©Max Tactic/Fotolia

Czym jest wole tarczycy i jakie są jego przyczyny. Wole guzowate tarczycy i jego objawy

©Max Tactic/Fotolia

Wole tarczycy to inaczej powiększony gruczoł tarczowy. Diagnozuje się je, kiedy gruczoł ma rozmiar powyżej normy. Dla kobiet jest to 18-20 ml, a u mężczyzn 25 ml. Wole występuje też wtedy, gdy w tarczycy o prawidłowym rozmiarze pojawia się guzek lub guzki wyczuwalne przy dotyku (wole guzowate lub wole guzkowe).

 

Wole jest diagnozowane na podstawie badania USG tarczycy. USG wykorzystuje się także do kontrolowania efektów leczenia chorób tarczycy przebiegających z wolem.

Wole tarczycy – przyczyny pojawienia się i charakterystyka

Przyczyną pojawienia się wola jest nadmierna ilość hormonu tyreotropowego (TSH). Zazwyczaj wynika to z niedoboru hormonów tarczycy, np. jodu. Może też występować w czasie ciąży, stresu lub okresu dojrzewania. Wtedy zapotrzebowanie na hormony jest większe. Inną przyczyną są substancje wolotwórcze, jak PAS, sulfadiazyna, tolbutamin, rodanki lub jod przyjmowany przez dłuższy okres. Wole pojawia się również po napromieniowaniu okolic szyi, w razie predyspozycji genetycznych bądź podostrego zapalenia tarczycy.

Wole rozwija się na szyi, za mostkiem bądź w klatce piersiowej. W ostatnim przypadku nie jest więc widoczne i może zostać zdiagnozowane jedynie za pomocą zdjęcia RTG. Wraz z wolem może występować niedoczynność lub nadczynność tarczycy. Obecność wola nie zawsze jest jednoznaczna z zaburzeniem pracy gruczołu.

Wole guzowate tarczycy: charakterystyka i rodzaje

Wole guzowate tarczycy obejmuje powiększenie gruczołu oraz występowanie guzka lub guzków. Są dwa rodzaje guzków: obojętne, nietoksyczne i wole toksyczne. Wole toksyczne wytwarza duże ilości hormonów tarczycy, a wole obojętne nie wpływa na jej pracę.

Guzki z wola mogą (ale nie muszą) wychwytywać jod. Ich podział pod tym względem jest następujący:

  • guzki zimne, które nie wychwytują jodu,
  • guzki ciepłe, które wychwytują jod w podobnej ilości do tej, który wychwytuje miąższ tarczycy,
  • guzki gorące, które wytwarzają dużo hormonów tarczycy i wychwytują większość jodu; oprócz tego zmniejszają ilość wydzielanego w przysadce TSH.

Wole guzowate tarczycy – objawy

Wole guzowate tarczycy może nie dawać żadnych objawów w przypadku, kiedy tarczyca jest powiększona tylko nieznacznie. Wole o widocznym powiększeniu uciskają szyję i jej okolice oraz tchawicę. Szyja osoby mającej wole ma większy niż normalnie rozmiar. Wole może powodować dyskomfort, kłopoty z oddychaniem, a nawet połykaniem.

Wole toksyczne wywołuje też objawy nadczynności tarczycy, np.:

  • duży apetyty i jednoczesne chudnięcie,
  • niepokój,
  • nadmierna potliwość,
  • wypadanie włosów,
  • drżenie rąk,
  • zaburzenia miesiączkowania,

problemy ze wzrokiem: podwójne widzenie, wytrzeszcz oczu.


Więcej na temat hormony choroby tarczycy
Przeładuj

"Kogel Mogel 4": To nowa postać zachwyci wszystkich najbardziej! "Rozbije bank"

zobacz 02:41