Strona zawiera
treści tylko dla dorosłych


Kolorowe prezerwatywy
© rcfotostock/Fotolia.com

Pękła prezerwatywa i co teraz?! Jak działa antykoncepcja postkoitalna?

Kolorowe prezerwatywy
© rcfotostock/Fotolia.com

W przypadku pęknięcia prezerwatywy podczas stosunku, należy udać się do ginekologa. Lekarz zaproponuje odpowiednie „tabletki po”, które zapobiegną zajściu w ciążę. Taka metoda antykoncepcji może być stosowana doraźnie, tylko w nagłych wypadkach.

 

Prezerwatywy nie są 100% środkiem zapobiegającym zajściu w ciążę. Wskaźnik skuteczności tzw. wskaźnik Pearla pokazuje, że prezerwatywy dają 97% skuteczności. Niewłaściwe użycie prezerwatyw zmniejsza skuteczność gumek do 86%.

Przyczyny pęknięcia prezerwatywy

Wysokiej jakości prezerwatywy nie pękają bez powodu. Przyczyną pęknięć może być przechowywanie zabezpieczenia w zbyt dużych temperaturach, noszenie w portfelu, nawilżenie prezerwatywy lubrykantem na bazie oleju, zbyt sucha pochwa lub źle dobrany rozmiar prezerwatywy do wielkości penisa. W chwili, gdy pęka prezerwatywa należy zachować spokój i opanowanie. Mężczyzna powinien ostrożnie wycofać się z pochwy, aby jak najmniej nasienia wylało się z prezerwatywy.

Konieczna wizyta u ginekologa

Jeżeli podczas stosunku pękła prezerwatywa, a partnerzy nie są jeszcze gotowi na dziecko i chcą zapobiec zajściu w ciążę, należy jak najszybciej wybrać się z wizytą do lekarza ginekologa. Nie ma znaczenia, czy jesteśmy przed czy po okresie, czy są akurat dni płodne czy niepłodne. Na wizytę warto wybrać się także jeżeli prezerwatywa pękła, a nie było wytrysku. Wynika to z faktu, że w płynie preejakulacyjnym, który wydostaje się z członka znajdują się już pierwsze plemniki, które mogą być przyczyną zajścia w ciążę.

Antykoncepcja postkoitalna, czyli tabletki „dzień po”

W przypadku pęknięcia prezerwatywy lekarz przepisze odpowiednie tabletki. Na rynku dostępne są dwa rodzaje tabletek „dzień po”. Pierwsze należy przyjąć maksymalnie 72 godziny po odbytym stosunku, drugie zaś można zażyć do 5 dni po. Tabletki te hamują owulację, zmniejszają też możliwość zagnieżdżenia się zarodka w macicy w wyniku zmian w błonie śluzowej macicy. Tego typu tabletki to antykoncepcja postkoitalna, a nie aborcja. Jest to metoda doraźna, którą należy stosować wyłącznie w nagłych wypadkach. Dostępna jest powyżej 15 roku życia. Zażycie tabletek wiąże się z rozregulowaniem równowagi hormonalnej w ciele kobiety. Tabletki mogą być przyczyną złego samopoczucia, długotrwałego krwawienia czy nieregularnych miesiączek.

Domowe sposoby na pękniętą prezerwatywę

Fora internetowe pełne są wskazówek jakoby po pęknięciu prezerwatywy można było zapobiec ciąży domowymi sposobami. Należą do nich dokładne podmycie pochwy gorącą wodą czy przepłukanie jej octem lub mieszanką przygotowaną z wody i coli. Lepiej unikać tego typu zabiegów, ponieważ nie zapobiegają ciąży. Zabiegi te mogą jedynie spowodować ból, zwiększać ryzyko chorób wenerycznych i podrażniać delikatną skórę. 

Więcej na temat antykoncepcja Prezerwatywy
Przeładuj

Klaudia El Dursi z "Hotelu Paradise" urodziła dwoje dzieci, a ma idealną sylwetkę! Dieta? Ćwiczenia? Zdradziła swój sposób!

zobacz 03:13