Zbierając grzyby w lesie, człowiek jest narażony na komary i kleszcze. W aptece bez recepty można kupić żele i kremy odstraszające owady. Przed wyjściem do lasu wystarczy posmarować preparatem miejsca nie osłonięte ubraniem np. twarz i dłonie.

Reklama

Jadalne grzyby w Polsce rosną zazwyczaj od końca sierpnia do listopada. Grzyby lepiej delikatnie „wykręcać” z ziemi, zamiast ścinania nożem. Dzięki temu w miejscu, gdzie rosły, pozostanie grzybnia z której wyrosną nowe grzyby.

Odzież na zbieranie grzybów: czapka, kurtka przeciwdeszczowa, długie spodnie

Najwięcej grzybów zazwyczaj wyrasta po deszczu. Szykując się do grzybobrania warto więc pamiętać o nieprzemakalnej odzieży oraz butach.

  • Nakrycie głowy – czapka, kapelusz lub kaptur ochronią skórę głowy przed kleszczami.
  • Kurtka lub peleryna przeciwdeszczowa – dobrze, aby była z kapturem. Do lasu najlepiej zakładać odzież z długim rękawem. Zabezpieczy to skórę przed ukąszeniami owadów oraz zadrapaniami (np. po otarciu się o gałąź drzewa).
  • Kamizelka – jest praktyczna, bo w jej kieszonki można włożyć przydatne akcesoria np. nożyk do ścinania grzybów.
  • Długie spodnie – ochronią nogi przed zadrapaniem oraz kleszczami, które najczęściej chowają się w trawach i pod liśćmi leżącymi na ziemi.
  • Nieprzemakalne buty – gumowce lub trekkingowe (najlepiej za kostkę). Zabezpieczą nogi przed przemoczeniem i ślizganiem się po wilgotnej trawie.

Przydatne akcesoria na grzybobranie: kosz, rękawiczki, nóż

  • Koszyk – najlepiej wiklinowy, który zapewni swobodny przepływ powietrza. Grzyby w foliowej reklamówce mogą zaparować, przez co w ciągu 2-3 godzin popsują się.
  • Gumowe rękawiczki – warto zabrać je ze sobą, żeby się nie pobrudzić ani nie zadrapać.
  • Nożyk – przyda się do oczyszczania z brudu kapeluszy i nóżek grzybów.

Atlas grzybów jadalnych i trujących: w wersji kieszonkowej lub elektronicznej

Na grzybobranie warto zabrać ze sobą atlas grzybów. Książki tego typu dostępne są w wersji kieszonkowej, więc spokojnie zmieszczą się np. w kamizelce czy plecaku. W przewodniku po grzybach znajdują się zdjęcia i opisy grzybów jadalnych, trujących i niejadalnych. Atlasy są też dostępne w postaci aplikacji na telefon.

Zobacz także

Jak się ochronić przed kleszczami i komarami w lesie?

Przed komarami i kleszczami ochronią środki nazywane repelentami. Są to żele, spreje, płyny, maści i kremy, mające na celu odstraszać owady. Preparaty można kupić w aptece bez recepty. Cena 50 mililitrowego spreju przeciw komarom i kleszczom to około 19-24 złotych. Wystarczy spryskać miejsca, których nie okrywa ubranie, np. twarz lub dłonie na pół godziny przed wyjściem do lasu. Komary nie lubią zapachu wanilii, mięty, eukaliptusa oraz lawendy.


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama