Dentysta wyrywa zęba kobiecie.
©starush/fotolia

Wyrywanie zęba – na czym polega, na co zwrócić uwagę, jakie mogą być komplikacje

Dentysta wyrywa zęba kobiecie.
©starush/fotolia

Wyrywanie zęba to zabieg prosty choć bardzo bolesny. Gdy został wykonany prawidłowo, rana po nim może goić się nawet do 3 tygodni.

 

Wyrywanie zęba, inaczej ekstrakcja lub usuwanie, to zabieg chirurgiczny, który polega na usunięciu zęba z zębodołu. Przeprowadza się go przy użyciu kleszczy, najczęściej stosując miejscowe znieczulenie. Często dodatkowo wykonuje się również zdjęcie rentgenowskie zęba. Decyzję o ekstrakcji podejmuje stomatolog lub chirurg.

Na czym polega usuwanie zęba?

Zabieg chirurgiczny ekstrakcji zęba polega na zerwaniu więzadeł, które trzymają zęba w zębodole. Kolejno dokonuje się jego zwichnięcia i wyrwania. Na koniec oczyszcza się zębodół i zakłada się na niego opatrunek. Gdy ząb jest prawidłowo usunięty, gojenie dziąsła może trwać od 2 do 3 tygodni.

Kiedy wyrwać ząb?

Najczęściej zęby wyrywa się, gdy:

 • tkanka zęba jest zniszczona – w przypadku, gdy nie nadaje się do odbudowy protetycznej ani zachowawczej,
 • zęby są zatrzymane – gdy zęby są całkowicie wykształcone, jednak zatrzymały się w tkance kostnej szczęki (najczęściej dotyczy to tzw. zębów mądrości, czyli ósemek),
 • próchnica zaatakowała ząb – w przypadku, gdy choroba dotarła do trzonu i nie jest możliwa jego odbudowa,
 • w jamie ustnej nie ma wystarczająco miejsca na kolejny ząb,
 • korony lub korzenie zęba są w nieodwracalnym stopniu uszkodzone,
 • ząb jest zaatakowany przez ostry stan zapalny, który doprowadził do silnego zakażenia,
 • występuje schorzenie przyzębia, które prowadzi do rozchwiania zębów (np. paradontoza).

Przeciwwskazania do wyrwania zęba

Nie zaleca się wyrywania zęba, jeśli:

 • ząb znajduje się niedaleko bądź bezpośrednio w guzie nowotworowym, lub na naczyniaku krwionośnym,
 • występuje opryszczka, szczękościsk, białaczka, hemofilia, anemia, nadczynność tarczycy, niedobór żelaza, skaza krwotoczna, cukrzyca, choroba serca, nadciśnienie tętnicze, ciąża, miesiączka.

Możliwe powikłania

U osób, które poddały się zabiegowi usuwania zębów, mogą wystąpić powikłania.

 • Suchości zębodołów – dochodzi do nich poprzez nieumyślne wypłukanie skrzepu lub poprzez brak jego wytworzenia. Skutkuje to możliwością pojawienia się bakterii w zębodole. W takim przypadku jak najszybciej należy udać się ponownie do dentysty.
 • Bóle i opuchnięcia – pojawiają się najczęściej po skomplikowanych zabiegach chirurgicznych. Leczy się je poprzez zimne okłady lub przyjmowanie antybiotyków, które przepisze dentysta.
 • Obfite krwawienie rany – pojawiają się u osób przyjmujących leki na rozrzedzenie krwi lub mających problemy z krzepnięciem krwi. Aby się przed nim uchronić, należy poinformować o tym dentystę przed zabiegiem.

Wskazania po wyrwaniu zęba

Po ekstrakcji zęba nie należy jeść ani pić przez dwie godziny. Gdy ból się nasila, warto stosować miejscowe okłady. Zęby, które zostały usunięte, powinno się jak najszybciej zastępować implantami. Jeśli zębodół długo pozostaje pusty, nachodzą na niego sąsiednie zęby.


 

Więcej na temat zdrowie
Przeładuj

Wojewódzki w "Idolu" nazwał ją "Pączkiem". Dziś Nina Cieślińska pracuje w telewizji i wygląda jak zupełnie inna osoba

zobacz 00:48