Przerost nadnerczy objawia się nieprawidłowym wyglądem narządów płciowych i wczesnym pokwitaniem. Przyczyną jest przede wszystkim nadmiar hormonu adrenokortykotropowego wydzielanego przez przysadkę mózgową.

Reklama

Gdzie są nadnercza?

Nadnercza to gruczoły znajdujące się tuż powyżej nerek. Przerost nadnerczy związany jest z rozrostem komórek nadnerczy. Wrodzony przerost nadnerczy objawia się niedoborem kortyzolu (hormonu wytwarzanego przez korę nadnerczy).

Przerost nadnerczy a hormon adrenokortykotropowy

Za przerost tkanki gruczołowej i kory nadnerczy odpowiedzialny jest hormon adrenokortykotropowy (ACTH), wydzielany przez przysadkę mózgową. Stany związane z nadmiarem tego hormonu nazywane są przerostem kory nadnerczy. Wszystkie zmiany w organizmie związane z nadmiarem hormonu adrenokortykotropowego objawiają się przerostem nadnerczy, co powoduje między innymi: chorobę Cushinga, wydzielanie ACTH z innego źródła niż przysadka mózgowa, np. poprzez nowotwory oskrzeli oraz wrodzony przerost nadnerczy.

Wrodzony przerost nadnerczy – przyczyny

Wrodzony przerost nadnerczy wynika z braku bądź niedoboru 21-hydroksylazy i 11-β hydroksylazy, czyli hormonów kory nadnerczy. Ubytek 11-β hydroksylazy powoduje niedobór kortyzolu, który jest przyczyną wrodzonego przerostu nadnerczy. Jest to choroba dziedziczna – w 95 procentach przypadków wynika z mutacji genetycznej powodującej zaburzenia pracy enzymów biorących udział w syntezie hormonów nadnerczy. Wrodzony przerost nadnerczy może występować w formie klasycznej, związanej z utratą soli i bez utraty soli, oraz formie nieklasycznej z łagodnym nadmiarem androgenów (męskich hormonów płciowych).

Wrodzony przerost nadnerczy - objawy

Objawy wrodzonego przerostu nadnerczy uzależnione są od tego czy występują w formie klasycznej czy nieklasycznej.

Zobacz także

Objawy klasycznej formy wrodzonego przerostu nadnerczy (z utratą soli):

  • wymioty,
  • biegunka,
  • utrata łaknienia,
  • nieprawidłowy wygląd narządów płciowych,
  • odwodnienie organizmu.

Objawy klasycznej formy wrodzonego przerostu nadnerczy (bez utraty soli):

  • podwyższony poziom męskich hormonów płciowych u dziewczynek,
  • wczesne pokwitanie (przed 12. rokiem życia),
  • wcześniejsze zakończenie procesu wzrostu, czyli przed zakończeniem okresu dojrzewania (około 14-16 roku życia).

Objawy nieklasycznej formy wrodzonego przerostu nadnerczy:

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama