Party Stories
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Luiza "Hotel Paradise 3"
Małgorzata Rozenek w białym garniturze
Dziewczynka szczotkuje zęby
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

O zęby trzeba dbać od samego początku

Chociaż mleczaki wypadają to trzeba właściwie o nie dbać, by nie zmagać się w przyszłości z problemami jamy ustnej. Zęby mleczne mogą zarazić próchnicą zęby stałe, a – jak wiadomo – lepiej zapobiegać, niż leczyć. Dlatego tak ważne jest, by wyrobić u dziecka nawyk szczotkowania zębów i ograniczyć cukier w jego diecie.

Chociaż mleczaki wypadają to trzeba właściwie o nie dbać, by nie zmagać się w przyszłości z problemami jamy ustnej. Zęby mleczne mogą zarazić próchnicą zęby stałe, a – jak wiadomo – lepiej zapobiegać, niż leczyć. Dlatego tak ważne jest, by wyrobić u dziecka nawyk szczotkowania zębów i ograniczyć cukier w jego diecie.

Dbanie o zęby niemowlaka

Mogłoby się wydawać, że dopiero co wyrżnięte zęby nie są narażone na próchnicę. To jednak mylne przekonanie. Dlatego trzeba odpowiednio pielęgnować jamę ustną dziecka już od momentu pojawienia się pierwszych mleczaków. Z półrocznym maluchem dobrze jest wybrać się do stomatologa. Wówczas lekarz wyjaśni zasady pielęgnacji zębów u niemowlęcia. Gdy wyrosną kolejne zęby mleczne, można do higieny jamy ustnej u dziecka używać bardzo miękkiej szczoteczki i letniej wody albo gazika nawiniętego na palec i nasączonego naparem z rumianku.

Szczotkowanie mleczaków – nauka przez naśladowanie

We wczesnym dzieciństwie, a więc po skończeniu roku, maluch powinien zostać oswojony ze szczoteczką do zębów. W tym czasie warto zacząć wyrabiać w dziecku pozytywne nawyki. Przede wszystkim dając dobry przykład, np. urządzając wspólne mycie zębów. Ważne, by nauka odbywała się poprzez pozytywne skojarzenia, a nie metodą straszenia dentystą. Dziecko po pierwszych urodzinach może używać pasty do zębów, jednak w minimalnej ilości. Ponadto dobrze jest ograniczyć cukier w diecie pociechy, to także zmniejszy ryzyko próchnicy.

Lakowanie i lakierowanie zębów mlecznych

Zabezpieczyć zęby i wzmocnić je za pomocą specjalnych preparatów można w każdym wieku. Lakowanie zębów mlecznych u dziecka sprawi, że będą one mniej narażone na próchnicę. Dzięki temu można oszczędzić dziecku bólu i traumatycznego leczenia – mleczaki bolą tak samo jak zęby stałe. Lakowanie polega na wygładzeniu zębów poprzez wypełnienie bruzd i naturalnych szczelin. Dzięki temu próchnica nie zaatakuje zębów, które niedługo po wyrżnięciu się są słabe. Lakowanie zębów mlecznych można przeprowadzić u dziecka 2- czy 3-letniego. Lakierowanie polega na pokryciu zębów substancją z fluorem. Jednak w przypadku dzieci szczególnie ostrożnie należy postępować z samodzielnym stosowaniem preparatów z fluorem, ponieważ jego nadmiar może powodować kruchość i rozpad szkliwa, a także matowienie zębów. Oba zabiegi – zarówno lakowanie, jak i lakierowanie – są bezbolesne i sprawdzają się w zapobieganiu próchnicy zębów mlecznych.


Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
Uśmiechnięty chłopiec
© booleen/Fotolia.com
Styl życia
Wymiana zębów mlecznych na stałe rozpoczyna się około 6. roku życia
Zęby mleczne pojawiają się już około 6. miesiąca życia, a zaczynają wypadać w wieku 6-7 lat. Eksfoliacja, czyli wypadanie mleczaków to proces naturalny. Ważne, żeby monitorować zmianę uzębienia u dziecka, ponieważ kiedy mleczaki wypadają zbyt późno lub zbyt wcześnie, mogą powodować deformacje zgryzu.

Zęby mleczne pojawiają się już około 6. miesiąca życia, a zaczynają wypadać w wieku 6-7 lat. Eksfoliacja, czyli wypadanie mleczaków to proces naturalny. Ważne, żeby monitorować zmianę uzębienia u dziecka, ponieważ kiedy mleczaki wypadają zbyt późno lub zbyt wcześnie, mogą powodować deformacje zgryzu. Kalendarz wypadania zębów mlecznych Pierwsze wypadają dolne i górne jedynk i i dzieje się to około 6. roku życia. Następnie dziecko traci dolne i górne siekacze, czyli dwójki. Dzieje się to między 7. a 9. rokiem życia. W wieku od 9 do 12 lat stopniowo następuje eksfoliacja pozostałych zębów mlecznych. Dolne kły wypadają między 9. a 12. rokiem życia, a górne – trochę później, bo między 10. a 12. rokiem życia. Od 9. do 11. roku życia dziecko pozbywa się pierwszych trzonowców, a od 10. do 12. roku życia – drugich trzonowców dolnych i górnych. Ważne, by mleczaki wypadały zgodnie z kalendarzem To, kiedy wypadają mleczaki, jest bardzo ważne w prawidłowym rozwoju stałego uzębienia u dziecka . Dlatego zarówno podczas wyrzynania się pierwszych zębów, jak i w okresie ich wypadania konieczne są wizyty u stomatologa co 3 miesiące. Trzeba stale kontrolować, czy nowe zęby rosną prosto i na swoich miejscach. Jeśli mleczaki wypadają zbyt szybko lub zbyt licznie, możliwe, że potrzebne będzie zainstalowanie protez w powstałych lukach do czasu pojawienia się zębów stałych. Zapobiegnie to wadom zgryzu, problemom z jedzeniem i powstawaniu albo pogłębieniu wad wymowy. Chociaż mleczaki wypadają, trzeba o nie prawidłowo dbać O zęby mleczne trzeba dbać od momentu ich pojawienia się, ponieważ ich stan ma wpływ na późniejsze uzębienie. Z tego powodu tak istotny jest regularny nadzór jamy ustnej , kiedy mleczaki wypadają. Mogą one zarazić zęby stałe próchnicą , nieleczone bolą i wypadają nienaturalnie szybko. Dlatego zaleca się zabezpieczenie...

Szczotkowanie zębów u dzieci
© ruslan_iefremov/Fotolia.com
Styl życia
Mycie pierwszych zębów dziecka
Zaniedbanie zębów mlecznych skutkuje próchnicą na zębach stałych. Dbajmy najpierw o dziąsła, a następnie szczotkujmy dziecięce ząbki bez pasty, silikonową szczoteczką nakładaną na palec.

Zaniedbanie zębów mlecznych skutkuje próchnicą na zębach stałych. Dbajmy najpierw o dziąsła, a następnie szczotkujmy dziecięce ząbki bez pasty, silikonową szczoteczką nakładaną na palec.   Nie możemy zapominać, że to, jak dbamy o dziecięce mleczaki, warunkuje stan zębów stałych. Troska o same dziąsła również zaowocuje w przyszłości. Kiedy wychodzą pierwsze ząbki? Wyżynanie się zębów jest uwarunkowane genetycznie. Część dzieci ząbkuje już w trzecim miesiącu życia, a są przypadki bezzębnych dziąseł nawet u rocznych maluchów. Zazwyczaj najpierw pojawiają się dolne jedynki , a po około 2 tygodniach ich górne odpowiedniki. Zęby mleczne są bardzo słabo zmineralizowane, za czym idzie ich duża podatność na próchnicę. Problem z bakteriami nie znika z wypadnięciem mleczaków, gdyż przenoszą się one na stałe zęby. Początki mycia dziąseł Już od narodzin naszej pociechy powinniśmy co najmniej 2 razy dziennie (zwykle rano i koniecznie wieczorem) przemywać jej dziąsła i język. Co najmniej 20 minut po karmieniu nawijamy na palec wskazujący, wyjałowiony, wilgotny gazik, namoczony w letniej, przegotowanej wodzie i delikatnie przesuwamy nim po dziąsłach na całej ich długości. Używamy osobnych wacików do każdego z dziąseł. Nie ma potrzeby szczotkowania samych dziąseł. W ten sposób przyzwyczajamy bobasa do manipulacji w jego buzi . Zacznie kojarzyć posiłek z koniecznością dbania o uzębienie. Usuwamy z jamy ustnej resztki mleka , kaszki i bakterie.   W trakcie mycia dziąseł i zębów można masować dziecięcą buzię , głaskać ją od czoła w dół twarzy, śpiewać piosenki. Nałożenie zabawnej pacynki na palec i zabawa nią w takt rymowanki czy wierszyka również odwróci uwagę od zabiegu higienicznego. Gryzak Początkowo oswajamy dziecko ze szczotkowaniem ząbków za pomocą pierścieniowatej szczoteczki-gryzaczka...

Dziewczynka u dentysty
© Svyatoslav Lypynskyy/Fotolia.com
Styl życia
Czy warto przeprowadzać u dzieci lakowanie zębów?
Próchnica niszczy ząb i powoduje ból, tak samo silny w przypadku mleczaków, jak zębów stałych. Aby uchronić dziecko przed tym doświadczeniem, warto zęby zabezpieczyć. W tym celu wykonuje się lakowanie zębów u dzieci.

Próchnica niszczy ząb i powoduje ból, tak samo silny w przypadku mleczaków, jak zębów stałych. Aby uchronić dziecko przed tym doświadczeniem, warto zęby zabezpieczyć. W tym celu wykonuje się lakowanie zębów u dzieci. Na czym polega i jak działa lakowanie zębów u dzieci? Zęby niedługo po wyrżnięciu się są jeszcze słabe, mają mało wapnia, dlatego są szczególnie podatne na próchnicę . Dlatego u dzieci przeprowadza się lakowanie zębów, by je zabezpieczyć przed tą chorobą. Zabieg polega na uszczelnieniu naturalnych bruzd i szczelin. Dzięki temu powierzchni żujących ani trudno dostępnych miejsc nie atakuje próchnica. Lakowanie zębów u dzieci nawet o 90% zmniejsza ryzyko wystąpienia tej choroby. Wynika to też z tego, że łatwiej utrzymać higienę w jamie ustnej, gdy powierzchnia zębów jest gładka. Poza tym w bruzdach mogą zalegać resztki pokarmu, które wpływają na stan uzębienia. Lakowanie zębów u dzieci – co z mleczakami? Zazwyczaj lakowanie zębów u dzieci przeprowadza się dopiero pół roku po wyrżnięciu się szóstek. Te pierwsze zęby stałe pojawiają się jeszcze zanim wypadną mleczaki , około 6. roku życia. Jednak należy pamiętać o tym, że czy ząb jest stały, czy mleczny – jego ból jest tak samo silny, gdy rozwinie się w nim próchnica. Dlatego pierwsze lakowanie zębów można przeprowadzić już u dziecka 2- lub 3-letniego. Mleczne zepsute zęby mogą też zarazić próchnicą wyrastające zęby stałe. Profilaktyka próchnicy jest ważna również dlatego, że w mleczakach próchnica postępuje bardzo szybko. Impregnacja zębów stałych Lakowanie zębów stałych u dzieci po raz pierwszy przeprowadza się około 4-6 miesięcy po wyrżnięciu się szóstek. Kolejnym zabiegom poddawane są te zęby, które się pojawiają. Lakuje się wszystkie trzonowce i przedtrzonowce. Lakowanie jest bezbolesne , a dziecko może wybrać kolor laku, co...

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner