kobieta zakrywa twarz
Flickr/Camdiluv ♥/CC BY-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/

Toksyczny związek – jak wygląda?

kobieta zakrywa twarz
Flickr/Camdiluv ♥/CC BY-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/

W toksycznym związku partner pozwala sobie na kłamstwa, manipulację uczuciami i lekceważenie. Jesteśmy tak zakochani, że nie zauważamy wad drugiej osoby, a co więcej, pozwalamy na takie traktowanie.

Po czym rozpoznać toksyczny związek?

  • Manipulacja i zależność – kluczem w tym wypadku jest szantaż emocjonalny. Kiedy podejmujesz decyzję o rozstaniu, partner przekonuje, że nie może bez ciebie żyć, czy zastrasza, że odbierze sobie życie jeśli go zostawisz. Co więcej, zmienia się nie do poznania. Jest miły, potulny, pozwala ingerować w swoje życie. Mimo, że nie czujesz się szczęśliwa, nie potrafisz od niego odejść.
  • Zazdrość i kłamstwo – zazdrość stanowi naturalny element relacji międzyludzkiej, ale nie w toksycznym związku. Wtedy zamienia się w ciągłe podejrzenia, wyrzuty i zaborczość. Twój partner zaczyna kontrolować twój telefon, sprawdzać SMS-y, włamywać się na pocztę elektroniczną. Przy tym często nie lubi twoich przyjaciół, a tobie nie pozwala się z nimi spotykać. Wmawia ci, że nie są warci twojego czasu. . Osoby chorobliwie zazdrosne chcą spędzać z partnerem każdą wolną chwilę. Kiedy w związku pojawia się kłamstwo, partnerzy zaczynają siebie nawzajem kontrolować. Partner podejmuje wszystkie decyzje, nie tylko dotyczące was obojga, ale też i twoje.
  • Lekceważenie i krytyka – dochodzi do tego, że partner zaczyna cię publicznie krytykować i ośmieszać. Wyzywa cię, staje się agresywny i neguje twoje zdanie. Lekceważy twoje czyny. Dochodzi do tego, że zaczynasz zastanawiać się czy jesteś wartościowa i zadajesz pytanie: A może on ma rację? Od czasu, kiedy jesteście razem, czujesz się brzydka i głupia, boisz się, że zostaniesz sama i nikogo już nie znajdziesz.
  • Osamotnienie – w toksycznym związku, czujesz się samotna. Nie otwierasz się przed przyjaciółmi, bo boisz się zwierzać ze swoich problemów. Co więcej, partner nie przytula cię, nie mówi, że kocha, nie czujesz w nim wsparcia. To wszystko jest powodem płaczu i cierpienia. Już nie pamiętasz, kiedy się uśmiechałaś? Brak zainteresowania ze strony drugiej osoby świadczy o tym, że tak naprawdę nie jesteście razem.
  • Tajemniczość – bywa też tak, że partner nie chce, abyś mówiła komukolwiek o tym, że jesteście razem. Świadczy to o tym, że coś tu się nie zgadza. W takiej sytuacji doskonale zdajesz sobie sprawę, że relacje między wami są toksyczne, a mimo to, boisz się otwarcie o tym powiedzieć lub uczucia przysłaniają ci obraz sytuacji.

Dlaczego tkwimy w toksycznym związku?

Niektóre osoby nie zauważają toksycznego związku i przez długie lata pozostają w takiej relacji. Zakończenie takich kontaktów nie jest proste, bo partner na to nie pozwala. Druga kwestia to brak odwagi na podjęcie takich działań.

 

Jeśli nie możesz sobie poradzić, by przerwać związek, zgłoś się do psychologa. Dzięki rozmowie ze specjalistą uda się spojrzeć na więź z innej strony. Pamiętaj, nie możesz tkwić w toksycznym związku. Chcesz całe życie cierpieć i nie być szczęśliwa? 

Przeładuj

"Dziewczyny z Dubaju" przebiją pod względem popularności "365 dni"? Doda już to wyliczyła!

zobacz 01:59