
Uprawianie ziół w domu to gwarancja świeżych przypraw. Świeże zioła mają więcej wartości odżywczych niż te zasuszone i zmielone z torebki. Można jest przechowywać prawie w każdym miejscu w domu, aby tylko dochodziło tam światło – najlepsze miejsce dla rośliny to oczywiście parapet.
Własna uprawa ziół w domu nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Czasami wystarczy zakupić doniczkę o głębokości 15-20 cm i średnicy ok. 20 cm, ziemię i nasiona w dobrym sklepie zielarskim. Uprawiana roślina powinna otrzymywać światło słoneczne oraz wodę.
Jakie zioła w domu możemy uprawiać?
Zioła w domu uprawiane są przede na potrzeby kulinarne dlatego przede wszystkim są to:
- koperek,
- bazylia,
- cząber,
- majeranek.
Są to rośliny jednoroczne, co oznacza, że tylko raz można zebrać z nich plon. Na dłużej posłużą zioła należące do dwurocznych i wieloletnich
Dwuroczne:
- pietruszka,
- kminek.
Wieloletnie:
- rozmaryn,
- tymianek,
- melisa,
- mięta.
Zioła uprawiane w domu najlepiej zasiać wczesną wiosną (w marcu). Aby mieć świeże zioła przez cały rok powinno się powtórzyć zasiew jeszcze w lipcu bądź na początku sierpnia. Aby uniknąć zalegania wody na dnie donicy najlepiej wyłożyć ją najpierw drobnymi kamyczkami, a później nasypać ziemię.
Jak uprawiać zioła w domu?
Na początku uprawy ziół w domu należy wybrać nasłonecznione miejsce – najlepiej parapet od strony wschodniej lub zachodniej. Zioła dobrze dostosowują się do temperatury domowej, dlatego nie wymagają specjalnych warunków termicznych.
Podlewanie
Podlewanie ziół powinno odbywać się codziennie, a w ciągu upałów lub dużego natężenia światła – nawet dwa razy (rano i wieczorem). Strumień wody nie powinien być duży, ponieważ może uszkodzić roślinę, szczególnie w procesie wzrostu. Nie powinno się też „przelewać” ziół w doniczce, ponieważ w zbyt dużej ilości wody roślina najzwyczajniej zgnije.
Czyszczenie
Ważną czynnością jest również czyszczenie roślin. Usuwanie zwiędłych, pożółkłych liści jest niezbędne w uprawie ziół. Czyszczenie powinno również obejmować ziemię. Ważne, aby na niej nie leżały opadłe liście lub inne przedmioty, które mogą przeszkadzać w swobodnym wzrastaniu.
Zioła w domu rzadko atakowane są przez szkodniki. W pielęgnacji domowych ziół nie należy korzystać ze sztucznych nawozów lub innych suplementów, aby poprawić ich wzrastanie. W szczególnych przypadkach najlepszym rozwiązaniem na podtrzymanie uprawy słabnącej rośliny są nawozy organiczne.
- Rzeżucha to zdrowy i smaczny dodatek do potraw. Rzeżucha - jak ją uprawiać?
- Warto sięgnąć po ziołowe preparaty na odchudzanie. Preparaty wspomagające odchudzanie.
- Suplementy diety mają jedynie wspomagać proces odchudzania. Suplementy na odchudzanie.