Trzy młode kobiety opalają się nad brzegiem basenu.
©Netfalls/stock.adobe.com

Opalanie – korzyści i zagrożenia ekspozycji na działanie promieni słonecznych

Trzy młode kobiety opalają się nad brzegiem basenu.
©Netfalls/stock.adobe.com

Umiarkowana ekspozycja na słońce pozytywnie wpływa na samopoczucie, poprawia nastrój, powoduje wzrost libido i umożliwia syntezę witamin z grupy D. Ważne jednak jest, by korzystać ze słońca w sposób rozsądny, nie dopuszczać do poparzeń, które mogą nie tylko przyspieszać fotostarzenie się skóry, ale też zwiększają ryzyko zachorowania na czerniaka.

 

Długotrwałe opalanie się powoduje deficyt wody w naskórku, przez co dochodzi do przesuszenia skóry. Konsekwencją tego jest pojawianie się zmarszczek i nieestetycznych przebarwień.

 

Opalanie a witamina D3

 

Ekspozycja skóry na słońce umożliwia syntezę witamin z grupy D, które m.in. korzystnie wpływa na mineralizacje kości, płodność i wzrost libido. I nie ma konieczności leżenia na plaży w bikini, wystarczy 20% obszaru ciała, które będzie poddane ekspozycji promieni słonecznych przez około 10-20 minut dziennie.

 

Fotostarzenie się skóry i zjawisko teleangiektazji (pękanie naczyń krwionośnych)

 

Photoaging, czyli fotostarzenie się skóry, nie jest przyspieszonym starzeniem się skóry pod wpływem słońca, ale procesem powodującym powstawanie uszkodzeń niektórych struktur komórkowych oraz hamowanie niektórych procesów regeneracyjnych, wskutek czego dochodzi do pogłębienia uszkodzenia. Osoby, które nadmiernie się opalają, z reguły wyglądają na starsze niż są w rzeczywistości. Pojawienie się na ciele bruzd, np. charakterystycznych dla osób pracujących fizycznie na roli jest objawem przewlekłego uszkodzenia posłonecznego skóry. Zaliczyć do niego można także skórę romboidalną na karku, która jest najbardziej charakterystycznym objawem fotostarzenia. Do innych symptomów można zaliczyć, też m.in. nadmierne przesuszenie skóry, w wyniku czego staje się ona wiotka, cienka (pergaminowa) podatna na uszkodzenia i powstawanie zmarszczek, zmian barwnikowych, naczyniowych oraz rumienia.

 

Teleangiektazja to rozszerzanie, a nawet pękanie najdrobniejszych naczyń krwionośnych pod wpływem nadmiernej i długotrwałej ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Wskutek niego dochodzi do powstawania tzw. pajączków. Osoby, które cierpią z powodu zbyt kruchych naczyń krwionośnych i mają skłonność do ich pękania powinny szczególnie chronić skórę przed nadmierną ekspozycją na promieniowanie UV.

Przeładuj

#PARTYWDOMU Ćwiczymy z trenerką gwiazd! Dziś cudowne ćwiczenia na brzuch!

zobacz 02:17