hormon wzrostu
© designer491/Fotolia.com

Wpływ hormonu wzrostu na organizm człowieka

hormon wzrostu
© designer491/Fotolia.com

Somatotropina to hormon wzrostu. Produkowany jest przez przysadkę mózgową, wydzielany jest z różną intensywnością w zależności od wieku i płci. W razie niedoboru tego hormonu można podawać somatropinę, czyli hormon rekombinowany, uzyskiwany dzięki inżynierii genetycznej.

 

Hormon wzrostu wydzielany jest głównie około północy, gdy jesteśmy pogrążeni w głębokim śnie. Odpowiednie jego stężenie wpływa na nasz wygląd, grubość skóry, wzmacnia koncentrację i poprawia nastrój.

Somatotropina: wpływ na organizm

Hormon wzrostu produkowany jest przez przysadkę mózgową i odpowiada za wzrost masy ciała oraz wzrastanie. Hormon ten nasila procesy podziału komórek i syntezę białek. Stymuluje wzrost ilości komórek tkanek ciała. Jego stężenie w organizmie człowieka najwyższe jest w okresie dojrzewania, później spada, wciąż jednak jest obecny. Hormon wzrostu stymuluje wzrost kości długich i narządów, a więc jego nieprawidłowe stężenie może świadczyć o gigantyzmie i akromegalii, czyli rozroście narządów, rozroście kończyn, powiększeniu uszu czy nosa. Natomiast niedobór tego hormonu powoduje karłowatość.

 

Uważa się, że somatotropina wpływa odmładzająco na organizm. W kontrolowanych dawkach stosuje się go więc w celach przeciwstarzeniowych. Jednak niewłaściwe jej dawkowanie może powodować zaburzenia układu hormonalnego. Jest także popularna wśród sportowców, kulturystów, lekkoatletów. Dzięki niemu osiągają oni doskonałe wyniki, a także zmniejsza się u nich ryzyko kontuzji podczas treningów. Choć w rywalizacji sportowej jest środkiem zabronionym, nie ma wciąż skutecznych metod jego detekcji.

Somatotropina: badanie poziomu we krwi

Pomiar stężenia hormonu wzrostu wykonuje się w razie zdiagnozowania niskorosłości u dzieci, podejrzenia obecności guza produkującego ten hormon, gigantyzmu, akromegalii, a także w celu oceny skuteczności leczenia preparatami zawierającymi somatotropinę.

 

Badanie poziomu hormonu wzrostu polega na kilkukrotnym pobraniu krwi. Pacjent powinien być na czczo przez co najmniej 8 godzin. Wykonuje się test stymulacji – po podaniu insuliny, argininy lub dopaminy, oraz test hamowania – po podaniu glukozy.

Somatotropina: wskazania lecznicze

Somatotropina została przez naukowców wyizolowana w celach terapeutycznych – najpierw przez ekstrakcję z ludzkich przysadek, później metodami inżynierii genetycznej. Okazało się, że jest skutecznym lekiem na karłowatość, jeśli zacznie się ją podawać odpowiednio wcześnie, czyli w trakcie dojrzewania. Jej podawanie jest także wskazane w zespołach genetycznie uwarunkowanej niskorosłości, czyli np. w zespole Turnera.


Więcej na temat hormony
Przeładuj

Taniec z Gwiazdami. Julia Wieniawa o przegranej: "Nie jestem idiotką, czytam te komentarze! Spodziewałam się tego"

zobacz 02:53