Owoce acai w misce na stole
©Valentina R./Fotolia.com

Sok z jagód acai ułatwia odchudzanie i koi nerwy

Owoce acai w misce na stole
©Valentina R./Fotolia.com

Sok z acai jest bogatym źródłem witamin, soli mineralnych oraz innych substancji wspomagających zdrowie i zapewniających prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Należą do nich m.in. witaminy: A, B1, B2 i E, a także wapń, fosfor, nienasycone kwasy tłuszczowe omega oraz inne antyoksydanty.

 

Jagody acai uznawane są na tzw. superfood, czyli rodzaj naturalnej, nieprzetworzonej żywności szczególnie bogatej w substancje odżywcze.

Właściwości i działanie soku z jagód acai

Jagody acai są owocami Euterpy warzywnej, która rośnie w Brazylii. Tłoczony z nich sok jest bogaty w witaminy, sole mineralne i inne składniki odżywcze o korzystnym wpływie na zdrowie.  Należą do nich:

  • witamina A, która zapewnia dobry wzrok, prawidłowe funkcjonowanie układu hormonalnego, a dzięki temu prawidłowy przebieg procesu dojrzewania oraz wzrostu u dzieci i młodzieży,
  • witamina B1, która przyspiesza gojenie się ran i podrażnień naskórka, wspiera funkcjonowanie układu nerwowego, zmniejsza negatywne skutki stresu, zapobiegając m.in. przemęczeniu i problemom z koncentracją,
  • witamina B2, wzmacniająca wzrok i zapewniająca prawidłowe funkcjonowanie błon śluzowych organizmu, m.in. zapobiegająca ich stanom zapalnym,
  • witamina E, która poprawia wygląd skóry, włosów i paznokci, zapewnia prawidłowe funkcjonowanie układu krążenia i zwiększa płodność mężczyzn,
  • wapń i fosfor, wzmacniające kości i zęby,
  • potas, umożliwiający prawidłową pracę układu nerwowego i układu krążenia, zapobiegający drżeniu i bolesnym kurczom mięśni,
  • żelazo, pierwiastek krwiotwórczy, którego niedobór może powodować niedokrwistość (anemię).

Sok z acai jest także źródłem antyoksydantów, które zapobiegają szkodliwemu działaniu wolnych rodników na organizm. Dzięki temu picie soku spowalnia procesy starzenia się organizmu, np. powstawanie zmarszczek. Dzięki zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych omega sok z acai obniża ciśnienie, wspomaga pracę serca, obniża stężenie złego cholesterolu we krwi i zmniejsza ryzyko miażdżycy.

Sok z acai a odchudzanie

Sok z acai dostarcza kofeiny, która pobudza krążenie i przyspiesza spalanie tłuszczu. Ponadto zawiera też chrom, który wpływa korzystnie na metabolizm węglowodanów. Sprawia to, że sok może być włączony do diety odchudzającej, jako sposób na zwiększenie efektywności ćwiczeń firyzcznych.

Gdzie kupić sok z acai

Sok z acai można kupić w niektórych aptekach, sklepach ze zdrową żywnością i ziołami. Dostępny jest on także w sklepach internetowych. Cena za butelkę zawierającą 500 ml soku zaczyna się od około 35 złotych.

Dawkowanie soku z acai

Sok z acai należy pić regularnie w niewielkiej ilości. Może to być np. 50 ml raz dziennie. Najlepiej pić go po posiłku, ponieważ na czczo może podrażniać błonę śluzową żołądka.

Gdzie kupić jagody acai

Choć najpopularniejszym produktem z acai jest sok, w Polsce można dostać też suszone jagody acai. Najczęściej dostępne są one w sklepach zielarskich i sklepach ze zdrową żywnością. Opakowanie zawierające 100 g jagód kosztuje ok. 20-25 zł.


Przeładuj

Szokujący wywiad Meghan Markle i księcia Harry'ego. Oto 5 najmocniejszych fragmentów

zobacz 01:51