. depresję. Na wzmożoną aktywizację neuroprzekaźników decydują się niektórzy żołnierze i lotnicy – zwłaszcza podczas wyczerpujących i żmudnych operacji. Tego typu środki zażywają również ludzie skarżący się na bezsenność, ale także studenci i inne osoby, które czeka intensywna praca intelektualna. Kolejny powód przyjmowania neuroprzekaźników to chęć poprawienia sobie nastroju.

Neurostymulanty – działanie

Leki na doping mózgu wspomagają działanie ośrodkowego układu nerwowego. Neurostymulanty wpływają na dopaminę – silny neuroprzekaźnik, który zmniejsza objawy senności, poprawia koncentrację i przygotowuje organizm do długotrwałej pracy intelektualnej. Popularnymi neurostymulantami są: modafinil, metylofenidat, atomoksetyna, donepezil, fluoksetyna. Po zażyciu leków, których częstotliwość przyjmowania najlepiej uzgodnić z lekarzem lub przynajmniej zapoznać się z ulotką, poprawiają się zdolności do przetwarzania informacji i podejmowania decyzji.

Doping mózgu – skutki uboczne

Działanie leków pobudzających system nerwowy nie zostało dostatecznie zbadane. Najłagodniejszym skutkiem ubocznym, związanym z zażyciem leków, jest odwodnienie. Neurostymulanty, podobnie jak narkotyki, mogą uzależniać (zob. badania: Calipari E.S., Jones S.R., Sensitized nucleus accumbens dopamine terminal responses to methylphenidate and dopamine transporter releasers after intermittent-access selfadministration, Neuropharmacol. 2014; 82: 1–10). Po pewnym czasie mózg nie jest w stanie samodzielnie produkować dopaminy, ponieważ czeka na wspomaganie z zewnątrz.

 

Czyli działanie dopingu mózgu jest długofalowo odwrotne – obniżamy jego potencjał zamiast go podnosić.

 

Środki na doping mózgu łatwo przedawkować – pojawiają się wówczas problemy ze snem, migreny, zaburzenia świadomości i nieprawidłowe ciśnienie tętnicze.

 

Neurostymulanty najlepiej przyjmować tylko na wyraźne zalecenie lekarza.

Przeładuj

"Hotel Paradise": Tak Klaudia El Dursi przygotowywała się do nowej roli. Jak jej poszło?

zobacz 00:45