zasmucona kobieta
©Artem Furman/Fotolia

Czym jest depresja sezonowa

zasmucona kobieta
©Artem Furman/Fotolia

W leczeniu depresji sezonowej najskuteczniejsza jest fototerapia – naświetlania lampą fluorescencyjną, które już po kilku dniach powodują pozytywne efekty i przywracają organizmowi równowagę.

Przyczyny depresji sezonowej

Depresja jesienno-zimowa występuje najczęściej u kobiet (obserwowana także u dzieci), ujawnia się pomiędzy 20. a 30. rokiem życia, nasila się z wiekiem i łagodnieje na starość (nie jest notowana po 55. roku życia). Za jej występowanie wini się niedobory światła słonecznego i znacznie krótsze dni – rozstraja się ludzki zegar biologiczny. Ponadto bywa przekazywana w genach i mogą ją bezpośrednio spowodować bardzo stresujące wydarzenia, jak śmierć członka rodziny, rozwód, utrata pracy.

Objawy depresji sezonowej

Cechy depresji sezonowej to głównie:

  • cykliczne pojawianie się jesienią i zimą, remisje wiosną i latem;
  • występowanie objawów sezonowo prawie codziennie przez minimum 2 tygodnie przynajmniej przez 2 lata;
  • uczucie ciągłego zmęczenia;
  • przygnębienie, rozdrażnienie, poczucie beznadziei, smutku, utrata motywacji;
  • wzmożona senność z pogorszeniem się jakości snu, wzmożenie apetytu (zwłaszcza na słodycze i węglowodany), spadek popędu, apatia, lęk, drażliwość, obniżenie koncentracji;
  • myśli samobójcze.

Leczenie depresji sezonowej

Jeśli objawy powracają regularnie w okresie jesienno-zimowym, należy skonsultować się z psychoterapeutą bądź psychiatrą. Najskuteczniejsze w leczeniu jest połączenie leków przeciwdepresyjnych z fototerapią, wykorzystującą specjalne lampy fluorescencyjne, emitujące światło. Naświetlania przeprowadza się 2 razy dziennie od pół godziny do 2 godzin przez kilka dni. Jasne światło reguluje rytm dobowy i przywraca organizmowi równowagę.  Z depresją sezonową trzeba również walczyć na własną rękę: zapewnić jak największą ilość światła w mieszkaniu, jak najczęściej spacerować po świeżym powietrzu, jeździć rowerem, na rolkach lub łyżwach, zadbać o zdrowie, kondycję i prawidłową dietę. Nie wolno ograniczać aktywności towarzyskich i wychodzenia z domu z powodu niesprzyjającej aury. Można także zaplanować urlop w ciepłych krajach.


Więcej na temat depresja porady psychologiczne
Przeładuj

Jak Paula Tumala zareagowała na wieść o ciąży bliźniaczej? Taka reakcja to zupełna normalność!

zobacz 01:36