Kobieta ciężarna leży na łóżku, twarz zakrywa poduszką
©Tatyana Gladskih/Fotolia.com

Wada wzroku a poród naturalny. Kiedy wskazane jest cesarskie cięcie

Kobieta ciężarna leży na łóżku, twarz zakrywa poduszką
©Tatyana Gladskih/Fotolia.com

Poród może stanowić zagrożenie dla wzroku u kobiet, których siatkówka oka jest w złym stanie. Bywa też niebezpieczny dla osób, które cierpią na cukrzycę i nadciśnienie. Natomiast przy krótkowzroczności i dalekowzroczności poród naturalny na ogół jest możliwy.

 

Częste w ciąży „mroczki przed oczami” zazwyczaj nie są groźne. Mogą jednak świadczyć o wahaniach ciśnienia tętniczego.

Ciąża a wzrok

Ciąża jest dużym obciążeniem dla organizmu. Kobiety ciężarne często skarżą się na suchość oczu i ich pieczenie, nadwrażliwość na światło, pogorszoną ostrość i rozmazane widzenie. Problemy ze wzrokiem w czasie ciąży w dużej mierze wynikają ze zmian hormonalnych, które mogą prowadzić do zatrzymywania wody w organizmie i obrzęków. Kobiety, których stan zdrowia jest dobry, zwykle nie muszą martwić się wspomnianymi objawami. Symptomy te mogą być natomiast niebezpieczne dla kobiet, które cierpią na nadciśnienie (także nadciśnienie ciążowe), cukrzycę i jaskrę.

Dlaczego poród może pogłębić wadę wzroku

Ciąża, poród i połóg osłabiają tkankę łączną włóknistą, z której zbudowana jest twardówka oka. Twardówka staje się wtedy bardziej podatna na deformację pod wpływem ciśnienia w oku. Poród wiąże się ze znacznym wzrostem ciśnienia, stąd możliwe jest pogorszenie się w ciąży i w czasie porodu wzroku u osób z krótkowzrocznością. Krótkowzroczność, dalekowzroczność – niezależnie od liczby dioptrii – ani astygmatyzm same w sobie nie stanowią jednak wskazania do cesarskiego cięcia. Każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie przez lekarza prowadzącego ciążę i lekarza okulistę.

Wada wzroku a cesarskie cięcie

Poród przez cesarskie cięcie wskazany jest wyłącznie wtedy, kiedy stan siatkówki oka jest na tyle zły, że podczas porodu mogłoby dojść do jej odklejenia się, rozdarcia lub poważnej deformacji. To mogłoby grozić nawet utratą wzroku. Również kobiety, które przechodziły w przeszłości zabieg przyklejenia siatkówki, muszą zrezygnować z porodu naturalnego na rzecz cesarskiego cięcia. W niektórych przypadkach kobietom po takim zabiegu odradza się wręcz zachodzenie w ciążę.

Badanie oczu w czasie ciąży

Kobiety ciężarne mogą zgłosić się na badanie dna oka. Pozwoli ono ocenić stan naczyń krwionośnych oka oraz stan siatkówki. Badanie wykonywane jest po rozszerzeniu źrenicy, zazwyczaj przez podanie specjalnych kropli. Lekarz ogląda następnie oko za pomocą wziernika ocznego (oftalmoskopu), a często także dodatkowych soczewek. Badanie dna oka najlepiej jest wykonać w 5. miesiącu ciąży. Jeżeli siatkówka nie jest w idealnym stanie, ale nie jest też na tyle uszkodzona, aby stanowiło to przeciwwskazanie do porodu naturalnego, można ją wzmocnić. W tym celu lekarz może zalecić ciężarnej poddanie się zabiegowi fotokoagulacji oka (laserowaniu oka) na około miesiąc przez porodem. Zapobiega on rozwarstwieniu się siatkówki pod wpływem wysokiego ciśnienia.


Więcej na temat poród choroby oczu ginekologia
Przeładuj

Anna Mucha w półfinale "Czaru Par"! "Małżeństwo to jest obóz przetrwania"

zobacz 00:30