Party Stories
Martyna Wojciechowska o dramatycznej diagnozie
Doda w zielonej marynarce
Agnieszka Woźniak Starak w białym t-shircie na konferencji Big Brothera
beata-kozidrak
„Hotel Paradise” Ata Postek rozstała się z partnerem, ale już ma nowego! Zdradziła, jak się poznali
Michał Kostrzewski i pozostali jurorzy You Can Dance
Justyna Steczkowska z fanami
Ida Nowakowska prowadzącą "You Can Dance"
Doda
Niemowlę leży na łóżku z otwartymi oczami.
Image by LifetimeStock
Styl życia

Kolor oczu dziecka. Czy wszystkie niemowlaki mają niebieskie oczy?

Kolor oczu dziecka po narodzinach jest zwykle niebieski, granatowy lub szary. Jest to spowodowane małą ilością melaniny w tęczówce oka. Melanina jest barwnikiem, który odpowiada za kolor włosów, oczu i skóry. Kolor oczu u dziecka może się zmieniać nawet do piątego roku życia.

Kolor oczu dziecka po narodzinach jest zwykle niebieski, granatowy lub szary. Jest to spowodowane małą ilością melaniny w tęczówce oka. Melanina jest barwnikiem, który odpowiada za kolor włosów, oczu i skóry. Kolor oczu u dziecka może się zmieniać nawet do piątego roku życia.

 

Kolor oczu u większości niemowląt zmienia się w pierwszych miesiącach życia. Większość noworodków rodzi się mając oczy niebieskie, granatowe lub szare. Wynika to z faktu, że w tęczówce oka znajduje się mało melaniny. Melanina jest barwnikiem, od którego zależy kolor oczu, włosów i skóry. Im więcej melaniny znajduje się w tęczówce oka, tym jej kolor jest ciemniejszy (w brązowej tęczówce może zawierać się nawet o 40% więcej melaniny niż w tęczówce niebieskiej). U dzieci rasy białej produkcja melaniny zaczyna się dopiero na kilka tygodni lub miesięcy po narodzinach, dlatego kolor oczu u dziecka może ulegać zmianie. Największe zmiany koloru oczu u dziecka można zauważyć pomiędzy szóstym a dziewiątym miesiącem życia. W przypadku niektórych dzieci zmiany tęczówki mogą zachodzić nawet do piątego roku życia. W kolejnych latach życia kolor tęczówki stabilizuje się. Wyjątek stanowią urazy, choroby lub niektóre zażywane leki, np. pochodne prostaglandyn (leki stosowane w leczeniu jaskry).

 

Kolor oczu dziecka jest tak zmienny, że w niektórych rysopisach dzieci, które nie ukończyły piątego roku życia kolor oczu nie jest uwzględniany.


Kolor oczu
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Oczy zwierciadłem duszy: niebieskoocy są bojaźliwi, a ciemnoocy to śpiochy
Jeśli chcesz wiedzieć, co mówi o tobie kolor oczu, mamy dla ciebie złą i dobrą wiadomość. Zła jest taka, że nie można wyczytać całej osobowości na podstawie tego, co mówi kolor oczu, bo nie jest idealnym zwierciadłem duszy. Dobra natomiast jest taka, że nawet jeśli dostęp do tej wiedzy jest ograniczony, to barwa tęczówki wywołuje u innych ludzi pewne wrażenie, na podstawie którego mogą nadawać nam różne cechy.

Jeśli chcesz wiedzieć, co mówi o tobie kolor oczu, mamy dla ciebie złą i dobrą wiadomość. Zła jest taka, że nie można wyczytać całej osobowości na podstawie tego, co mówi kolor oczu, bo nie jest idealnym zwierciadłem duszy. Dobra natomiast jest taka, że nawet jeśli dostęp do tej wiedzy jest ograniczony, to barwa tęczówki wywołuje u innych ludzi pewne wrażenie, na podstawie którego mogą nadawać nam różne cechy.   Dodatkowo są pewne przesłanki, które pozwalają nam powiązać kolor oczu z różnymi predyspozycjami, które determinuje chociażby poziom melaniny, odpowiedzialny za kolor oczu. Co mówi o człowieku jasny kolor oczu? Niebieskie oczy – niebieski jest bodaj najbardziej pożądanym kolorem oczu, często kojarzonym z młodością. Niebieski kolor oczu mówi o zdolności do budowania długich i satysfakcjonujących relacji. Osoby z takim kolorem oczu postrzegane są jako pełne spokoju, miłe i bystre. Ewolucyjni psycholodzy uważają, że niebieski jest tak atrakcyjny i kojarzy się ze szczerością, ponieważ na jasnej tęczówce nie można ukryć żadnych zmian (np. plamek), które świadczyłyby o chorobie. Czyste, niebieskie oczy kojarzone są z czystością intencji . Poza tym – kobiety z jasnoniebieskimi oczami odczuwają mniejszy ból podczas porodu (zobacz więcej ). Niebieskie oczy mogą wskazywać też na pewne nie do końca pozytywne cechy, np. brak otwartości na nowe doświadczenia – niemieccy psychologowie odkryli, że niebieskookie dzieci bardziej obawiają się nowych rzeczy i są mniej otwarte niż ich rówieśnicy. Inni naukowcy dostrzegli związek między niebieskim kolorem oczu a skłonnością do zachorowania na cukrzycę typu 1. Szare oczy – ludzie z szarymi oczami postrzegani są jako mądrzy i uprzejmi, to jednocześnie indywidualiści z pazurem. Są znani ze swojej wrażliwości, elastyczności i siły. Mają analityczny umysł, są racjonalni i wyrażają...

Kolor oczu
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Oczy zwierciadłem duszy: niebieskoocy są bojaźliwi, a ciemnoocy to śpiochy
Jeśli chcesz wiedzieć, co mówi o tobie kolor oczu, mamy dla ciebie złą i dobrą wiadomość. Zła jest taka, że nie można wyczytać całej osobowości na podstawie tego, co mówi kolor oczu, bo nie jest idealnym zwierciadłem duszy. Dobra natomiast jest taka, że nawet jeśli dostęp do tej wiedzy jest ograniczony, to barwa tęczówki wywołuje u innych ludzi pewne wrażenie, na podstawie którego mogą nadawać nam różne cechy.

Jeśli chcesz wiedzieć, co mówi o tobie kolor oczu, mamy dla ciebie złą i dobrą wiadomość. Zła jest taka, że nie można wyczytać całej osobowości na podstawie tego, co mówi kolor oczu, bo nie jest idealnym zwierciadłem duszy. Dobra natomiast jest taka, że nawet jeśli dostęp do tej wiedzy jest ograniczony, to barwa tęczówki wywołuje u innych ludzi pewne wrażenie, na podstawie którego mogą nadawać nam różne cechy.   Dodatkowo są pewne przesłanki, które pozwalają nam powiązać kolor oczu z różnymi predyspozycjami, które determinuje chociażby poziom melaniny, odpowiedzialny za kolor oczu. Co mówi o człowieku jasny kolor oczu? Niebieskie oczy – niebieski jest bodaj najbardziej pożądanym kolorem oczu , często kojarzonym z młodością. Niebieski kolor oczu mówi o zdolności do budowania długich i satysfakcjonujących relacji. Osoby z takim kolorem oczu postrzegane są jako pełne spokoju, miłe i bystre. Ewolucyjni psycholodzy uważają, że niebieski jest tak atrakcyjny i kojarzy się ze szczerością, ponieważ na jasnej tęczówce nie można ukryć żadnych zmian (np. plamek), które świadczyłyby o chorobie. Czyste, niebieskie oczy kojarzone są z czystością intencji. Poza tym – kobiety z jasnoniebieskimi oczami odczuwają mniejszy ból podczas porodu ( wyniki badań ). Niebieskie oczy mogą wskazywać też na pewne nie do końca pozytywne cechy, np. brak otwartości na nowe doświadczenia – niemieccy psychologowie odkryli, że niebieskookie dzieci bardziej obawiają się nowych rzeczy i są mniej otwarte niż ich rówieśnicy. Inni naukowcy dostrzegli związek między niebieskim kolorem oczu a skłonnością do zachorowania na cukrzycę typu 1. Szare oczy – ludzie z szarymi oczami postrzegani są jako mądrzy i uprzejmi, to jednocześnie indywidualiści z pazurem. Są znani ze swojej wrażliwości, elastyczności i siły. Mają analityczny umysł, są racjonalni i wyrażają...

brązowe oczy kobiety
Pixabay/PublicDomainPictures/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Naturalny protektor skóry – melanina
Melanina decyduje o kolorze tęczówki oka, włosów i skóry. Dzięki niej możemy się opalać. Chroni przed niszczącym działaniem promieni słonecznych i eliminuje wolne rodniki.

Melanina decyduje o kolorze tęczówki oka, włosów i skóry. Dzięki niej możemy się opalać. Chroni przed niszczącym działaniem promieni słonecznych i eliminuje wolne rodniki. Melaniny: barwniki we włosach, skórze i tęczówce oka Melaniny to wielocząstkowe barwniki (melanina właściwa, feomelanina i trychosyderyn). Za ich produkcję odpowiedzialna jest tyrozyna (enzym, który pod wpływem promieni UV pobudza melaninę). Melaniny powstają w procesie utleniania związków fenolowych. Pod względem budowy chemicznej melaniny dzielą się na trzy rodzaje : eumelaniny – czarnobrązowe pigmenty nierozpuszczalne. Pigment dominujący w gałkach ocznych; feomelaniny – żółtoczerwone barwniki, które rozpuszczają się w alkaliach. Główny barwnik warg, sutków i zewnętrznych narządów płciowych; allomelaniny – pigmenty występujące w roślinach.   Ochrona przed promieniowaniem UV, funkcje fenotypowe i eliminacja wolnych rodników, czyli biologiczne funkcje melanin   Melanina jest odpowiedzialna za funkcje fenotypowe: kolor skóry, włosów i tęczówki oka . Noworodki rasy białej rodzą się bez melaniny, dlatego ich oczy zwykle są niebieskie. U ras o ciemniejszej skórze melanina pojawia się jeszcze przed narodzinami.   Wpływ na kolor włosów ma ich rodzaj, struktura i ilość melaniny, która znajduje się w cebulce włosa. Im więcej melaniny znajduje się we włosach tym są one ciemniejsze. Właściwy odcień włosów pojawia się zazwyczaj dopiero podczas dojrzewania (dotyczy to głównie Europejczyków). Czynniki takie jak: uwarunkowania genetyczne, stres, wahania hormonów, zażywanie niektórych silnych leków mogą wpływać na samoistne ciemnienie lub rozjaśnienie włosów....

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner