Młoda kobieta zakłada soczewki kontaktowe na oczy.
©puhhha/stock.adobe.com

Soczewki kontaktowe sferyczne a wady wzroku. Jak dobierać soczewki sferyczne?

Młoda kobieta zakłada soczewki kontaktowe na oczy.
©puhhha/stock.adobe.com

Wady wzroku można leczyć za pomocą soczewek kontaktowych. Do korekcji dalekowzroczności i krótkowzroczności przeznaczone są soczewki sferyczne. Wyrób medyczny dobiera się w gabinecie okulistycznym, po przeprowadzeniu szczegółowego badania wzroku.

 

Soczewki kontaktowe to wyrób medyczny, który służy korekcji różnych wad wzroku. Wykonane są z delikatnego hydrożelowego lub silikonowo-hydrożelowego materiału, który charakteryzuje duża przepuszczalność powietrza, dzięki czemu oczy mogą swobodnie oddychać przez cały dzień. Istnieją również kolorowe soczewki kontaktowe bez mocy korekcyjnych, które jedynie zmieniają kolor oczu bądź pogłębiają ich aktualną barwę.

 

Soczewki kontaktowe sferyczne a dalekowzroczność

 

Dalekowzroczność (nazywana również nadwzrocznością) to wada refrakcji oka, na skutek której obrazy widziane zarówno z daleka, jak i bliska są rozmazane. Układ optyczny jest zbyt słaby, aby prawidłowo ogniskować promienie świetlne dostające się do oka, czego efektem jest powstawanie widzianego obrazu za siatkówką, a nie (jak w przypadku zdrowego oka) na siatkówce. Do korekcji dalekowzroczności stosuje się soczewki kontaktowe sferyczne o wypukłych szkłach skupiających i mocach dodatnich.

 

Soczewki kontaktowe sferyczne a krótkowzroczność

 

Szkła kontaktowe sferyczne stosowane są także do leczenia krótkowzroczności. Wada wzroku, nazywana również miopią, polega na gorszym widzeniu przedmiotów oddalonych, przy zachowaniu ostrości widzenia obiektów z bliska. Krótkowidze w charakterystyczny sposób przybliżają do siebie przedmioty, aby móc przeczytać widniejący na nich napis. Dzięki zastosowaniu soczewek kontaktowych sferycznych o wklęsłych szkłach rozpraszających i mocach ujemnych dochodzi do przesunięcia się ogniska na siatkówkę (u krótkowidzów światło załamuje się przed siatkówką) i tym samym wyostrzenia wzroku.

 

Sferyczne soczewki - jak dobrać?

 

Ze względu na to, że szkła kontaktowe to wyrób medyczny, dobieranie soczewek powinno odbywać się w renomowanych gabinetach okulistycznych. Tylko na podstawie dokładnego badania wzroku okulista jest w stanie określić stopień natężenia wady i dobrać odpowiedni rodzaj korekcji określonej wady. Soczewki sferyczne różnią się między sobą czasem noszenia. Rozróżnia się szkła kontaktowe jednodniowe (jednorazowe) oraz miesięczne (do wielokrotnego użytku), które wymagają odpowiedniej pielęgnacji i przechowywania.

Więcej na temat choroby oczu Choroby
Przeładuj

#PARTYWDOMU Ćwiczymy z trenerką gwiazd! Dziś cudowne ćwiczenia na brzuch!

zobacz 02:17