Depresja przedporodowa obejmuje uczucie ciągłego zmęczenia, apatii, brak motywacji do wstania z łóżka, obniżoną samoocenę, problemy z koncentracją i pamięcią, myśli, a nawet próby samobójcze.

Reklama

Przyczyny depresji przedporodowej

Najczęstsze przyczyny depresji przedporodowej to:

  • cechy osobowości (problemy z nawiązywaniem relacji, komunikacją, proszeniem o pomoc, brak elastyczności, niechęć do zmian, niska samoocena);
  • zaburzone relacje z partnerem i/lub matką;
  • trudności finansowe, bezrobocie;
  • istotne zmiany w życiu;
  • przebyte poronienie, trudna ciąża, komplikacje przy porodzie;
  • problemy psychiczne;
  • choroby psychiczne i samobójstwa w rodzinie.

Objawy depresji przedporodowej

Kobieta cierpiąca na depresję odczuwa pogłębiający się smutek, przewlekłe zmęczenie, brak motywacji, traci zainteresowanie atrakcyjnymi dotąd czynnościami, jest apatyczna, senna (lub lęk powoduje, że nie jest w stanie spać), nie dba o siebie, nie wstaje z łóżka, ma myśli samobójcze. Pojawiają się zaburzenia odżywiania, niska samoocena, napięcie, problemy z koncentracją i pamięcią. Nieleczona depresja prowadzi do powikłań ciążowych i poporodowych. Warto zaznaczyć, że cierpiące na depresję matki - które jednocześnie źle traktowały swoje dzieci - przyczyniają się do rozwoju u nich zaburzeń psychicznych, także głównie depresji. Depresja przedporodowa czterokrotnie zwiększa ryzyko złego traktowania dziecka.

Depresja przedporodowa – leczenie

W leczeniu depresji u kobiet ciężarnych istotna jest współpraca ginekologa i psychiatry. Kobiety rzadko proszą o pomoc, myśląc, że zaburzenia są czymś normalnym. Nawet jeśli zostaną zdiagnozowane, nie jest to związane z jakimkolwiek leczeniem. Przyszła matka wymaga ogromnego wsparcia ze strony partnera, rodziny i przyjaciół – muszą oni zrozumieć, że nawet 80% ciężarnych cierpi na epizody depresyjne, a kilkanaście procent cierpi na depresję przedporodową.


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama