Kolano
©kosmos111/Fotolia
Styl życia

Zabieg chirurgiczny i rehabilitacja – konsekwencje zerwania więzadeł w kolanie

Więzadła krzyżowe odpowiadają m.in. za czucie w kolanie i prawidłowe zginanie nogi w stawie kolanowym. Zerwanie ACL wiąże się z bólem, czasem słychać podczas urazu trzaśnięcie czy głośne chrupnięcie. Zerwane więzadła krzyżowe leczy się operacyjnie.

Więzadła krzyżowe odpowiadają m.in. za czucie w kolanie i prawidłowe zginanie nogi w stawie kolanowym. Zerwanie ACL wiąże się z bólem, czasem słychać podczas urazu trzaśnięcie czy głośne chrupnięcie. Zerwane więzadła krzyżowe leczy się operacyjnie.

 

Zerwanie więzadeł krzyżowych jest wynikiem urazu

 

Na zerwanie ACL narażone są osoby, które uprawiają sporty obciążające nogi, w tym gry zespołowe z piłką, narciarstwo czy sztuki walki. Więzadła krzyżowe zapewniają stabilność stawu, jego prawidłową pracę i czucie w obszarze kolana. Nieznaczne uszkodzenie – naderwanie więzadeł krzyżowych - można leczyć bez konieczności interwencji chirurga, ale gdy więzadła zostaną zerwane, niezbędna jest ich rekonstrukcja.

Ból, opuchlizna i niestabilność stawu – objawy zerwania ACL

Zerwanie więzadeł krzyżowych przednich (ACL) objawia się intensywnym bólem podczas urazu, przeważnie też słychać charakterystyczne chrupnięcie albo trzaśnięcie w stawie. Krótko po zdarzeniu pojawia się opuchlizna. Często zdarza się, że zerwanie ACL daje uczucie „ucieknięcia” kolana, jego niestabilności. Po ustąpieniu obrzęku i zmniejszeniu bólu nadal odczuwalny jest brak stabilności stawu, noga boli, gdy jest obciążana.

Leczenie zerwanego więzadła krzyżowego przedniego – rekonstrukcja

Rekonstrukcji zerwanych więzadeł krzyżowych dokonuje się podczas operacji. Zabieg może obyć się od 6 tygodni do 6 miesięcy od urazu. Zazwyczaj zerwanie ACL to nie jedyny uszczerbek podczas silnego urazu, często uszkodzone zostają także inne elementy stawu. By powrót do zdrowia przebiegał prawidłowo, pozostałe urazy muszą zagoić się do czasu interwencji chirurga w sprawie więzadeł krzyżowych przednich. Do odbudowania uszkodzonego więzadła wykorzystuje się pobrane z uda fragmenty mięśni. Po zabiegu przez kilka dni konieczne jest korzystanie z kul podczas poruszania się, a następnie stosowanie stabilizatora stawu. Zrekonstruowane więzadło wymaga dużo pracy i wysiłku podczas rehabilitacji, by mogło wrócić do pełnej sprawności.

 

Kobieta z bóle ręki
©pathdoc/Fotolia
Styl życia
Skręcenie nadgarstka objawia się bólem i sztywnością stawu
Podczas urazu może dojść do skręcenia nadgarstka. Powoduje to ból, sztywność w stawie, opuchliznę i krwiak. Uraz ten wymaga natychmiastowego usztywnienia i łagodzenia obrzęku. Leczenie polega na unieruchomieniu nadgarstka na czas rekonwalescencji i jego rehabilitacji. Czasem konieczna może być operacja.

Podczas urazu może dojść do skręcenia nadgarstka . Powoduje to ból, sztywność w stawie, opuchliznę i krwiak. Uraz ten wymaga natychmiastowego usztywnienia i łagodzenia obrzęku. Leczenie polega na unieruchomieniu nadgarstka na czas rekonwalescencji i jego rehabilitacji. Czasem konieczna może być operacja. Objawy skręcenia nadgarstka po urazie W wyniku urazu kość może nienaturalnie przesunąć się w torebce stawowej, a nawet wypaść z panewki. To powoduje silny ból i unieruchomienie skręconego nadgarstka. Gdy dojdzie również do pęknięcia torebki stawowej , skręcenie nadgarstka skutkuje opuchlizną, w okolicy stawu robi się siniak. Czasem uraz jest bardzo rozległy i uszkodzeniu ulegają też więzadła, chrząstki i łąkotki. Skręcenie nadgarstka wymaga rehabilitacji, a czasem interwencji chirurga Skręcenie stawu już na początku powinno być usztywnione – zapobiega to dalszym urazom w stawie. Na obrzęk i krwiak należy zastosować zimne okłady i preparaty ułatwiające wchłanianie krwiaka. Skręcenie nadgarstka usztywnia się w ortezie przeznaczonej specjalnie na nadgarstek. Gdy podczas badania okaże się, że doszło również do zerwanie więzadeł lub gdy ból nie ustępuje, przeprowadza się zabieg chirurgiczny. Podczas niego zszywa się więzadła i stabilizuje nadgarstek specjalnymi drutami. Po operacji konieczne jest usztywnienie nadgarstka w szynie albo w gipsie i jak najszybsze rozpoczęcie rehabilitacji.   Do powrotu do zdrowia rehabilitacja jest niezbędna, niezależnie od tego, czy konieczna była operacja, czy nie. Ćwiczenia ruchowe powinny być wykonywane na początku z małym, a później z coraz większym obciążeniem. Oprócz terapii ruchowej stosuje się też fizykoterapię, która ułatwia gojenie się tkanek i działa przeciwbólowo.  

upadek kobiety
©Narong Jongsirikul/fotolia
Styl życia
3 najczęstsze urazy stawu skokowego dolnego
Staw skokowy dolny nazywany jest także stawem skokowo-piętowym lub stawem skokowym tylnym. Odpowiada on za ruch pochylania stóp w bok (ruch supinacji – rotacja zewnętrzna i pronacji – rotacja wewnętrzna). Najczęstsze urazy stawu skokowego dolnego to skręcenia, złamania i niestabilność stawu.

Staw skokowy dolny nazywany jest także stawem skokowo-piętowym lub stawem skokowym tylnym. Odpowiada on za ruch pochylania stóp w bok (ruch supinacji – rotacja zewnętrzna i pronacji – rotacja wewnętrzna). Najczęstsze urazy stawu skokowego dolnego to skręcenia, złamania i niestabilność stawu.   Urazy stopy stanowią 29% wszystkich obrażeń narządu ruchu. Najczęściej obrażeń stawu skokowego dolnego i górnego doznają osoby młode, które rekreacyjnie lub profesjonalnie zajmują się sportem . Urazy stóp najczęściej dotyczą koszykarzy (40%), piłkarzy (30%), siatkarzy (20%) i lekkoatletów. Ryzyko urazów stóp zwiększają czynniki takie jak: otyłość, cukrzyca i osteoporoza. Urazy stawu skokowego dolnego – skręcenia, złamania, przewlekła niestabilność Uszkodzenie stawu skokowego może być wynikiem urazu bezpośredniego lub pośredniego.   Najczęstszym urazem stawu skokowego dolnego jest skręcenie. Powstaje ono pod wpływem gwałtownej supinacji lub pronacji. W efekcie uszkodzona zostaje przednia część torebki stawowej oraz więzadła boczne stawu . Objawem skręcenia jest ostry ból, który pojawia się w trakcie upadku lub w momencie nieprawidłowego ustawienia stopy. Skutkiem skręcenia może być naciągnięcie więzadeł, częściowe zerwanie włókien lub rozerwanie struktury. Skręcony staw skokowy staje się opuchnięty i może pojawić się na nim krwiak. Leczenie skręconego stawu jest zależne od zaawansowania urazu. W przypadku łagodnego skręcenia (naciągnięcia więzadeł) polega na stosowaniu maści i okładów chłodzących oraz ograniczaniu ruchu. Leczenie częściowo zerwanych włókien wymaga noszenia opatrunków lub opasek usztywniających, które mają za zadanie ustabilizować kostkę. W przypadku zerwania więzadeł konieczne będzie unieruchomienie nogi w gipsie przez ok. 3 tygodnie lub 6-tygodniowe noszenie stabilizatora .   Przewlekła...

Siad płotkarski
© laszlolorik/Fotolia.com
Styl życia
Dlaczego popularny siad płotkarski może być szkodliwy?
Siad płotkarski jest ćwiczeniem rozciągającym. Jednak negatywnie działa na więzadła kolanowe. Jeśli przy siadzie zrobimy też skłon, dodatkowo obciąży on odcinek lędźwiowy kręgosłupa.

Siad płotkarski jest ćwiczeniem rozciągającym. Jednak negatywnie działa na więzadła kolanowe. Jeśli przy siadzie zrobimy też skłon, dodatkowo obciąży on odcinek lędźwiowy kręgosłupa.   Popularny siad płotkarski bywa często wykonywany na lekcjach wychowania fizycznego. To kontrowersyjne ćwiczenie , ponieważ może powodować uszkodzenia więzadeł w kolanach. Jak wygląda siad płotkarski i kiedy się go stosuje? Pomysł wykonywania tego ćwiczenia wziął się z obserwacji zawodników podczas biegów płotkarskic h. W trakcie zbliżania się do przeszkody prostują oni jedną nogę, a drugą uginają w stronę pośladków.   Wykonanie siadu płotkarskiego to następująca sekwencja ruchów: z siedzenia z prostymi nogami zginamy jedną nogę w kolanie i przyciągamy piętę do pośladka. Przesuwamy tę nogę w bok, aby wraz z drugą utworzyła co najmniej kąt prosty. Do ugiętej nogi wykonujemy też skłon, przedtem łapiąc się za kolano. Niektórzy kładą się też na plecach w siadzie płotkarskim.   Ćwiczenie do niedawna bywało wykorzystywane przed treningiem jako część rozciągania statycznego. Jak wykazały badania Australijczyka Jamesa Zoisa z Uniwersytetu Wiktorii rozciągając się statycznie przed treningiem zmniejszamy szanse jego powodzenia. U skoczków wzwyż, którzy stosowali taką formę rozciągania wydajność skokowa była niższa aż o 8% w porównaniu do skoków osób po rozciąganiu dynamicznym . Skoczkowie, którzy rozciągali się dynamicznie zwiększyli swoją wydajność o 3%. Dlaczego siad płotkarski może szkodzić? Coraz większa liczba fizjologów sportowych uważa, że siad płotkarski może być przyczyną uszkodzenia chrząstki i więzadeł w stawie kolanowym. Ćwiczenie to wykonujemy, kiedy jesteśmy rozgrzani . Kolana są wtedy obciążone, np. skokami. W siadzie płotkarskim dochodzi do zbyt dużego przeciążenia łąkotek oraz mocnego...

Nasze akcje
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
materiały prasowe TVP
TV-Show

Sylwia Grzeszczak nową trenerką w „The Voice of Poland”! Jak się sprawdzi?

Partner