Kobieta trzymająca się za brzuch
©Piotr Marcinski/Fotolia
Styl życia

Zrosty na macicy po cesarskim cięciu – jak ich uniknąć?

Poród cesarskim cięciem jest mniej bolesną metodą urodzenia dziecka, ale niosącą za sobą więcej możliwych komplikacji. Zrosty na macicy są jednym z głównych niepożądanych skutków po zabiegu i wywołać mogą wiele nieprzyjemnych objawów – ból w dole brzucha czy bolesne stosunki płciowe.

Poród cesarskim cięciem jest mniej bolesną metodą urodzenia dziecka, ale niosącą za sobą więcej możliwych komplikacji. Zrosty na macicy są jednym z głównych niepożądanych skutków po zabiegu i wywołać mogą wiele nieprzyjemnych objawów – ból w dole brzucha czy bolesne stosunki płciowe.

 

Planując poród metodą cesarskiego cięcia należy skonsultować z położnikiem, aby zmniejszyć możliwość wystąpienia zrostów po zabiegu. Jedną z metod jest stosowanie podczas zabiegu cesarskiego cięcia specjalnych preparatów, które skutecznie zapobiegają powstaniu zrostów w trakcie gojenia się rany.

Kasia gotuje z Polki.pl: oponki serowe na Tłusty Czwartek

 

Zrosty na macicy występują często po wykonaniu cesarskiego cięcia. Powodują ból, dyskomfort, bolesne stosunki płciowe, problemy z miesiączkowaniem, zaparcia. Mogą też być przyczyną bezpłodności – szacuje się, że około 20% kobiet może mieć przez nie problem z zajściem w ciążę. Wszystko przez włókniste bliznowce pojawiające się w błonie śluzowej macicy, które powiększając się, tworzą podłużne pasma – czyli właśnie zrosty.

Czy można uniknąć powstania zrostów na macicy po cesarce?

Zrosty po wykonaniu cesarskiego cięcia to naturalny proces gojenia się ran, jeżeli jednak zgrubienie na poziomie linii cięcia jest znaczne, jest duże prawdopodobieństwo, że będziesz odczuwać wyżej wymienione nieprzyjemne dolegliwości. Jak uniknąć zrostów na macicy:

1. Poinformuj lekarza prowadzącego o obawach – może on wprowadzić podczas zabiegu szczególne procedury, które zminimalizują możliwość powstania zrostów:

  • płukanie rękawiczek przed zabiegiem,
  • korzystanie z syntetycznych szwów, powodujących jak najmniejszy odczyn tkankowy.
  • szybkie zamknięcie jamy otrzewnej, aby nie zaschła przed zszyciem,
  • zmniejszenie do minimum powierzchni niedokrwionej podczas zabiegu,
  • zadbanie o tkanki w okolicach cięcia.

2. Oddzielanie od siebie uszkodzonych tkanek podczas zabiegu specjalnymi płynami czy żelami. Jest to inna, wspomagająca metoda podczas wykonywania cesarskiego cięcia. Przyszła mama jednak sama musi zapłacić za taki płyn. Płyn jest kosztowny, jego cena wynosi nawet ponad 700 złotych.

Dbanie o ranę po cesarskim cięciu:

  • unikanie podnoszenia ciężkich rzeczy,
  • prowadzenie aktywnego trybu życia tuż po zabiegu,
  • stosowanie leków przeciwzapalnych, przeciwzrostowych i przeciwbólowych.

Zrosty na macicy po cesarskim cięciu mogą wpłynąć na funkcjonowanie innych organów w otrzewnej, na przykład charakterystyczna w takiej sytuacji niedrożność jelit lub zapalenie pęcherza. Warto pamiętać, że ich powstanie może również uniemożliwić ponowne zajście w ciążę.

zrosty pooperacyjne
©s_l/Fotolia
Styl życia
Zrosty pooperacyjne, czyli nieprawidłowe, choć naturalne, zrośnięcie tkanek
Zrosty operacyjne to wynik niewłaściwego łączenia tkanek, między którymi tworzą się włókniaste zbliznowacenia. Zrosty pooperacyjne pojawiają się najczęściej po zabiegach laparoskopowych oraz otwartych operacjach w okolicy brzucha.

Zrosty operacyjne to wynik niewłaściwego łączenia tkanek, między którymi tworzą się włókniaste zbliznowacenia. Zrosty pooperacyjne pojawiają się najczęściej po zabiegach laparoskopowych oraz otwartych operacjach w okolicy brzucha.   Pierwsze zmiany związane z tworzeniem się zrostów pooperacyjnych pojawiają się już trzy godziny po zabiegu chirurgicznym. Zrosty operacyjne – przyczyny Chirurgiczne przecięcie tkanek, usunięcie narządu lub podrażnienie otrzewnej prowadzą do powstawania zrostów. Warstwa włóknika zamyka uszkodzoną tkankę, ale jednocześnie włóknik może zająć zdrowe tkanki, powodując tym samym dysfunkcje, a nawet zagrożenie życia. Największe prawdopodobieństwo wytworzenia się zbliznowaceń istnieje w przypadku operacji brzucha i okolic, jajników i jajowodów, cesarskiego cięcia . Zrosty operacyjne – objawy Najczęstsze dolegliwości, które towarzyszą pojawieniu się zrostów to: ból w podbrzuszu i środku brzucha, wzdęcia, zaparcia, uczucie rozpierania. Pojawia się niedrożność jelit, szczególnie jelita cienkiego . Jeżeli zrosty operacyjne doprowadzą do problemów z jelitami, konieczne jest wykonanie kolejnego zabiegu.   Kobiety, u których tworzą się zrosty operacyjne, mogą skarżyć się na bolesne miesiączki oraz dyskomfort podczas stosunku, co może doprowadzić do niepłodności (zmniejsza się miednica). W konsekwencji zaburzeniu ulega przebieg owulacji i przemieszczanie się komórki jajowej przez jajowody – dochodzi do niepłodności mechanicznej. Zrosty pooperacyjne w okolicy macicy mogą uniemożliwić prawidłowe zagnieżdżenie się zarodków nawet w przypadku in vitro . Niekiedy zrosty pooperacyjne przez kilka lat nie dają niepokojących objawów. Dolegliwości mogą pojawić się nawet po 10 latach od...

Ból brzucha
©gstockstudio/Fotolia
Styl życia
Jak przebiega obkurczanie macicy po cesarskim cięciu?
Zmiany zachodzące w ciele kobiety podczas ciąży i porodu są tak znaczące, że potrzeba czasu, aby organizm zregenerował się i powrócił do normalnego stanu. Obkurczanie macicy po okresie okołoporodowym trwa nawet do 6-8 tygodni, a proces ten może się wydłużyć w razie cesarskiego cięcia. Wtedy oprócz naturalnych dolegliwości połogowych dochodzi również rana po zabiegu, skutki uboczne znieczulenia oraz podania innych leków podczas samego zabiegu.

Zmiany zachodzące w ciele kobiety podczas ciąży i porodu są tak znaczące, że potrzeba czasu, aby organizm zregenerował się i powrócił do normalnego stanu. Obkurczanie macicy po okresie okołoporodowym trwa nawet do 6-8 tygodni, a proces ten może się wydłużyć w razie cesarskiego cięcia. Wtedy oprócz naturalnych dolegliwości połogowych dochodzi również rana po zabiegu, skutki uboczne znieczulenia oraz podania innych leków podczas samego zabiegu. Objawy obkurczania macicy po porodzie naturalnym Obkurczanie macicy po cesarskim cięciu objawia się podobnie jak przy porodzie naturalnym. Występują jednak inne, dodatkowe dolegliwości, wywołane przede wszystkim raną po cesarce. Przez to okres regeneracji organizmu po ciąży i porodzie może być dłuższy niż standardowe 6-8 tygodni i jest indywidualny. Objawy obkurczania macicy występujące przy naturalnym porodzie: skurcze macicy, spowodowane nadmierną ilością hormonów wytworzonych podczas porodu, krwawienie, odchody popołogowe (mieszkanka krwi z pozostałościami łożyska, błon płodowych, które przybierają kolor brunatny, szary czy żółty), zwężenie się macicy o ok. 30-50% (jej ściany stają się cieńsze). Obkurczanie macicy po cesarce: dodatkowe objawy Oprócz wyżej wymienionych objawów, kobieta po cesarce będzie odczuwać po prostu fizyczny ból w miejscu nacięcia – nie tylko na skórze, ale również wewnątrz na ścianie macicy. Spowodować to może nasilenie skurczów tego narządów. Pozytywną informacją może być, że ilość odchodów popołogowych jest mniejsza niż przy naturalnym porodzie. Jeżeli jednak nie występują w ogóle, należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym ciążę, ponieważ zabieg może również w niektórych przypadkach wstrzymać obkurczanie macicy....

Kobieta w ciąży
Pixabay/rmt/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Wszystko, co musisz wiedzieć o cesarce
Cesarskie cięcie można nazwać porodem operacyjnym. W celu wydobycia dziecka na świat dokonuje się przecięcia skóry, mięśni, otrzewnej oraz mięśnia macicy. Wykonywane jest w znieczuleniu – najczęściej podpajęczynówkowym – rzadziej zewnątrzoponowym i narkozie (znieczuleniu ogólnym).

Cesarskie cięcie można nazwać porodem operacyjnym. W celu wydobycia dziecka na świat dokonuje się przecięcia skóry, mięśni, otrzewnej oraz mięśnia macicy. Wykonywane jest w znieczuleniu – najczęściej podpajęczynówkowym – rzadziej zewnątrzoponowym i narkozie (znieczuleniu ogólnym).   Cesarskie cięcie może być zabiegiem planowym – wówczas zostanie wyznaczony dokładny termin rozwiązania. Zdarza się, że decyzja o cesarskim cięciu jest podjęta przez lekarza w ostatniej chwili, gdy zanika tętno płodu, przedłuża się druga faza porodu, pojawia się krwotok lub dochodzi do pęknięcia blizny po wcześniejszej cesarce. Dlaczego cesarka? Ginekologiczne wskazania do cesarskiego cięcia to: przodujące łożysko, makrosomia (nadmierna masa płodu w stosunku do wieku ciąży) oraz nieprawidłowe ułożenie płodu (położenie poprzeczne, miednicowe, ułożenie czołowe lub twarzowe). W sposób naturalny nie mogą również rodzić kobiety, które cierpią na następujące schorzenia: choroba serca lub nadciśnienie; padaczka – w przypadku odnotowania intensyfikacji napadów w ostatnim miesiącu ciąży; odklejenie siatkówki, nadwzroczność lub krótkowzroczność; cukrzyca – w tym przypadku często dochodzi do makrosomii; zwężenie miednicy bądź wrodzone zwichnięcie stawów biodrowych; astma oskrzelowa; przebyte operacje macicy, poprzednia ciąża pozamaciczna lub guz jajnika, które mogą przyczynić się do nieprawidłowej kurczliwości macicy, a tym samym utrudniać poród naturalny; mięśniaki; przebyte wcześniej cesarskie cięcie; psychologiczne – lęk przed porodem siłami natury.   Należy pamiętać, aby w karcie ciąży znajdowały się wyczerpujące informacje na temat stanu zdrowia oraz przebytych i obecnych chorób...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik