Image by Lifetimestock.com
Styl życia

Usztywnienie, operacja, rehabilitacja – sposoby leczenia złamanej kości łódeczkowatej

Leczenie złamania kości łódeczkowatej, czyli jednej z kości nadgarstka, zależy od tego, która część kości uległa uszkodzeniu. Konieczne może być leczenie operacyjne. Niezależnie od wybranej metody konieczna jest rehabilitacja.

Leczenie złamania kości łódeczkowatej, czyli jednej z kości nadgarstka, zależy od tego, która część kości uległa uszkodzeniu. Konieczne może być leczenie operacyjne. Niezależnie od wybranej metody konieczna jest rehabilitacja.

Diagnoza i wybór metody leczenia złamanej kości łódeczkowatej

Aby stwierdzić, która metoda leczenia będzie odpowiednia, należy wykonać badanie RTG lub rezonans magnetyczny. Na podstawie wyników można stwierdzić, czy konieczne jest leczenie chirurgiczne, czy wystarczy usztywnienie zranionej kończyny. Operacja konieczna jest wtedy, gdy występuje ryzyko jałowej martwicy czy tzw. zrostu rzekomego. Wskazaniem do zabiegu są m.in.: złamanie wieloodłamowe, skośne, przesunięcie odłamków o więcej niż 1 milimetr, złamanie bieguna bliższego czy nierozpoznane w porę złamanie i zbyt późno podjęte leczenie. Gdy złamany jest biegun dalszy lub talia kości, ale bez przemieszczenia, stosuje się usztywnienie w gipsie przez około 6 do 9 tygodni.

Rehabilitacja jest konieczna po złamaniu kości łódeczkowatej

Rehabilitacja powinna trwać od 3 miesięcy do pół roku i może przywrócić pełną sprawność ręki po złamaniu kości łódeczkowatej. Już 24 godziny po operacji można rozpocząć rehabilitację. Unieruchomiony jest nadgarstek, natomiast ćwiczenia polegają na ruszaniu palcami. Po tygodniu od zabiegu powrót do zdrowia przyspiesza płynne i powolne poruszanie nadgarstkiem. W ciągu 3 miesięcy od urazu zalecana jest rezygnacja z wykonywania czynności obciążających nadgarstek. Rehabilitacja sprawia, że po złamaniu kości łódeczkowatej można odzyskać zarówno sprawność, jak i czucie głębokie oraz koordynację nerwowo-mięśniową w obszarze nadgarstka.


złamanie kości udowej
©SENTELLO/Fotolia
Styl życia
Niestabilne urazy kości – złamanie trójkostkowe
Złamanie trójkostkowe to jeden z najbardziej rozległych urazów w obrębie kości. Prawidłowy czas zrostu odłamów kostnych nie powinien przekraczać 12 tygodni.

Złamanie trójkostkowe to jeden z najbardziej rozległych urazów w obrębie kości. Prawidłowy czas zrostu odłamów kostnych nie powinien przekraczać 12 tygodni. Złamanie trójkostkowe – skomplikowana triada złamań Złamanie trójkostkowe polega na jednoczesnym złamaniu: kostki przyśrodkowej, kostki bocznej, kostki tylnej – tylnej krawędzi kości piszczelowej. Może mu też towarzyszyć zwichnięcie tylne stawu skokowego i zerwanie więzozrostu strzałkowo-piszczelowego. Do złamania trójkostkowego dochodzi najczęściej podczas biegu, skoku, lub poślizgnięcia. Złamanie trójkostkowe – diagnostyka i sposoby leczenia Diagnoza złamania trójkostkowego obejmuje: badanie palpacyjne wykonane przez specjalistę, USG (jest to badanie bardzo istotne z punktu widzenia późniejszej fizjoterapii), RTG (badanie radiologiczne), MR (rezonans magnetyczny) lub TK (tomografia komputerowa) .   Długość i rodzaj leczenia są uzależnione od mechanizmu urazu, przemieszczeń, lokalizacji odłamków kostnych oraz rozległości uszkodzenia tkanek miękkich. Trójkostkowe złamanie leczone jest głównie operacyjnie. Polega na zespoleniu wewnętrznym kości (często przy użyciu specjalnych śrub) i usunięciu ewentualnych odłamów oraz zastosowaniu śruby stabilizującej , która usuwana jest po około 6 tygodniach. Reszta zespolenia usuwana jest po około 8 miesiącach. Często stosowany jest również gips stopowo-podudziowy, który dodatkowo zabezpiecza kończynę. W trzeciej dobie po zabiegu można wykonywać bardzo krótkie spacery o kulach bez obciążania chorej nogi. Do częściowego obciążenia trzeba poczekać od 4 do 6 tygodni, a pełne obciążenie jest możliwe dopiero po 10 tygodniach od operacji. Rokowania dotyczące pełnego wyleczenia zależą od czynników takich, jak: wiek, masa ciała, dolegliwości i choroby towarzyszące oraz sposób w jaki została przeprowadzona rehabilitacja....

Rehabilitacja na piłce
© Robert Kneschke/Fotolia.com
Styl życia
Urazy kości – przezkrętarzowe złamanie kości udowej
Złamanie przezkrętarzowe w wyniku upadku to najczęstszy uraz kości udowej szczególnie wśród osób starszych. U osób młodych dochodzi do niego najczęściej podczas wypadku.

Złamanie przezkrętarzowe w wyniku upadku to najczęstszy uraz kości udowej szczególnie wśród osób starszych. U osób młodych dochodzi do niego najczęściej podczas wypadku. Złamanie przezkrętarzowe kości udowej – czynniki sprzyjające urazom kości Złamanie szyjki kości udowej to przede wszystkim wynik urazu mechanicznego , takiego jak wypadek lub upadek. Jednak istnieją pewne czynniki, które wpływają na szczególną podatność na tego typu urazy, są to: stosowanie niektórych leków – np. leków sterydowych, które zmniejszają odporność, oraz powodują zaburzenia związane z przepływem krwi w tkance kostnej, co może prowadzić do mikrowylewów i zatorów, wskutek czego kości są bardziej narażone na złamania, zaburzenie gospodarki wapniowej, osteoporoza , nowotwory kości, niewłaściwa dieta, uboga w wapń i białko, uprawianie sportów, szczególnie narażających na urazy i uszkodzenia kości, np. sporty ekstremalne, wyczynowe, niedołężność starcza – osłabiony wzrok, słuch, choroby neurologiczne – co powoduje większe prawdopodobieństwo urazów i upadków, wrodzona słabość kości. Złamanie przezkrętarzowe kości udowej – leczenie Leczenie złamania przezkrętarzowego kości udowej polega na chirurgicznym zespoleniu odłamów kości lub wszczepieniu endoprotezy stawu biodrowego . W celu uniknięcia powikłań, zabieg powinien zostać przeprowadzony 12–24 godzin od urazu . Po operacji chory jest unieruchamiany na krótki czas, ponieważ bardzo ważne jest, aby szybko powrócił do pełnej sprawności. Zaniechanie leczenia operacyjnego w przezkrętarzowym złamaniu kości udowej może powodować zaburzenia zrostu kostnego, dokuczliwy ból, deformacje utrudniające motorykę a nawet głęboką niepełnosprawność. Ponadto istnieje zagrożenie niebezpiecznych dla życia powikłań. Dlatego z zabiegu chirurgicznego można zrezygnować wyłącznie w...

kobieta u lekarza
©Photographee.eu/Fotolia
Styl życia
Urazy kręgosłupa – kompresyjne złamanie kręgosłupa
Złamanie kompresyjne ma miejsce wtedy, gdy na krąg działa zbyt duża siła (kompresja). W rezultacie trzon kręgu się zapada i kość przyjmuje klinowaty kształt. Jeżeli podczas kompresyjnego złamania kręgosłupa nie dochodzi do uszkodzenia sąsiednich tkanek ani rdzenia kręgowego, wówczas może ono przebiegać bezobjawowo.

Złamanie kompresyjne ma miejsce wtedy, gdy na krąg działa zbyt duża siła (kompresja). W rezultacie trzon kręgu się zapada i kość przyjmuje klinowaty kształt. Jeżeli podczas kompresyjnego złamania kręgosłupa nie dochodzi do uszkodzenia sąsiednich tkanek ani rdzenia kręgowego, wówczas może ono przebiegać bezobjawowo. Kompresyjne złamanie kręgosłupa – przyczyny Odcinki: lędźwiowy i szyjny kręgosłupa są szczególnie narażone na złamania kompresyjne. Do kompresyjnych złamań kręgosłupa może do dojść: w wyniku osteoporozy: kiedy kości są odwapnione a struktura kostna jest rozrzedzona kręgi są szczególnie podatne na wszelkiego rodzaju urazy ; osteoporoza jest jedną z najczęstszych przyczyn kompresyjnych złamań kręgów; podczas nagłego upadku z pozycji siedzącej: kiedy kręgosłup jest wygięty, wówczas dochodzi do zapadnięcia się trzonu kręgu; w wyniku urazu: podczas upadku na pośladki, np. w wyniku poślizgu na lodzie; gwałtownego skoku, wypadku samochodowego, itp.; w rezultacie nowotworu, którego przebieg znacznie osłabia strukturę kości. Kompresyjne złamanie kręgosłupa – leczenie i profilaktyka Leczenie złamań kompresyjnych kręgosłupa ma na celu przywrócenie dawnej sprawności oraz zapobieganie powtórnym złamaniom. Leczenie zachowawcze kompresyjnych złamań kręgosłupa obejmuje: odpoczynek i leżenie, farmakoterapię oraz gorsety ortopedyczne i ortezy. Przy złamaniach, w których występuje bardzo silny ból, stosuje się wertebroplastykę i kifoplastykę, czyli chirurgiczną korekcję kompresyjnego zniekształcenia trzonu kręgowego . Jest to zabieg wykonywany w znieczuleniu miejscowym i polega na redukcji zniekształcenia kręgu przy pomocy cementu akrylowego wprowadzanego pod ciśnieniem lub za pomocą balonika.   Ból powstały w wyniku kompresyjnego złamania kręgosłupa znoszony jest za pomocą leków uśmierzających....

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner