
Zioła wieloletnie trudniej uprawia się na balkonie niż w domu na parapecie. Największą trudnością jest przezimowanie ziół w czasie mrozów. Zioła wieloletnie wymagają dużego nakładu pracy – ich pielęgnacja opiera się na nawożeniu, przycinaniu, oczyszczaniu i wspomnianym już wcześniej zimowaniu.
Wieloletnie zioła, czyli tymianek, lubczyk czy lawenda, można uprawiać na balkonie w donicach lub koszykach. Pojemniki, w których mają być zasiane, powinny być głębokie (ok. 50 cm), ponieważ korzenie roślin wieloletnich bardziej się rozrastają niż dwuletnich czy rocznych.
Uprawa ziół wieloletnich na balkonie
Uprawa ziół wieloletnich powinna rozpocząć się oczywiście od zakupu pojemników, podstawek, ziemi i nasion lub wyrośniętych już roślin w sklepach ogrodniczych. Umiejscowienie ich na balkonie jest bardzo ważne – powinny zostać postawione w dobrze nasłonecznionym miejscu. Lepiej gdy są powieszone na poręczy niż jakby miały stać na podłodze. Do najważniejszych czynności pielęgnacyjnych należy:
- Podlewanie – rośliny powinny być podlewane co najmniej raz dziennie, w trakcie upałów nawet dwa razy.
- Oczyszczanie – od czasu do czasu zioła uprawiane na balkonie wymagają przeglądu – pożółkłe, zasuszone liście zerwij, ziemię oczyść i sprawdź podstawkę. Nie powinna znajdować się w niej przestarzała woda, liście czy ziemia.
- Nawożenie – jeżeli uprawa ziół wymaga nawożenia, zrezygnuj z nawozów sztucznych, a zainteresuj się ich organicznymi zamiennikami. Najlepszy jest oczywiście obornik, choć często unikany jest przez nieprzyjemny zapach.
- Przycinanie – roślinę czasami trzeba przyciąć ze względu na jej naturalne wzrastanie. Aby zioło krzewiło się, należy podcinać jego końce co kilka tygodni.
Zimowanie ziół uprawianych na balkonie
Wieloletnie zioła zimują na balkonie przez co należy je właściwe przygotować na chłodne miesiące:
- Ocieplamy donice watą termiczną lub styropianem.
- Obsypujemy gęsto ziemię korą drzewną.
- Okręcamy całość agrowłókniną (najlepiej białą).
Zabiegi te pozwolą utrzymać roślinę cały rok na zewnątrz. Pamiętajmy, że roślina swobodnie może wzrastać na dworze od 15 maja do ok. 15 września. Przez resztę roku powinna być zabezpieczona w wyżej wymieniony sposób – gdy roślina przemarznie, jest duże prawdopodobieństwo, że podczas letnich miesięcy będzie słaba i zwiędnie.
- Świeże zioła dodadzą smaku każdej potrawie. W kuchni warto uprawiać oregano, bazylię, pietruszkę i koperek.
- Uprawianie ziół w ogródku to dobry sposób na jego ozdobę. W ogrodzie możesz zasiać estragon, lawendę oraz miętę.
- Podczas gotowania potraw dobrze jest mieć pod ręką świeże zioła. Dlatego zasadź w doniczce oregano, bazylię lub kolendrę.

Uprawa ziół w domu pozwoli ci zawsze cieszyć się aromatem świeżych ziół. Zioła suszone nie mogą się z nimi równać. Jak każda roślina doniczkowa, także zioła wymagają odpowiednich warunków: temperatury, oświetlenia oraz pielęgnacji. Jak uprawiać bazylię w domu? Bazylię należy ustawić w słonecznym miejscu, w ziemi dosyć lekkiej. Należy ja codziennie podlewać niewielką ilością wody. Wodę najlepiej wlewać bezpośrednio na glebę, nie polewać nią liści. Należy zadbać, żeby nie stała w miejscach, w których tworzą się przeciągi. Jeśli stoi na parapecie, na czas wietrzenia pomieszczenia, przestaw bazylię tam, gdzie nie dociera wiatr. Żeby roślina rozkrzewiła się, co jakiś czas odrywaj wierzchołki pędów. Od razu urywaj też kwiaty. Jak uprawiać oregano w domu? Oregano, zwane tez lebiodką pospolitą, podobnie jak bazylia lubi nasłonecznione miejsca. W odróżnieniu od niej nie wymaga jednak codziennego podlewania. Możesz podlewać je co drugi dzień. Jak uprawiać kolendrę w doniczce? Kolendra powinna stać w miejscu o dużym nasłonecznieniu. Należy chronić ją przed wiatrem tak jak bazylię. Kolendra wymaga codziennego podlewania. Po podlaniu, trzeba poczekać aż woda z ziemi przecieknie do podstawki i wylać ją z podstawki. Jak uprawiać rozmaryn w doniczce? Rozmaryn powinien stać w miejscu ciepłym słonecznym, ale osłoniętym od wiatru. W lecie można wystawić go na balkon, ale w przypadku intensywnych opadów, należy schować pod dachem. Rozmarynu nie trzeba codziennie podlewać, wystarczy podlewać go co drugi dzień. Kiedy przekwitnie, należy obciąć go mniej więcej w połowie. Co 2-3 tygodnie należy stosować nawóz naturalny, ale w niewielkiej ilości. W jakich warunkach uprawiać zioła? Zioła powinny być uprawiane w temperaturze 16-21 stopni. Ani wyższa, ani niższa temperatura nie jest dla korzystna. Do uprawy ziół...

Uprawianie ziół w domu to gwarancja świeżych przypraw. Świeże zioła mają więcej wartości odżywczych niż te zasuszone i zmielone z torebki. Można jest przechowywać prawie w każdym miejscu w domu, aby tylko dochodziło tam światło – najlepsze miejsce dla rośliny to oczywiście parapet. Własna uprawa ziół w domu nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Czasami wystarczy zakupić doniczkę o głębokości 15-20 cm i średnicy ok. 20 cm , ziemię i nasiona w dobrym sklepie zielarskim. Uprawiana roślina powinna otrzymywać światło słoneczne oraz wodę. Jakie zioła w domu możemy uprawiać? Zioła w domu uprawiane są przede na potrzeby kulinarne dlatego przede wszystkim są to: koperek, bazylia, cząber, majeranek. Są to rośliny jednoroczne, co oznacza, że tylko raz można zebrać z nich plon. Na dłużej posłużą zioła należące do dwurocznych i wieloletnich Dwuroczne: pietruszka , kminek. Wieloletnie: rozmaryn, tymianek, melisa , mięta. Zioła uprawiane w domu najlepiej zasiać wczesną wiosną (w marcu). Aby mieć świeże zioła przez cały rok powinno się powtórzyć zasiew jeszcze w lipcu bądź na początku sierpnia. Aby uniknąć zalegania wody na dnie donicy najlepiej wyłożyć ją najpierw drobnymi kamyczkami, a później nasypać ziemię. Jak uprawiać zioła w domu? Na początku uprawy ziół w domu należy wybrać nasłonecznione miejsce – najlepiej parapet od strony wschodniej lub zachodniej. Zioła dobrze dostosowują się do temperatury domowej, dlatego nie wymagają specjalnych warunków termicznych. Podlewanie Podlewanie ziół powinno odbywać się codziennie, a w ciągu upałów lub dużego natężenia światła – nawet dwa razy (rano i wieczorem). Strumień...

Ziołowy ogródek to marzenie każdej gospodyni. Nie dość, że świeżo zerwane zioła są bardziej aromatyczne i skuteczniej poprawiają smak niż te zmielone i suszone z torebki, to w dodatku posiadają więcej składników odżywczych. Zioła w ogrodzie uprawiane są od początku wiosny, powinno się je zasiać do wczesnej jesieni. Przypada to przeważnie pomiędzy marcem a wrześniem. Ziemia pod ogródek ziołowy nie potrzebuje specjalnych zabiegów – ważne, aby zawierała dużo próchnicy i nie była podłożem piaskowym. Gdy jest w umiarkowany sposób przepuszczalna i żyzna, możemy być pewni, że zioła wzrosną i będą służyć przez cały okres ich uprawy. Jakie zioła można uprawiać w ziołowym ogródku? W ogrodzie ziołowym można uprawiać większość ziół . Ich rozmieszczenie w ogródku zależy od ilości dochodzącego światła. W miejscu nasłonecznionym powinno się ulokować: bazylię, estragon , lawendę, majeranek, szałwię, tymianek. W miejscu zacienionym (lub pół cieniu) powinno się ulokować: lubczyk, miętę, barwinek. Niezależnie od nasłonecznienia w ziołowym ogródku powinna się znaleźć również pietruszka, koperek, cząber, dziurawiec, czosnek, gorczyca, kminek czy kolendra . Ziołowy ogród: jak o niego dbać? Zioła w ogrodzie nie są wymagającymi roślinami. Warto zapewnić im miejsce, w którym będą chronione przed wiatrem, nadmierną wilgocią i częściowym dostępem do światła. Gdy zapewni im się takie podstawowe warunki, możemy być spokojni o ich uprawianie. Zioła powinno sadzić się w rządkach, ponieważ to ułatwi późniejszą ich pielęgnację oraz podlewanie. Korzystanie z nawozów sztucznych nie jest wskazane, lepiej sięgnąć po substancje organiczne (np. obornik), które wspomogą uprawę. Podlewanie ziół powinno odbywać się codziennie, w...