karteczki na tablicy korkowej
Image by LifetimeStock.com

7 sposobów na automotywację. Jak zmotywować się do pracy?

karteczki na tablicy korkowej
Image by LifetimeStock.com

Automotywacja to umiejętność motywowania siebie samego do pracy. Nie jest to proste, zwłaszcza gdy przeżywamy chwile zwątpienia i mamy tak zwane gorsze momenty.

 

Każdy ma własne sposoby na przezwyciężenie kryzysu i ponowne zmotywowanie się do pracy. Sprawdź nasze propozycje i znajdź coś, co ci odpowiada.

1. Spisz ze sobą umowę – jest to skuteczne zwłaszcza gdy masz skłonność do prokrastynacji. Możesz sobie ustalić nagrodę za jej dotrzymanie lub konsekwencje jej zerwania.

2. Udawaj, że masz motywację. Brzmi to przewrotnie, ale jeśli brakuje ci zapału do pracy, spróbuj wykrzesać z siebie choćby udawany entuzjazm. Zdziwisz się, jak szybko przemieni się w prawdziwy.

3. Oprócz małych, cząstkowych celów, ustal także jeden duży, który będzie naturalną konsekwencją realizacji mniejszych. Na przykład jeśli planujesz skończyć studia, skończyć kurs, podszlifować angielski, pomyśl co dzięki temu osiągniesz – na przykład szybki awans, wysoka pensja, kariera.

4. Zacznij od czegoś małego, żeby złapać rytm – posprzątaj biurko, umyj naczynia, umyj podłogę. Zrób cokolwiek, co pozwoli ci szybko zobaczyć efekt. Natychmiastowy rezultat zwiększy motywację i sprawi, że z większym zapałem zabierzesz się za następne zadania. Innymi słowy – pracuj małymi kroczkami.

5. Na początek weź się za najtrudniejsze zadanie – dzięki temu przez resztę dnia nie będą cię dręczyły myśli o tym, co jeszcze musisz zrobić. Poza tym zwiększy to twoją pewność siebie. W końcu najgorsze masz już za sobą, a teraz już pójdzie z górki!

6. Porównuj się tylko ze sobą, nie z innymi. Wciąż porównując swoje wyniki z innymi ludźmi, możesz skutecznie się zdemotywować. Zawsze jest ktoś lepszy od nas, a często jest przed nami całkiem sporo ludzi. Niektórych możemy nigdy nie doścignąć. Lepiej więc skupić się na sobie, swoich wynikach i tym, jak można je poprawić.

7. Pamiętaj o swoich sukcesach – zapisz je na kartce i trzymaj pod ręką. Możesz założyć swojego rodzaju dziennik, w którym będziesz wypisywać codziennie nawet małe sukcesy.

Więcej na temat psychologia pracy
Przeładuj

Anna Mucha w półfinale "Czaru Par"! "Małżeństwo to jest obóz przetrwania"

zobacz 00:30