Uśmiechnięta kobieta
© BillionPhotos.com/Fotolia.com

Gelotologia, czyli terapia śmiechem. Czy działa?

Uśmiechnięta kobieta
© BillionPhotos.com/Fotolia.com

Właściwości zdrowotne śmiechu są wykorzystywane w różny sposób. Na skutek docenienia ich przez lekarzy narodziła się gelotologia, która cieszy się niesłabnącą popularnością.

Czym jest gelotologia?

Nazwa „gelotologia” pochodzi od słowa w języku greckim „gelos”, które oznacza śmiech. Gelotologia ma dwa pokrewne znaczenia. Pierwsze oznacza naukę, która zajmuje się badaniem wpływu śmiechu na zdrowie człowieka. Drugie odnosi się do terapii śmiechem, która stosowana jest zgodnie z przekonaniem, że śmiech pomaga odreagować stres i konflikty. Twierdzi się, że śmiech pozytywnie wpływa na pracę całego organizmu człowieka. Naukowcy odkryli, że poprawia on stan zdrowia chorych na depresję, ponieważ redukuje stres.

 

Terapia śmiechem jest prosta, bezpieczna i łatwo dostępna. Stosuje się ją w profilaktyce, w trakcie rozwiązywania problemów w pracy i między partnerami, a także po to, by zmniejszyć stres. Wykorzystywana jest w rehabilitacji i rekonwalescencji.

Na czym polega terapia śmiechem?

W trakcie zajęć terapeutycznych uczestnicy śmieją się, nabierając dystansu do siebie i problemów. W rezultacie redukują ryzyko zawału serca. Musi być jednak spełniony jeden warunek, a mianowicie: śmiech musi być serdeczny, nie złośliwy i wymuszony. Śmiech powoduje wyrzut endorfin, które umożliwiają pozbycie się stresu i działają przeciwbólowo (na przykład na ból głowy). Uspokajają napięcie mięśni. Śmiech aktywuje produkcję limfocytów T i immunoglobuliny, które są ważne dla pracy układu odpornościowego. Śmiech powoduje skurcz mięśni twarzy, przepony i brzucha, co poprawia trawienie. Skutkiem jest też lepsze utlenienie, bo wymiana powietrza jest 4 razy częstsza w czasie śmiechu.

Gelotologia w Polsce i na świecie

Terapia śmiechem stosowana jest w szpitalach w wielu krajach. Jednym z prekursorów wprowadzania jej do placówek medycznych jest doktor Patch Adams, który stworzył Gesundheit Institute zajmujący się wprowadzaniem kontaktów serdecznych, pełnych zabawy i humoru między lekarzy a pacjentów. Doktor przebierał się za klauna, by rozbawić dzieci.

 

W Polsce terapię śmiechem w szpitalach dziecięcych stosuje fundacja „Doktor Clown”, której psycholodzy, lekarze i pedagodzy również przebierają się, by rozśmieszyć chore dzieci.

 

Grupowe sesje terapii śmiechem przeznaczone są dla osób dorosłych. Jeden z pierwszych Klubów Śmiechu powstał w Indiach i został założony przez doktora Madana Kataria w połowie lat 90. Członkowie klubu spotykają się przed pójściem do pracy w parku i śmieją się, wykonując ćwiczenia rozciągające i oddechowe. Inną formą terapii śmiechem jest łaskotanie, kolejną oglądanie śmiesznych filmów lub programów.

 

Terapia śmiechem wspomaga inne formy leczenia, nawet w czasie walki z rakiem. Jest to holistyczna metoda leczenia, która wpływa na umysł i ciało człowieka.


Przeładuj

"Kogel Mogel 4": To nowa postać zachwyci wszystkich najbardziej! "Rozbije bank"

zobacz 02:41